Program telewizyjny dla historyków (10-16 czerwca 2013)


Program telewizyjny dla historyków, czyli subiektywny wybór programów związanych z historią, które możecie zobaczyć w ciągu nadchodzących siedmiu dni.

TV

Fot. Takkk, Ten plik udostępniony jest na licencji CC Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0

Poniedziałek , 10 czerwca

HISTORY – 07:00 Tajna armia Europy, odc. 3
W miarę jak hitlerowskie Niemcy nasilały eksterminację europejskich Żydów, w ich obronie stawali niektórzy członkowie ruchu oporu. Część Żydów odmówiła jednak ich pomocy i postanowiła sama walczyć o przetrwanie.

Viasat History – 08:10 Tajna wojna, odc. 1
Specjalna grupa śledcza była grupą mówiących po niemiecku żydowskich ochotników z Palestyny, którzy podszywając się pod Niemców zbierali istotne informacje. W latach 1940 - 1944 Europa opanowana była przez nazistów. Podczas kiedy Armia Czerwona skupiała ich uwagę na wschodzie, Churchill starał się łagodzić działania Stalina kampanią zmasowanego bombardowania Niemiec z powietrza. Alianci prowadzili także tajną wojnę na ziemi. Jej składowymi były odwaga, bezwzględność, przewrotność i zdrada.

Viasat History – 09:20 Światy starożytności odc. 1
Fascynująca, odkrywcza podróż przez czasy narodzin państw i narodów od rozwoju wierzeń religijnych oraz pierwszych zastosowań i nadużyć władzy po kruchą granicę pomiędzy zasadami prawa i wolnością obywateli. Bliski Wschód, Egipt, rosyjski Kaukaz i kraje basenu Morza Śródziemnego znajdą się w centrum zainteresowania zaproszonych do programu historyków, archeologów i innych znawców tematu.

TVP Historia – 12:00 Sensacje XX wieku, odc. 48

Viasat History – 14:10 Nie od razu Rzym zbudowano, odc. 1
Sześciu budowniczych podejmuje próbę zbudowania rzymskiej willi przy użyciu narzędzi i materiałów, jakich do tego celu używali starożytni Rzymianie. Budowniczy spotykają się z profesorem Dai Morganem Evansem - autorem projektu rzymskiej willi, którą będą wznosić przy użyciu narzędzi z epoki. Profesor odbiera załodze wszystkie nowoczesne przybory i zapoznaje ze sposobem pozyskania sobie przychylności bóstw podczas realizacji przedsięwzięcia. Wśród zatrudnionej do programu załogi znajdą się wszyscy potrzebni specjaliści - od menedżera po murarza.

Discovery World – 15:00 Wydarzenia, które wstrząsnęły światem
Autorzy analizują najważniejsze wydarzenia XX wieku. Dzięki archiwalnym zdjęciom, relacjom świadków i efektownym rekonstrukcjom starają się ocalić od zapomnienia przełomowe dla losów świata chwile. W tym wydaniu: sylwetka tajemniczego pułkownika Blooda, który próbował ukraść brytyjskie klejnoty koronne. Ponadto kulisy jednego z największych napadów na pociąg.

TVP Historia – 16:20 Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii
Program prezentuje wydarzenia z historii Polski. Skierowany do młodego widza, eksploatuje najciekawszą stronę poszukiwań historycznych, porusza się w obszarze mało znanych tematów. Autorzy przedstawiają problemy prawne i etyczne środowiska poszukiwaczy-amatorów.

Discovery Historia – 17:00 Tajemnice chrześcijaństwa
Dziennikarz Simcha Jacobovici udaje się w podróż m.in. do Izraela, Jordanii, Egiptu, Turcji, by podważyć utarte teorie na temat powstania Kościoła, poznać prawdę o wydarzeniach z czasów biblijnych. Gospodarz przedstawia alternatywne wersje kluczowych wydarzeń, które albo wprowadzały wiernych w błąd, albo były przed nimi skrywane. Wykorzystując nowe technologie i wyniki najnowszych badań naukowych, oddziela fikcję od prawdy.

Discovery World – 20:00 Kolaboranci Trzeciej Rzeszy, odc. 6
Opowieści o ludziach i organizacjach spoza Niemiec, które współpracowały z nazistami. Autorzy starają się poznać motywy, którymi kierowali się, wchodząc w alians z hitlerowcami. W programie widzowie poznają historie m.in. francuskiego polityka Pierre’a Lavala, szefa marionetkowego rządu Vichy, Vidkuna Quislinga, który aby przejąć władzę w Norwegii, przekazał Niemcom tajne plany obronne własnego państwa, Dinko Sakicia, komendanta obozu koncentracyjnego w Jasenovcu, czy Wielkiego Muftiego Jerozolimy, Mohammeda Amina al-Husajniego.

BBC Knowledge – 22:00 Zaginione bataliony I wojny światowej
W 2009 r. w nieoznaczonym grobie na północy Francji odkryto ciała 250 żołnierzy z Wielkiej Brytanii i Australii. Okazało się, że polegli oni pod Fromelles w czasie I wojny światowej. To największa wojskowa mogiła, znaleziona we współczesnych czasach w Europie Zachodniej. Film opowiada historię odnalezienia i ekshumacji ciał. Dzięki badaniom DNA żyjących krewnych poległych udało się ustalić tożsamość wielu zabitych

Discovery World – 00:00 Złoto Hitlera
Nieznane epizody historii. Grupa współczesnych poszukiwaczy przygód na tropie tajemniczej działalności nazistów w Afryce Wschodniej podczas kampanii II wojny światowej.

BBC Knowledge – 02:05 Gladiatorzy II wojny światowej, odc. 4
Legenda Szczurów Pustyni, którym udało się pokonać 10 Armię Włoch i zmusić do odwrotu siły Afrika Korps.

Wtorek, 11 czerwca

Discovery Historia – 08:00 Wojenne miesiące, odc. 1
Brytyjczycy, Niemcy, Francuzi i Włosi dzielą się wspomnieniami z czasów II wojny światowej.

Discovery Historia – 12:00 Dziedzictwo starożytnego Egiptu
Niemal przy każdej starożytnej egipskiej świątyni stoi kamienny mur ozdobiony wizerunkiem króla miażdżącego wrogów maczugą. Obraz ten odgrywał kluczową rolę w starożytnej egipskiej religii, ponieważ wierzono, że magicznie chroni świątynię przed siłami chaosu. Egiptolog dr Kara Cooney wyjaśnia, że takie przekonanie nie było wcale wyjątkiem, dowodzi też, że akty przemocy przez tysiąclecia stanowiły fundamentalną część religii: od składania ofiar z ludzi na azteckich piramidach, palenia czarownic w Salem, po sale tortur hiszpańskiej inkwizycji.

TVP Historia – 16:25 Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii, odc. 161
Program prezentuje wydarzenia z historii Polski. Skierowany do młodego widza, eksploatuje najciekawszą stronę poszukiwań historycznych, porusza się w obszarze mało znanych tematów. Autorzy przedstawiają problemy prawne i etyczne środowiska poszukiwaczy-amatorów.

PLANETE+ – 17:05 Medyceusze, odc. 1
Wykorzystując znajomości, talenty i bezwzględność, Medyceusze stali się bogaci i potężni. Mieli znaczący wpływ na politykę oraz kulturalną i intelektualną rewolucję w renesansie. Widzowie zobaczą walkę dynastii z papieżem, wygnanie z Florencji i potępienie przez Kościół. Reżyser opowie też o tym, jak tyrania, nepotyzm, rywalizacja wewnątrz klanu oraz zbrodnie doprowadziły do wygaśnięcia linii w 1737 r.

HISTORY – 18:00 Tajna armia Europy, odc. 4
Kiedy realna stała się klęska III Rzeszy, ruch oporu skupił się na walce o wyzwolenie, a wywózki na roboty przymusowe sprawiły, że w jego szeregi zaczęło trafiać coraz więcej osób, które dotąd się wahały.

Viasat History – 18:45 Paryż, historia stolicy, odc. 2
Poznaj przeszłość Paryża, o której nie wiedziałeś, prześledź losy mężczyzn i kobiet uwikłanych w jego burzliwy los. Przy pomocy najnowszych osiągnięć technologii komputerowej serial przenosi widzów w centrum historycznych wydarzeń, które ukształtowały współczesne oblicze czarującej stolicy Francji. Przywołane wspomnienia jej mieszkańców to niesamowite historie, jakie miały miejsce w tym niezwykłym mieście.

Viasat History – 20:00 Zmarli średniowiecza, odc. 3
W serialu zostają przedstawione niesamowite historie ukryte we fragmentach szkieletów, spoczywających głęboko pod ziemią przez wiele lat. Przechowały one prawdę o swoich czasach, odkrytą dzięki wiedzy archeologów i odtworzoną przy pomocy profesjonalnie przygotowanych rekonstrukcji.

Discovery Historia – 21:00 Flota duchów, odc. 7-8
Podwodne zdjęcia jednego z najpiękniejszych wraków Morza Czerwonego - Carmatica i historia zatonięcia statku. Zobaczymy też nocne życie rafy koralowej oraz wrak Ghanis D.

Discovery World – 00:00 Naukowe eksperymenty III Rzeszy
Podczas II wojny światowej wybitni niemieccy naukowcy prześcigali się w wynalezieniu nowej broni masowego rażenia. Jeszcze przed zakończeniem tego zbrojnego konfliktu Niemcy znalazły się w światowej czołówce państw, które wynalazły nowoczesne technologie, po dziś dzień wykorzystywane w przemyśle lotniczym i rakietowym.

Środa, 12 czerwca

Discovery Historia – 08:00 Wojenne miesiące, odc. 3
Tragiczne skutki rozkazu Winstona Churchilla, dotyczącego zatopienia floty francuskiej u wybrzeży północnej Afryki 3 lipca 1940 roku.

BBC Knowledge – 09:15 Pierwsza wojna światowa z lotu ptaka
Zdjęcia wykonane przez pierwszych pilotów wojskowych pozwalają spojrzeć na pierwszą wojnę światową z nowej perspektywy.

TVP Historia – 16:30 Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii
Program prezentuje wydarzenia z historii Polski. Skierowany do młodego widza, eksploatuje najciekawszą stronę poszukiwań historycznych, porusza się w obszarze mało znanych tematów. Autorzy przedstawiają problemy prawne i etyczne środowiska poszukiwaczy-amatorów.

Viasat History – 17:30 Historia Rosji, odc. 1
Serial przedstawia fascynującą historię Rosji poczynając od panowania Piotra Wielkiego w XVII wieku, aż po upadek Związku Radzieckiego w 1991 roku. W centrum zainteresowania znajdą się kluczowe wydarzenia kształtujące losy tego kraju, losy, których echo rozbrzmiewa do dzisiaj. Historia opowiedziana jest z perspektywy dziejów trzech głównych miast Rosji: Petersburga, Wołgogradu (wcześniejszy Stalingrad) i Moskwy.

Discovery World – 18:00 Nikczemne zamachy i zabójstwa
Kolejne odcinki przedstawiają jedno z zabójstw lub próby zamachu na znane osobistości XX wieku. Program analizuje miejsca, w których doszło do tragedii, kontekst historyczny, ale przede wszystkim motywy zamachowców

Polsat Play – 20:25 Apokalipsa Hitlera
Wyjątkowa kronika życia ikony zła XX wieku. Od malarza-nieudacznika do przywódcy nazistowskiego państwa. Szaleniec czy geniusz zła? Wielostronna analiza kariery i zbrodni pokazana przez pryzmat zachowanych materiałów filmowych, również z prywatnego archiwum Hitlera.

HISTORY – 22:00 II wojna na froncie wschodnim, odc. 1
Arcyciekawy cykl ukazujący II wojnę światową na froncie wschodnim z rosyjskiego punktu widzenia, poczynając od agresji III Rzeszy na Związek Radziecki.

TVP Historia – 23:00 Sensacje XX wieku
W czerwcu 1941 roku premier Churchill po raz pierwszy zwołał posiedzenie rządu. Sytuacja była ogólnie trudna. Pod Dunkierką nieprzyjaciel okrążył 200 tysięcy żołnierzy brytyjskich. Jaki będzie ich los? Na posiedzeniu rządu minister spraw zagranicznych Lord Halifax zaczął zastanawiać się jak powinien postąpić rząd, gdyby Hitler przedstawił rozsądne warunki zawarcia pokoju?

Czwartek, 13 czerwca

TVP Historia – 11:45 Sensacje XX wieku, odc. 71
W czerwcu 1941 roku premier Churchill po raz pierwszy zwołał posiedzenie rządu. Sytuacja była ogólnie trudna. Pod Dunkierką nieprzyjaciel okrążył 200 tysięcy żołnierzy brytyjskich. Jaki będzie ich los? Na posiedzeniu rządu minister spraw zagranicznych Lord Halifax zaczął zastanawiać się jak powinien postąpić rząd, gdyby Hitler przedstawił rozsądne warunki zawarcia pokoju?

BBC Knowledge – 12:25 Gladiatorzy II wojny światowej, odc. 6
Historia RAF Fighter Command, w tym dzieje walk z niemiecką Luftwaffe o panowanie nad brytyjskim niebem w lecie 1940 roku.

Discovery Historia – 14:00 Obsesje i odkrycia kapitana Cooka
W 1766 r. Towarzystwo Królewskie zleciło Cookowi odbycie podróży na południowy Pacyfik, aby umożliwić naukowcom obserwację przejścia Wenus przez tarczę słoneczną. Gdy zakończono obserwacje, Cook popłynął w kierunku zachodnim, aby zbadać czy istnieje na półkuli południowej nieodkryty kontynent tzw. „Terra Australis Incognita” (Nieznana Ziemia Południowa). Z pomocą wyspiarza z Tahiti Tupaia ekspedycja dotarła do Nowej Zelandii. Cook kontynuuje podróż na zachód i dociera do wybrzeży Australii.

Viasat History – 17:30 Światy starożytności, odc. 3
Fascynująca, odkrywcza podróż przez czasy narodzin państw i narodów od rozwoju wierzeń religijnych oraz pierwszych zastosowań i nadużyć władzy po kruchą granicę pomiędzy zasadami prawa i wolnością obywateli. Bliski Wschód, Egipt, rosyjski Kaukaz i kraje basenu Morza Śródziemnego znajdą się w centrum zainteresowania zaproszonych do programu historyków, archeologów i innych znawców tematu.

Polsat Play – 20:30 Słynne operacje II wojny światowej, odc. 2
Błyskotliwa dokumentalna seria historyczna z czasów II Wojny Światowej. Nieznane fakty, fascynujące spekulacje, błyskotliwe analizy. Wszystkie odcinki wiążą się z historią Trzeciej Rzeszy. Czy mężczyzna odsiadujący po wojnie karę dożywotniego więzienia w Spandau był naprawdę Rudolfem Hessem?

Discovery World – 21:00 Wehrmacht
W czasie II wojny światowej armia Hitlera siała postrach w całej Europie, zostawiając za sobą śmierć i zniszczenie. Jak wyglądało codzienne życie szarego żołnierza tej armii?

Discovery World – 22:00 Auschwitz - miejsce zagłady, odc. 2
W pierwotnym założeniu obóz KL Auschwitz, który powstał w 1940 roku, miał służyć jako więzienie dla polskich jeńców politycznych. Jednak śmiałe poczynania Hitlera zmierzające do inwazji na ZSRR oraz plany zakładające ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej sprawiły, że podjęto decyzję o rozbudowie obozu. W ten sposób od 1941 roku na terenie Oświęcimia, a później też w oddalonej o 2,5 km wsi Brzezinka, aż do końca II wojny światowej działała machina największego ludobójstwa w historii.

Piątek, 14 czerwca

Viasat History – 06:00 W poszukiwaniu kopalń króla Salomona
Wyprawa ma na celu potwierdzenie teorii, że Dawid i Salomon nie tylko byli prawdziwymi postaciami, ale także władali oni imperium, które wstrząsnęło światem w X wieku p. n. e. W poszukiwaniu prawdy do Ziemi Świętej wyruszają dwie ekspedycje. Przewodzą im izraelski archeolog Yosef Garfinkel i archeolog amerykański Thomas Levy, każdy z nich wyposażony w najnowsze środki badawcze

Discovery Historia – 08:00 Wojenne miesiące, odc. 7
W lutym 1941 roku wiele kobiet w Wielkiej Brytanii dostało wezwania do wojska. Ofensywa aliancka w Afryce Północnej została zatrzymana przez generała Rommla i niemieckie czołgi.

Discovery Historia – 12:00 Tajemnice chrześcijaństwa
Dziennikarz Simcha Jacobovici udaje się w podróż m.in. do Izraela, Jordanii, Egiptu, Turcji, by podważyć utarte teorie na temat powstania Kościoła, poznać prawdę o wydarzeniach z czasów biblijnych. Gospodarz przedstawia alternatywne wersje kluczowych wydarzeń, które albo wprowadzały wiernych w błąd, albo były przed nimi skrywane. Wykorzystując nowe technologie i wyniki najnowszych badań naukowych, oddziela fikcję od prawdy.

Viasat History – 14:10 Nie od razu Rzym zbudowano, odc. 5
Sześciu budowniczych podejmuje próbę zbudowania rzymskiej willi przy użyciu narzędzi i materiałów, jakich do tego celu używali starożytni Rzymianie. Budowniczy spotykają się z profesorem Dai Morganem Evansem - autorem projektu rzymskiej willi, którą będą wznosić przy użyciu narzędzi z epoki. Profesor odbiera załodze wszystkie nowoczesne przybory i zapoznaje ze sposobem pozyskania sobie przychylności bóstw podczas realizacji przedsięwzięcia. Wśród zatrudnionej do programu załogi znajdą się wszyscy potrzebni specjaliści - od menedżera po murarza.

TVP Historia – 16:25 Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii
Program prezentuje wydarzenia z historii Polski. Skierowany do młodego widza, eksploatuje najciekawszą stronę poszukiwań historycznych, porusza się w obszarze mało znanych tematów. Autorzy przedstawiają problemy prawne i etyczne środowiska poszukiwaczy-amatorów.

PLANETE+ – 16:55 Medyceusze, odc. 4
Wykorzystując znajomości, talenty i bezwzględność, Medyceusze stali się bogaci i potężni. Mieli znaczący wpływ na politykę oraz kulturalną i intelektualną rewolucję w renesansie. Widzowie zobaczą walkę dynastii z papieżem, wygnanie z Florencji i potępienie przez Kościół. Reżyser opowie też o tym, jak tyrania, nepotyzm, rywalizacja wewnątrz klanu oraz zbrodnie doprowadziły do wygaśnięcia linii w 1737 r.

Discovery World – 20:00 Kolaboranci Trzeciej Rzeszy, odc. 10
Opowieści o ludziach i organizacjach spoza Niemiec, które współpracowały z nazistami. Autorzy starają się poznać motywy, którymi kierowali się, wchodząc w alians z hitlerowcami. W programie widzowie poznają historie m.in. francuskiego polityka Pierre’a Lavala, szefa marionetkowego rządu Vichy, Vidkuna Quislinga, który aby przejąć władzę w Norwegii, przekazał Niemcom tajne plany obronne własnego państwa, Dinko Sakicia, komendanta obozu koncentracyjnego w Jasenovcu, czy Wielkiego Muftiego Jerozolimy, Mohammeda Amina al-Husajniego.

TVP Historia – 21:35 Sensacje XX wieku, odc. 68
31 sierpnia 1939 roku pracownicy Ministerstwa Spraw Zagranicznych, archiwów wojskowych i wywiadu rozpoczęli akcję palenia akt. Niestety, niektóre z odpowiedzialnych za jej przeprowadzenie osób nie dopełniły swoich obowiązków, przez co wiele ściśle tajnych dokumentów trafiło w ręce agentów Abwehry. Na ich podstawie w 1939 roku aresztowano 15 osób zwerbowanych przez polski wywiad. 10 spośród nich skazano na śmierć. Zginęło też wielu oficerów II Oddziału, tropionych przez agentów Abwehry ze szczególną zaciętością.

Discovery Historia – 23:00 Wielka wojna, odc. 1
Wyczerpujący i złożony obraz I wojny światowej. Pola walki, broń maszynowa, gazy bojowe i wprowadzenie pierwszego czołgu nadało temu konfliktowi nowy, przerażający wymiar. Pojawienie się łodzi podwodnych oraz bombowców spowodowało, że zwykli obywatele stanęli twarzą w twarz z realiami nowoczesnej wojny. Podróż w głąb historii rozpoczyna się w 1888 r., kiedy na niemieckim tronie zasiadł Wilhelm II. Cesarz ten miał ambicję stworzenia z Niemiec światowej potęgi militarnej, co doprowadziło do serii międzynarodowych kryzysów.

PLANETE+ – 01:15 Mur Hadriana
W II wieku n. e. cesarz Hadrian rozpoczął budowę muru, który docelowo miał oddzielać ucywilizowane Imperium Rzymskie od plemion barbarzyńskich. Został jednak zastąpiony przez wybudowany później Mur Antonina, wysunięty dalej na północ. Jednak nie wytrzymał on długo i północna granica Rzymu znowu wróciła na Mur Hadriana. Budowla nie tylko dzieliła, ale także łączyła. Na długości muru budowane były nie tylko obozy legionów, ale także drobne osady. Twórcy wraz z archeologami na nowo odkrywają tajemnice, które chowa Mur Hadriana.

Sobota, 15 czerwca

Discovery World – 05:30 Wielkie zamki Europy
Na zamku znajdują się grobowce znanych poetów, takich jak Goethe, Schiller i Von Eschenbach. Zamieszkiwał tu kiedyś Johann Sebastian Bach.

Discovery World – 11:00 Tajemnice wielkich bitew, odc. 2
Serial prezentuje nieznane fakty o bitwach, które wpłynęły na bieg historii. Norm Christie odwiedza pola bitewne we Francji, Wielkiej Brytanii, Afryce Północnej i Hiszpanii. Pragnie odtworzyć przebieg najważniejszych działań militarnych oraz przedstawić bohaterskie czyny, które ukształtowały oblicze współczesnego świata. Każdy z odcinków przedstawia relacje świadków, komputerowe rekonstrukcje wydarzeń oraz własne spostrzeżenia i metody badawcze niekonwencjonalnego historyka.

TVP Historia – 12:10 Nuklearne gry

Polsat Play – 13:30 Skarby III Rzeszy, odc. 21
Co się stało ze skarbem pochodzącym wprost ze skarbca III Rzeszy berlińskiego Reichsbanku? Berliński bank, będący skarbcem nazistowskiego państwa, stał się od początku roku celem alianckich nalotów. Zawierał on większość rezerw, depozytów, złota, obligacji i aktywów narodu niemieckiego. Współczesna szacunkowa wartość tych wszystkich dóbr to ok. 6,5 miliarda dolarów. Nic więc dziwnego zatem, że po jednym z nalotów zdecydowano o przewiezieniu znacznej ilości tego skarbu w bardziej bezpieczne miejsce…

Viasat History – 14:35 Światy starożytności odc.1
Fascynująca, odkrywcza podróż przez czasy narodzin państw i narodów od rozwoju wierzeń religijnych oraz pierwszych zastosowań i nadużyć władzy po kruchą granicę pomiędzy zasadami prawa i wolnością obywateli. Bliski Wschód, Egipt, rosyjski Kaukaz i kraje basenu Morza Śródziemnego znajdą się w centrum zainteresowania zaproszonych do programu historyków, archeologów i innych znawców tematu.

Discovery Historia – 15:00 Historia kolei
Brytyjski aktor Mark Williams prezentuje fascynujące dzieje kolei, która obchodzi dwusetne urodziny. Przedstawia historię budowy linii kolejowej w północno-wschodniej Anglii przez George?a Stephensona i jego syna Roberta. Opowiada o historycznej chwili, kiedy w 1804 roku na szynach pojawiła się pierwsza lokomotywa parowa, a także jak powstawała nowoczesna kolej Great Western Railway. Ponadto wyrusza na podziemną przejażdżkę pierwszymi tunelami londyńskiego metra oraz w podróż luksusowym Orient Expressem

Discovery Historia – 16:00 Tutanchamon - prawda skrywana w grobowcu
Ponad 3 tysiące lat temu zmarł, dożywszy zaledwie 18. roku życia, najsłynniejszy z faraonów. Pośpiesznie zmumifikowane zwłoki Tutenchamona przeleżały w niedokończonym grobowcu aż do chwili jego odkrycia w 1922 r. Od wielu lat egiptolodzy podejrzewali, że władca padł ofiarą morderstwa. Zahi Hawass rozwiązuje zagadkę śmierci Tutenchamona. Dzięki badaniom DNA i wykorzystaniu nowoczesnych technologii udaje się też ustalić jego koligacje rodzinne.

Viasat History – 18:10 Tworzenie historii, odc. 2
Przy użyciu grafiki komputerowej i innych zaawansowanych technik oraz materiałów archiwalnych autorzy programu odpowiadają na zagadki dotyczące przeszłości cywilizacji. Widzowie poznają odpowiedzi na wiele interesujących zagadnień. Dowiedzą się m.in. dlaczego zbudowano Stonehenge i jaka była ulubiona książka Adolfa Hitlera.

BBC Knowledge – 22:00 Najgroźniejsza broń świata
Konstruowane w przydomowych warsztatach miny stały się dla talibów bronią doskonałą w walce z wojskami koalicji, stacjonującymi w Afganistanie. Tworzenie tego typu materiałów wybuchowych kosztuje bardzo mało, a najpotężniejsze armie świata wydają miliony dolarów, próbując się ich pozbyć. Żołnierze i korespondenci wojenni opowiadają, jak kończy się wejście na ukryty pocisk. Twórcom programu udało się także dotrzeć do ludzi sympatyzujących z talibami. Zgodzili się oni opowiedzieć o tym, w jaki sposób tworzą miny.

Discovery Historia – 00:00 Medycyna wojskowa, odc. 1
Wiele osiągnięć medycyny jest rezultatem działań lekarzy wojskowych. W programie omówiono ich pracę, od czasów starożytnego Rzymu, przez wojny napoleońskie, wojnę secesyjną w Ameryce, aż po dwie kolejne wojny światowe. Podczas pierwszej z nich lekarze rozwinęli umiejętności w zakresie chirurgii plastycznej i transfuzji krwi. Druga wojna światowa wpłynęła na rozwój technik leczenia złamań. Program pozwoli też odpowiedzieć na pytanie: czy wiedza medyczna, a w szczególności chirurgia, jest w stanie rozwijać się pod dyktando militarnych starć.

Niedziela,  16 czerwca

Discovery Historia – 07:00 Kiedy pogoda zmieniła historię
6 maja 1937 roku na niemieckim sterowcu Hindenburg, cumującym w Lakehurst w New Jersey po transatlantyckiej podróży, nagle wybuchł pożar. Zginęło trzydzieści sześć osób. Niektórzy eksperci twierdzą, że w wyniku wyładowań atmosferycznych zapalił się wodór unoszący maszynę. Inni dowodzą, że to farby użyte do pomalowania powłoki wielkiego balonu spowodowały pożar.

Discovery World – 09:00 Historia Cesarstwa Japońskiego, odc. 1
Przypominając wydarzenia, które miały miejsce podczas II wojny światowej, autorzy przedstawiają nowe spojrzenie na trudną walkę, która ukształtowała oblicze współczesnej Azji i Pacyfiku. Od rozszerzenia strefy wpływów w 1895 roku i utworzenia marionetkowego rządu w Korei, po atak na Pearl Harbour. Wzrost potęgi Cesarstwa Japonii w Azji wkrótce doprowadził do bezpośredniego konfliktu zbrojnego z Zachodem. Zakończył się on zrzuceniem bomby atomowej na Hiroszimę i Nagasaki.

Viasat History – 10:10 Historia Rosji, odc. 1
Serial przedstawia fascynującą historię Rosji poczynając od panowania Piotra Wielkiego w XVII wieku, aż po upadek Związku Radzieckiego w 1991 roku. W centrum zainteresowania znajdą się kluczowe wydarzenia kształtujące losy tego kraju, losy, których echo rozbrzmiewa do dzisiaj. Historia opowiedziana jest z perspektywy dziejów trzech głównych miast Rosji: Petersburga, Wołgogradu (wcześniejszy Stalingrad) i Moskwy.

TVP Historia – 11:30 Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii
Program prezentuje wydarzenia z historii Polski. Skierowany do młodego widza, eksploatuje najciekawszą stronę poszukiwań historycznych, porusza się w obszarze mało znanych tematów. Autorzy przedstawiają problemy prawne i etyczne środowiska poszukiwaczy-amatorów.

TVP Historia – 13:15 Namibia, odc. 4
W miejscowości Xaragu ekipa spotyka Daniego Wessela, który prezentuje umiejętności obchodzenia się z jadowitymi wężami i skorpionami oraz pokazuje na zdjęciach skutki ich ukąszeń, opatrując fotografie wykładem na temat jadu i zawartych w nim toksyn. Kolejnym etapem wyprawy jest Wybrzeże Szkieletów. Nazwę wzięło od wraków statków, których mnóstwo rozbiło się w tej okolicy. Droga, która do niego prowadzi, jest zrobiona z soli. Dalej można zobaczyć największą kolonię lęgową fok w Afryce. Następne przystanki to miasta Henties Bay i Swakopmund.

Discovery Historia – 14:00 Historia mody
Moda na przestrzeni wieków. W programie o skutkach wynalezienia maszyny do szycia w XIX wieku oraz sylwetka słynnego krawca Charlesa Fredericka Wortha.

Viasat History – 16:00 Zmarli średniowiecza, odc. 1
W serialu zostają przedstawione niesamowite historie ukryte we fragmentach szkieletów, spoczywających głęboko pod ziemią przez wiele lat. Przechowały one prawdę o swoich czasach, odkrytą dzięki wiedzy archeologów i odtworzoną przy pomocy profesjonalnie przygotowanych rekonstrukcji.

Viasat History – 19:20 Ramzes II - wielka podróż
Za pomocą nowoczesnych, naukowych metod badawczych oraz najnowszej technologii twórcy filmu starają się odtworzyć niesamowitą historię mumii Ramzesa II, a także przybliżyć historię wyjątkowo długiego panowania faraona. Widzowie będą mogli przyjrzeć się słynnemu grobowcowi w egipskiej Dolinie Królów oraz dzięki grafice komputerowej zobaczyć to historyczne miejsce w świetle nieznanym do tej pory.

Viasat History – 20:40 Starożytny Egipt: życie i śmierć w Dolinie Królów, odc. 1
Starożytny Egipt, jego władcy, piramidy i świątynie, nie przestają nas fascynować. Jednak jak naprawdę wyglądało tam zwykłe życie przed trzema i pół tysiącami lat? Egiptolożka, dr Joann Fletcher wyrusza w fascynującą podróż w poszukiwaniu prawdy o zwykłych ludziach, którzy stworzyli tę wspaniałą cywilizację - o tym jak wyglądało ich życie i jak wyglądała ich śmierć. Program odpowiada na te pytania na przykładzie Kha i Meryt - architekta i jego żony, którzy mieszkali tuż na obrzeżach Doliny Królów.

TVP Historia – 21:15 A jednak Polska 1918-1921
Autorzy przedstawiają wydarzenia rozgrywające się w latach 1918-1921, w okresie kształtowania się odrodzonego państwa polskiego. Wypowiedzą się uczestnicy owych dramatycznych wydarzeń, m.in. generał Roman Abraham, Stefan Andrzejewski, Władysław Kamirski, Kazimierz Węcławski i ksiądz Stanisław Tworkowski. Widzowie zobaczą także materiały archiwalne, pochodzące z Wytwórni Filmowej „Czołówka”, Archiwum Białoruś Film, Archiwum imienia Dowżenki w Kijowie i Centralnego Archiwum Wojskowego.

Viasat History – 23:05 Giganci gotyku - dosięgnąć nieba, odc. 1
Wyprawa w przeszłość, w czasy, kiedy powstawały jedne z najpiękniejszych i najbardziej tajemniczych budowli w Europie. Gotyckie katedry w Sens, Canterbury, Chartres i Kolonii. Te „Piramidy Zachodu”, czy też „Filary Ziemi” od setek lat zachwycają i inspirują ludzi. W oparciu o kilka historycznych postaci widzowie poznają historię rzemieślników, którzy dla zbudowania tych dzieł ryzykowali życiem całe dnie spędzając na niebezpiecznych konstrukcjach. Z jednej strony w celach zarobkowych, z drugiej jako akt ofiary składanej Bogu.

Viasat History – 01:15 Operacje specjalne, odc. 4
Serial jest poświęcony najlepszym spośród jednostek specjalnych na świecie i ich najbardziej spektakularnym akcjom. W kolejnych odcinkach realistyczne rekonstrukcje operacji, wywiady z członkami jednostek oraz archiwalne nagrania ze sporą dawką pirotechniki. Widzowie dowiedzą się szczegółów o ataku na moskiewski teatr, odbijaniu hotelu Taj Mahal Palace oraz operacji mającej na celu likwidację Bin Ladena.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz