Program telewizyjny dla historyków (17-23 czerwca 2013)


Program telewizyjny dla historyków, czyli subiektywny wybór programów związanych z historią, które możecie zobaczyć w ciągu nadchodzących siedmiu dni.

TV

Fot. Takkk, Ten plik udostępniony jest na licencji CC Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0

Poniedziałek ‚17 czerwca

Discovery Historia – 08:00 Wojenne miesiące, odc. 9
W kwietniu 1941 r. niemieckie U-Booty prowadziły na Atlantyku polowania na alianckie statki. Uczestnik walk wspomina, jak jego uszkodzona łódź U57 cudem wymknęła się przeciwnikom.

Viasat History – 10:20 Starożytny Egipt: życie i śmierć w Dolinie Królów, odc. 1
Starożytny Egipt, jego władcy, piramidy i świątynie, nie przestają nas fascynować. Jednak jak naprawdę wyglądało tam zwykłe życie przed trzema i pół tysiącami lat? Egiptolożka, dr Joann Fletcher wyrusza w fascynującą podróż w poszukiwaniu prawdy o zwykłych ludziach, którzy stworzyli tę wspaniałą cywilizację - o tym jak wyglądało ich życie i jak wyglądała ich śmierć. Program odpowiada na te pytania na przykładzie Kha i Meryt - architekta i jego żony, którzy mieszkali tuż na obrzeżach Doliny Królów.

National Geographic – 11:00 Apokalipsa: II wojna światowa
Autorzy przedstawiają szczegóły największego konfliktu zbrojnego w historii świata, który trwał od 1 września 1939 do 2 września 1945 r., a w Europie do 8 maja 1945. Zasięgiem obejmował prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. W tym wydaniu inwazja Hitlera na Polskę w 1939 roku oraz prześladowania Żydów w łódzkim getcie

TVP Historia – 12:00 Sensacje XX wieku, odc. 116
31 sierpnia 1939 roku pracownicy Ministerstwa Spraw Zagranicznych, archiwów wojskowych i wywiadu rozpoczęli akcję palenia akt. Niestety, niektóre z odpowiedzialnych za jej przeprowadzenie osób nie dopełniły swoich obowiązków, przez co wiele ściśle tajnych dokumentów trafiło w ręce agentów Abwehry. Na ich podstawie w 1939 roku aresztowano 15 osób zwerbowanych przez polski wywiad. 10 spośród nich skazano na śmierć. Zginęło też wielu oficerów II Oddziału, tropionych przez agentów Abwehry ze szczególną zaciętością.

Viasat History – 18:50 Tworzenie historii, odc. 3
Przy użyciu grafiki komputerowej i innych zaawansowanych technik oraz materiałów archiwalnych autorzy programu odpowiadają na zagadki dotyczące przeszłości cywilizacji. Widzowie poznają odpowiedzi na wiele interesujących zagadnień. Dowiedzą się m.in. dlaczego zbudowano Stonehenge i jaka była ulubiona książka Adolfa Hitlera.

Polsat Play – 20:35 Druga wojna w kolorze, odc. 4
Serial dokumentalny prezentujący historię II wojny światowej zapisanej w kolorowym formacie. To kolekcja rzadkich i nieemitowanych dotąd materiałów filmowych. W ostatnim 10-leciu ujawniono wiele nowych dokumentów dotyczących tego największego i najtragiczniejszego w skutkach konfliktu na świecie. Autorzy produkcji dotarli również do materiałów z rządowych archiwów państw Europy i USA. Na ich podstawie stworzyli znakomitą produkcję, która pozwala widzom nabrać nowego spojrzenia i lepiej zrozumieć istotę II wojny światowej.

Polsat Play – 21:40 Skarby III Rzeszy, odc. 22
Co się stało ze skarbem pochodzącym wprost ze skarbca III Rzeszy berlińskiego Reichsbanku? Berliński bank, będący skarbcem nazistowskiego państwa, stał się od początku roku celem alianckich nalotów. Zawierał on większość rezerw, depozytów, złota, obligacji i aktywów narodu niemieckiego. Współczesna szacunkowa wartość tych wszystkich dóbr to ok. 6,5 miliarda dolarów. Nic więc dziwnego zatem, że po jednym z nalotów zdecydowano o przewiezieniu znacznej ilości tego skarbu w bardziej bezpieczne miejsce. Gdzie? Wiele osób wskazuje na Dolny Śląsk. Bogusław Wołoszański poszuka nowych śladów zaginionego majątku III Rzeszy i opowie o ludziach, którzy tworzyli nazistowskie imperium. Prowadzący za pomocą najnowocześniejszych georadarów - eksploruje bunkry, podziemia oraz tajne kompleksy wojskowe. W tym sezonie Bogusław Wołoszański odsłoni tajemnice Srebrnej Góry, zamku Grodna i Lubomierza.

Discovery World – 00:00 Hitler - anegdoty, mity i kłamstwa, odc. 4
Autorzy odsłoniają kulisy politycznej drogi Adolfa Hitlera, od ogłoszenia przez niego programu NSDAP w 1920 r., przez zdobycie władzy w 1933 r., aż po jego samobójczą śmierć w berlińskim bunkrze. Najważniejsze fakty z życia führera zostaną przedstawione na tle wydarzeń z czasów II wojny światowej. Widzowie będą mieli okazję poznać sekrety jego prywatnego życia, m.in. relacje z kobietami, dowiedzieć się o nękających go chorobach. Poznają też mechanizmy propagandy, pozwalające utrzymać w ryzach reżim oraz anegdoty i legendy o wodzu III Rzeszy.

Wtorek, 18 czerwca

Viasat History – 12:45 Tajna wojna, odc. 7
Działania brytyjskiej organizacji do zadań specjalnych podczas II wojny światowej, w tym historia potrójnego agenta Henri Dericourta i operacji Tombola. Edwin Hardy Amies pracował dla Special Operations Executive, jednostki do zadań specjalnych w tajnej armii Churchilla. Wysyłał agentów do okupowanej Belgii i ściśle współpracował z belgijskim ruchem oporu. W Belgii jednakże było bardzo wielu sympatyków faszystów i działał dobrze zorganizowany system antyszpiegowski

Discovery Historia – 17:00 Sekrety starożytności
Tajemnice starożytnych cywilizacji, których do dziś do końca nie udało się odkryć. W programie o opisanym po raz pierwszy przez Platona, zatopionym kontynencie, Atlantydzie.

Discovery Historia – 19:00 Twórcy map, odc. 2
Mapa to coś więcej niż tylko topograficzne odzwierciedlenie danego terenu. To także odbicie politycznego, religijnego i kulturowego życia zamieszkującego ten region społeczeństwa. Seria w interesujący sposób prezentuje historię kartografii. W pierwszym odcinku autorzy przedstawiają dzieło niemieckiego kartografa i geografa Waldseemüllera. Druga część odsłania mroczne oblicze XVI w., kiedy kartografia i szpiegostwo wzajemnie się przeplatały. Ponadto sylwetka kartografa, którego uwikłano w spisek usunięcia z tronu królowej Elżbiety I.

Viasat History – 20:00 Zmarli średniowiecza, odc. 4
W serialu zostają przedstawione niesamowite historie ukryte we fragmentach szkieletów, spoczywających głęboko pod ziemią przez wiele lat. Przechowały one prawdę o swoich czasach, odkrytą dzięki wiedzy archeologów i odtworzoną przy pomocy profesjonalnie przygotowanych rekonstrukcji.

Viasat History – 21:10 Rok 1066, odc. 3
Rok 1066 w Anglii był rokiem przełomowym. Kraj ten przeżywał prawdziwy natłok burzliwych wydarzeń. Program opowiada o nich z punktu widzenia wojowników, zwykłych ludzi i ich rodzin, którzy znaleźli się w centrum tych zmian. Dwóch młodych mężczyzn, Tofi i Leofric, zaciągają się do armii króla Harolda, która podczas bitwy pod Stamford Bridge pokonuje wielką armię wikingów. Zanim znajdą czas, aby odpocząć dobiega ich wieść o lądowaniu Normandów w angielskim hrabstwie Sussex. Muszą wyruszyć na południe, aby wziąć udział w bitwie pod Hastings.

Viasat History – 22:15 Napoleon, odc. 7
Historia człowieka, który całkowicie odmienił oblicze Europy. Przez ponad dwie dekady, od 1793 do 1815 roku, cała Europa była zależna od młodego kapitana artylerii, który później stał się cesarzem. Serial prezentuje sylwetkę Napoleona, od początków kariery po schyłek świetności. Wskazuje także ślady działalności Napoleona widoczne współcześnie. Materiał zdjęciowy powstał w ponad 70 krajach, przy współpracy z największymi ekspertami.

TVP Historia – 23:25 Waterloo 2009

Środa, 19 czerwca

Discovery Historia – 07:00 Sekrety starożytności
Tajemnice starożytnych cywilizacji, których do dziś do końca nie udało się odkryć. W programie o opisanym po raz pierwszy przez Platona, zatopionym kontynencie, Atlantydzie.

Viasat History – 09:20 Rzymianie, odc. 1
Dokument odsłania tajemnice codziennego życia mieszkańców starożytnego Rzymu. Profesor Mary Beard postara się znaleźć odpowiedź na pytanie jak w tamtejszych czasach wyglądał dzień prostych obywateli, na jakim poziomie rozwinięta była ich wiedza o świecie, a także czy byli religijni.

Discovery World – 11:00 Nikczemne zamachy i zabójstwa
Mahatma Gandhi miał bardzo duży wpływ na społeczności hinduskie i muzułmańskie w Indiach. Gwałtownie sprzeciwiał się jakimkolwiek planom podziału kraju na dwa odrębne państwa. Kiedy 15 sierpnia 1947 r. 400 milionów ludzi odzyskało niepodległość jako obywatele nowych państw, Indii i Pakistanu, Gandhi próbował doprowadzić do uspokojenia zamieszek, które wybuchły między muzułmanami z Pakistanu a wyznawcami hinduizmu z Indii. Pięć miesięcy później został zabity przez fanatyka, który nie mógł znieść jego tolerancji wobec islamu

Viasat History – 12:55 Tajna wojna, odc. 8
Działania brytyjskiej organizacji do zadań specjalnych podczas II wojny światowej, w tym historia potrójnego agenta Henri Dericourta i operacji Tombola. Edwin Hardy Amies pracował dla Special Operations Executive, jednostki do zadań specjalnych w tajnej armii Churchilla. Wysyłał agentów do okupowanej Belgii i ściśle współpracował z belgijskim ruchem oporu. W Belgii jednakże było bardzo wielu sympatyków faszystów i działał dobrze zorganizowany system antyszpiegowski.

TVP Historia – 16:25 Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii
Program prezentuje wydarzenia z historii Polski. Skierowany do młodego widza, eksploatuje najciekawszą stronę poszukiwań historycznych, porusza się w obszarze mało znanych tematów. Autorzy przedstawiają problemy prawne i etyczne środowiska poszukiwaczy-amatorów.

Discovery Historia – 17:00 Sekrety starożytności
Podróż wzdłuż wschodnich wybrzeży Afryki, gdzie w starożytności kupcy sprawowali kontrolę nad dobrze prosperującym handlem złotem oraz do Indii, gdzie maharadżowie zgromadzili niezliczone ilości klejnotów, a wśród nich, najbardziej upragniony przez królów diament - koh-i-noor.

TVP Historia – 20:50 Krzyżacy. Powstanie, potęga i upadek
Polsko - francuski film „Krzyżacy” (Les Chevaliers Teutoniques) opowiada historię narodzin, rozkwitu, a następnie upadku zakonu. Przedstawia jego działalność w Ziemi Świętej w czasie wypraw krzyżowych i rolę, jaką odgrywał w odzyskaniu Jerozolimy przez cesarza niemieckiego Fryderyka II. Pokazuje zmagania Krzyżaków z poganami w Transylwanii i wyjaśnia powody ich przybycia do Polski. Poznajemy zasady funkcjonowania państwa zakonnego, jego najważniejszych wielkich mistrzów oraz główne zamki. Konflikt z Polską jest wpisany w kontekst relacji dyplomatycznych w średniowiecznej Europie. Klęska w bitwie pod Grunwaldem rozpoczyna okres degradacji znaczenia państwa krzyżackiego i doprowadza do jego upadku.

HISTORY – 22:00 II wojna na froncie wschodnim, odc. 2
Rosyjski punkt widzenia na oblężenie Moskwy, gdzie rozciągnięta Armia Czerwona w obliczu niemieckiej ofensywy przyjęła strategię ?ani kroku do tyłu?.

Discovery Historia – 23:00 Wydarzenia, które zmieniły świat
W 1984 r. relacje mediów na temat klęski głodu w Etiopii wstrząsnęły opinią publiczną. Wówczas powstał pomysł na koncert Live Aid, dzięki któremu zebrano fundusze dla głodujących.

Discovery Historia – 00:00 Prywatne życie władców, odc. 1
Światowej sławy historycy przedstawią prywatne życie znanych władców, oddzielając fakty od mitów. W tym wydaniu historia królowej Wiktorii, która przejawiała zainteresowanie pozamałżeńskimi romansami i sympatyzowaniem ze starszymi, pochodzącymi spoza królewskiego rodu mężczyznami. Jednym z jej wielbicieli miał być William Lamb, lord Melbourne, który wziął pod opiekę młodziutką Wiktorię, gdy ta objęła tron. Po trzech latach rządów Wiktoria spotkała na miłość swojego życia - księcia Alberta Sachsen-Coburg-Gotha.

Czwartek, 20 czerwca

Viasat History – 05:00 Średniowiecze, odc. 4
Średniowiecze tuż po erze barbarzyńskich inwazji i zjednoczeniu władzy kościoła. Narodziny reguł zakonnych, czas praktyk astrologicznych i magii. Praktykowanie nauki, medycyny i chirurgii powiązane jest ściśle ze zgłębianiem wiedzy na temat planet. Serial opowiada o średniowieczu z historycznego i społecznego punktu widzenia, przypominając atmosferę życia w tamtych czasach. Od bankietów i muzyki, po rycerskie potyczki na polach bitewnych.

Viasat History – 09:10 Rzymianie, odc. 2
Dokument odsłania tajemnice codziennego życia mieszkańców starożytnego Rzymu. Profesor Mary Beard postara się znaleźć odpowiedź na pytanie jak w tamtejszych czasach wyglądał dzień prostych obywateli, na jakim poziomie rozwinięta była ich wiedza o świecie, a także czy byli religijni.

TVP Historia – 12:00 Sensacje XX wieku, odc. 80

TVP Historia – 13:25 A jednak Polska 1918-1921
Autorzy przedstawiają wydarzenia rozgrywające się w latach 1918-1921, w okresie kształtowania się odrodzonego państwa polskiego. Wypowiedzą się uczestnicy owych dramatycznych wydarzeń, m.in. generał Roman Abraham, Stefan Andrzejewski, Władysław Kamirski, Kazimierz Węcławski i ksiądz Stanisław Tworkowski. Widzowie zobaczą także materiały archiwalne, pochodzące z Wytwórni Filmowej „Czołówka”, Archiwum Białoruś Film, Archiwum imienia Dowżenki w Kijowie i Centralnego Archiwum Wojskowego.

TVP Historia – 15:05 Święci i grzesznicy. Historia papiestwa, odc. 2

Viasat History – 17:30 Światy starożytności, odc. 6
Fascynująca i odkrywcza podróż przez czasy narodzin państw i narodów. Zapraszani do programu historycy, archeolodzy i inni znawcy tematu ukażą dzieje świata starożytnego. Pod lupę wezmą Bliski Wschód, Egipt, Kaukaz i inne kraje basenu Morza Śródziemnego.

Discovery Historia – 19:00 Discovery Historia – 19:00
Wersal słynie z zespołu pałacowego, rezydencji królów francuskich od 1682 roku. Pałac, rozbudowany z rozmachem przez króla Ludwika XIV, wraz z kompleksem ogrodowo-parkowym, jest najwspanialszym dziełem baroku i klasycyzmu. Co roku odwiedza go ponad sześć milionów turystów, zafascynowanych jego historią i architektonicznym pięknem. Zespół pałacowo-ogrodowy został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury i Przyrody UNESCO.

Polsat Play – 20:35 Słynne operacje II wojny światowej, odc. 3
Błyskotliwa dokumentalna seria historyczna z czasów II Wojny Światowej. Nieznane fakty, fascynujące spekulacje, błyskotliwe analizy. Wszystkie odcinki wiążą się z historią Trzeciej Rzeszy. Czy mężczyzna odsiadujący po wojnie karę dożywotniego więzienia w Spandau był naprawdę Rudolfem Hessem?

Viasat History – 21:10 Historia elektryczności, odc. 3
Brytyjski profesor Jim Al Khalili opowiada o wysiłkach ludzkości w celu opanowania elektryczności, która kiedyś postrzegana była jako magiczna siła, a obecnie stała się podstawą funkcjonowania cywilizacji. Program opowiada o niezwykłych eksperymentach dokonywanych przez pierwszych naukowców, którzy zastosowali elektryczność do oświetlania domów, komunikacji na odległość i przekształcili ją w gałąź nowoczesnego przemysłu. Współcześnie elektryczność umożliwiła rewolucję cyfrową.

Discovery World – 22:00 Auschwitz - miejsce zagłady, odc. 3
W pierwotnym założeniu obóz KL Auschwitz, który powstał w 1940 roku, miał służyć jako więzienie dla polskich jeńców politycznych. Jednak śmiałe poczynania Hitlera zmierzające do inwazji na ZSRR oraz plany zakładające ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej sprawiły, że podjęto decyzję o rozbudowie obozu. W ten sposób od 1941 roku na terenie Oświęcimia, a później też w oddalonej o 2,5 km wsi Brzezinka, aż do końca II wojny światowej działała machina największego ludobójstwa w historii.

Discovery World – 00:00 Kolaboranci Trzeciej Rzeszy, odc. 1
W latach 30. XX w. Pierre Laval piastował najwyższe stanowiska we Francji. Był m.in. ministrem spraw zagranicznych oraz dwukrotnie premierem. Gdy oddziały niemieckie rozpoczęły okupację Francji w 1940 r., Laval nawiązał bliskie relacje z Adolfem Hitlerem i stanął na czele marionetkowego rządu Vichy. W 1943 r. z jego inicjatywy powstała milicja, która odegrała kluczową rolę w wyłapywaniu Żydów i lewicowych działaczy, a następnie deportowaniu ich do Rzeszy. Po klęsce nazistów Laval został aresztowany i postawiony przed plutonem egzekucyjnym.

BBC Knowledge – 02:30 Gladiatorzy II wojny światowej, odc. 12
Francuskie siły, którymi dowodził gen. De Gaulle, walczyły z Niemcami, mimo iż oficjalny rząd Francji określił je mianem zdrajców.

Piątek, 21 czerwca

BBC Knowledge – 08:10 Najtrudniejsza decyzja Churchilla
Gdy w 1940 flota Francji omal nie wpadła w ręce hitlerowców, Churchill musiał podjąć dramatyczną decyzję...

Viasat History – 10:30 Historia nauki, odc. 3
Na początku każdego odcinka Michael Mosley zadaje pytanie, na które będzie poszukiwał odpowiedzi. Następnie śledzi losy ludzi, którzy w przeszłości zajmowali się wyjaśnieniem tego zagadnienia. Widzowie dowiedzą się, jakich eksperymentów dokonywali naukowcy w poszukiwaniu rozwiązania wybranej zagadki naukowej i jak rezultaty ich badań zmieniły świat. Program wyjaśnia m.in. w jaki sposób naukowcy rozwikłali tajemnicę pochodzenia człowieka i budowy wszechświata.

Viasat History – 11:50 Tajemnice podwodnych wraków, odc. 8
Wyspiarskie narody Wielkiej Brytanii i Irlandii mają najbogatszą historię marynistyki. Tysiące wraków rozmaitych jednostek pływających spoczywa u brzegów tych wysp. Wiele ze statków, które zaginęły podczas dwóch ostatnich wojen światowych ciągle jeszcze nie zostało odkrytych. Głęboko pod wodą ukryte są wraz z nimi nieznane jeszcze historie rozegranych tam w przeszłości konfliktów, a nawet rzezi. Spoczywające na głębokości ponad 50 metrów niełatwo je odszukać, zbyt głęboko by nurkować i zbyt niebezpiecznie by sfilmować. Wśród tych milczących świadków ukrytych na dnie morza są jedne z najwspanialszych jednostek pływających, jakie kiedykolwiek zostały zatopione gigantyczne okręty wojenne, ogromne transportowce i potężne liniowce pasażerskie.

Discovery Historia – 14:00 Twórcy map, odc. 3
Mapa to coś więcej niż tylko topograficzne odzwierciedlenie danego terenu. To także odbicie politycznego, religijnego i kulturowego życia zamieszkującego ten region społeczeństwa. Seria w interesujący sposób prezentuje historię kartografii. W pierwszym odcinku autorzy przedstawiają dzieło niemieckiego kartografa i geografa Waldseemüllera. Druga część odsłania mroczne oblicze XVI w., kiedy kartografia i szpiegostwo wzajemnie się przeplatały. Ponadto sylwetka kartografa, którego uwikłano w spisek usunięcia z tronu królowej Elżbiety

TVP Historia – 16:25 Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii
Program prezentuje wydarzenia z historii Polski. Skierowany do młodego widza, eksploatuje najciekawszą stronę poszukiwań historycznych, porusza się w obszarze mało znanych tematów. Autorzy przedstawiają problemy prawne i etyczne środowiska poszukiwaczy-amatorów.

Viasat History – 18:45 Starożytny Egipt: życie i śmierć w Dolinie Królów, odc. 1
Starożytny Egipt, jego władcy, piramidy i świątynie, nie przestają nas fascynować. Jednak jak naprawdę wyglądało tam zwykłe życie przed trzema i pół tysiącami lat? Egiptolożka, dr Joann Fletcher wyrusza w fascynującą podróż w poszukiwaniu prawdy o zwykłych ludziach, którzy stworzyli tę wspaniałą cywilizację - o tym jak wyglądało ich życie i jak wyglądała ich śmierć. Program odpowiada na te pytania na przykładzie Kha i Meryt - architekta i jego żony, którzy mieszkali tuż na obrzeżach Doliny Królów.
TVP Historia – 19:45 Zagubiony żołnierz Hitlera

Discovery Historia – 22:00 Wielkie polowanie
W 1944 roku wraz z Armią Czerwoną na terytorium wschodniej Polski wkroczyły specjalne jednostki sowieckiego kontrwywiadu wojskowego SMIERSZ. Ich zadaniem było zlokalizowanie i aresztowanie polskich żołnierzy z AK i innych organizacji konspiracyjnych. Do obozów internowania oraz łagrów trafiło ponad 50 tys. kobiet i mężczyzn. Dzięki dokumentom z Moskiewskiego Archiwum wiadomo znacznie więcej o tamtych wydarzeniach. Zachowane teczki zawierają m.in. nieznane do tej pory protokoły przesłuchań aresztowanych oraz raporty z ich pobytu w łagrach.

PLANETE+ – 23:50 Historia terroryzmu, odc. 1
Twórcy dokumentu wyjaśniają, jak narodził się terroryzm, jakie przyświecały mu ideologie i jakie metody stosują terroryści. Pierwszy odcinek opowiada o II wojnie światowej i czasach wojen kolonialnych, doszukując się w tym okresie zaczątków działalności terrorystycznej. Od czasu zamachu na WTC aktywność terrorystów zdążyła wpisać się w codzienność w wielu regionach świata. Żadne społeczeństwo, żaden kraj nie są całkowicie odporne na zagrożenie.

Sobota, 22 czerwca

BBC Knowledge – 06:55 Pierwsza wojna światowa z lotu ptaka
Zdjęcia wykonane przez pierwszych pilotów wojskowych pozwalają spojrzeć na pierwszą wojnę światową z nowej perspektywy.

TVP Historia – 09:55 Encyklopedia II wojny światowej, odc. 33

Polsat Play – 11:00 Wojna na Dalekim Wschodzie. Znieść to co jest nie do zniesienia

Discovery Historia – 12:00 Historia polskiej piłki nożnej
Klub, którego członkowie, w większości zasymilowani lwowianie, musieli walczyć z trudnościami związanymi z życiem na Śląsku. O sukcesach klubu opowiedzą jego piłkarze i trenerzy.

Polsat Play – 12:35 Amerykanie. Zwycięstwo na Pacyfiku 1943-1945

Polsat Play – 14:00 Dzienniki wojenne, rok 1939
Discovery Historia – 15:00 Historia kolei
Chcąc zbadać, jak budowa kolei wpłynęła na społeczeństwo, Mark odbywa podróż w dawnej skromnej trzeciej klasie, a następnie przesiada się do luksusowego Orient Expressu.

TVP Historia – 16:00 Sensacje XX wieku, odc. 43
22 czerwca 1941 roku generał Żukow powiadomił Stalina o ataku wojsk hitlerowskich na ZSRR. Dlaczego właśnie Żukow, szef Sztabu Generalnego, a nie marszałek Timoszenko, komisarz obrony - wyższy stopniem i stanowiskiem? To jedno z wielu pytań, na które Bogusław Wołoszański spróbuje odpowiedzieć w tym programie. Autor zrekonstruuje wydarzenia z 22 czerwca, jakie miały miejsce w najbliższym otoczeniu Stalina. Jak zareagował on na wieść o ataku wojsk Hitlera, jakie decyzje podjął i jakie wydał rozkazy?

BBC Knowledge – 18:00 Pierwsza wojna światowa z lotu ptaka
Zdjęcia wykonane przez pierwszych pilotów wojskowych pozwalają spojrzeć na pierwszą wojnę światową z nowej perspektywy.

Discovery Historia – 00:00 Medycyna wojskowa, odc. 2
Wiele osiągnięć medycyny jest rezultatem działań lekarzy wojskowych. W programie omówiono ich pracę, od czasów starożytnego Rzymu, przez wojny napoleońskie, wojnę secesyjną w Ameryce, aż po dwie kolejne wojny światowe. Podczas pierwszej z nich lekarze rozwinęli umiejętności w zakresie chirurgii plastycznej i transfuzji krwi. Druga wojna światowa wpłynęła na rozwój technik leczenia złamań. Program pozwoli też odpowiedzieć na pytanie: czy wiedza medyczna, a w szczególności chirurgia, jest w stanie rozwijać się pod dyktando militarnych starć.

Niedziela, 23 czerwca

Discovery Historia – 06:00 Wielkie zamki Europy
Legenda głosi, że duchy dwunastu służących, zamordowanych przez żonę zarządcy, wciąż straszą w tym ogromnym zamku.

Discovery World – 07:00 Największe bitwy pancerne
Grudzień 1944 roku, trwa niemiecka ofensywa w belgijskich Ardenach. Wojska III Rzeszy podejmują decyzję o ataku na miasteczko Bastogne, w którym stacjonowały amerykańskie wojska. W natarciu wzięły udział dwie niemieckie dywizje pancerne, które ostrzeliwały odcięte od zaopatrzenia oddziały alianckie, przez co straty w ludziach i ciężkim sprzęcie były coraz większe. Po kilku dniach obrony z odsieczą przybył 5. Batalion Dywizji Pancernej pułkownika Abramsa, który przebił się przez linię niemieckiej ofensywy.

TVP Historia – 12:05 Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii
Program prezentuje wydarzenia z historii Polski. Skierowany do młodego widza, eksploatuje najciekawszą stronę poszukiwań historycznych, porusza się w obszarze mało znanych tematów. Autorzy przedstawiają problemy prawne i etyczne środowiska poszukiwaczy-amatorów.

Viasat History – 13:30 Rzymianie, odc. 3
Dokument odsłania tajemnice codziennego życia mieszkańców starożytnego Rzymu. Profesor Mary Beard postara się znaleźć odpowiedź na pytanie jak w tamtejszych czasach wyglądał dzień prostych obywateli, na jakim poziomie rozwinięta była ich wiedza o świecie, a także czy byli religijni.

Viasat History – 18:10 Paryż, historia stolicy, odc. 3
Poznaj przeszłość Paryża, o której nie wiedziałeś, prześledź losy mężczyzn i kobiet uwikłanych w jego burzliwy los. Przy pomocy najnowszych osiągnięć technologii komputerowej serial przenosi widzów w centrum historycznych wydarzeń, które ukształtowały współczesne oblicze czarującej stolicy Francji. Przywołane wspomnienia jej mieszkańców to niesamowite historie, jakie miały miejsce w tym niezwykłym mieście.

Discovery Historia – 20:00 10 tajemnic Egiptu, odc. 1
Egipt od zawsze był skarbnicą tajemnic. Cywilizacja egipska była wysoko rozwiniętą kulturą w dolinie Nilu z całym wachlarzem osiągnięć technicznych, naukowych, politycznych i kulturowych, która trwała ponad 3500 lat.

Discovery Historia – 21:00 Tajne zapiski z Norymbergii
Po zakończeniu II wojny wiatowej amerykańska armia wyznaczyła lekarza i psychiatrę, dr Leona Goldensohna, by zajmował się zdrowiem niemieckich dygnitarzy, którzy stanęli przed Międzynarodowym Trybunałem Wojskowym w Norymberdze. Miał szczęście dlatego, że o taką funkcję i możliwość rozmów z nazistami zabiegało wielu, także tłumy dziennikarzy. Wszyscy oni spodziewali się ponurych morderców, szaleńców o pokręconych osobowościach. Świat już bowiem wiedział o milionach ofiar i bestialskich metodach zabijania ludzi.

Viasat History – 22:00 Giganci gotyku - dosięgnąć nieba, odc. 2
Wyprawa w przeszłość, w czasy, kiedy powstawały jedne z najpiękniejszych i najbardziej tajemniczych budowli w Europie. Gotyckie katedry w Sens, Canterbury, Chartres i Kolonii. Te „Piramidy Zachodu”, czy też „Filary Ziemi” od setek lat zachwycają i inspirują ludzi. W oparciu o kilka historycznych postaci widzowie poznają historię rzemieślników, którzy dla zbudowania tych dzieł ryzykowali życiem całe dnie spędzając na niebezpiecznych konstrukcjach. Z jednej strony w celach zarobkowych, z drugiej jako akt ofiary składanej Bogu.

Discovery Historia – 23:00 Sonderkommando - śmierć w Auschwitz
Po wyzwoleniu Auschwitz w styczniu 1945 r. w pobliżu krematorium znaleziono kilka manuskryptów. Autorami zapisków okazali się członkowie Sonderkommando - silni i zdrowi więźniowie przymusowo pracujący w krematorium. Ich głównym zadaniem było wyciąganie zwłok z komory gazowej, przeszukiwanie ich z kosztowności, wyrywanie złotych zębów, a potem palenie ciał w krematorium lub na stosach spaleniskowych. Z zakreślonych przez członków Sonderkommando kartek wyłonił się wstrząsający obraz żniwa śmierci, jakie zgotowali Żydom naziści.

Discovery Historia – 00:00 Najwięksi złoczyńcy w historii
Czerwoni Khmerzy z Pol Potem na czele rządzili Kambodżą od 1975 do początku 1979 roku. Próbowali stworzyć nowy model społeczeństwa, bez własności, pieniędzy, kultury i techniki. Swoich wrogów reżim zwykł zabijać wraz z całymi rodzinami. Setki tysięcy osób zmarły w tym samym czasie z powodu chorób i wywołanego zniszczeniem gospodarki głodu. Szacuje się, że w czasie ich ponad trzyletnich rządów zginęło około 1,7 mln mieszkańców kraju.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz