Miasto sprzed 1200 lat odkryte w Kambodży


Zaginione średniowieczne miasto Mahendraparvata zostało odkryte zaledwie kilka dni temu przez grupę archeologów z Uniwersytetu w Sydney. Oficjalna wiadomość o niecodziennym znalezisku została ogłoszona w minioną sobotę, 15 czerwca. Tego przełomowego odkrycia udało się dokonać przy pomocy sytemu LIDAR oraz dzięki wsparciu byłego żołnierza Czerwonych Khmerów, który przeprowadził archeologów przez dżunglę.

Lidar znajdujący się w ośrodku Starfire Optical Range

Zaledwie 40 kilometrów na północ od Angkor Wat leży Mahendraparvata, pierwsza stolica Imperium Khmerskiego. Miasto zostało założone najprawdopodobniej w 802 roku, za panowania Jayavarmana II, założyciela Imperium Khmerów. Jest to istotne odkrycie ze względu na fakt, iż samo miasto jest starsze o blisko 350 lat od sławnego Angkor Wat, a co więcej, jest uważane za pierwszą stolicę imperium.

Grupa archeologów z Uniwersytetu w Sydney, pod przewodnictwem Damiana Evansa, dokonała tej niezwykłej eksploracji dzięki technologii LIDAR (Light Detecting and Ranging). Jest to system lotniczego skanowania laserowego terenu, dzięki któremu można uzyskać niezwykle dokładną mapę topograficzną. Za pomocą lasera przeskanowano duży obszar Kambodży pokryty lasami deszczowymi. Udało się namierzyć miejsca, w których widoczne były ślady ingerencji ludzkiej.

Dotarcie do tego miejsca było uciążliwe nie tylko ze względu na trudne warunki naturalne. Cześć drogi, jaką musieli przebyć naukowcy, wiodła przez tereny zaminowane podczas trwania reżimu Czerwonych Khmerów. Dzięki pomocy byłego żołnierza Heng Heap, udało im się bezpiecznie przebyć przez te śmiercionośne tereny.

Odkrycie Damiana Evansa i Jean-Baptiste Chevance jest z pewnością przełomowe. Oprócz samego kompleksu Mahendraparvata, udało się namierzyć blisko trzydzieści nieznanych dotąd świątyń oraz liczne drogi i rowy nawadniające. Dzięki temu mogła zostać sporządzona dokładna mapa terenu, na którym znajdują się pozostałości cywilizacji Khmerów. Już na tym etapie da się zauważyć, że nowoodkryte miasto było połączone z Angkor Wat siecią dróg i kanałów irygacyjnych.

Naukowcy dodają, że jest jeszcze wiele pracy do wykonania, gdyż należy zbadać wszystkie ujawnione miejsca. Archeolodzy uważają, że część z odkrytych lokalizacji mogła pozostać nieograbiona, a to może pozwolić na dokładniejsze zbadanie Imperium Khmerów. Co więcej, analiza danych uzyskanych za pomocą systemu LIDAR może również pozwolić na dokładne poznanie przyczyn osłabienia i upadku cywilizacji Khmerów.

Źródła: Lost horizons: mediaeval city uncoveredMahendraparvata: Archaeologists Find 1200-Year-Old Lost City Near Angkor WatMahendraparvata, 1,200-Year-Old Lost Medieval City In Cambodia, Unearthed By Archaeologists

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz