Wystawa: „Elegancja - Francja. Z historii mody XX wieku”


„Elegancja Francja. Z Historii mody XX” wieku to wystawa, która od 3 lipca będzie udostępniona publiczności w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu.

W powszechnej świadomości stolicą mody jest Paryż. Choć jego pozycja w ciągu ostatnich trzydziestu lat XX wieku została osłabiona poprzez pojawianie się kolejnych centrów mody (m. in. Londynu, Nowego Jorku czy Mediolanu), pozostaje on najjaśniejszym punktem na światowej mapie mody. Tam działali najbardziej rozpoznawalni na świecie projektanci, Gabrielle Chanel i Christian Dior. Ich domy mody stanowią zaledwie fragment francuskiego przemysłu odzieżowego, którego struktura sięga korzeniami czasów Ludwika XIV. Nie może więc dziwić, że połączenie Francji z modą, szykiem i elegancją jest tak trwałe.

Prezentowana wystawa, odwołująca się do tych skojarzeń, będzie okazją do spojrzenia na kobiecą modę XX wieku właśnie z perspektywy Paryża. Pokazanych zostanie 50 ubiorów pochodzących z prywatnej kolekcji, wśród których znajdziemy prace takich paryskich projektantów jak Jean-Philippe Worth, Jeanne Lanvin, Christian Dior, Thierry Mugler czy Christian Lacroix.

Zamierzeniem wystawy nie jest zaprezentowanie wszystkich zjawisk obecnych w modzie XX wieku, a jedynie wybranych. Respektując zawartość kolekcji omówione zostaną społeczne, technologiczne i estetyczne aspekty mody tego czasu poprzez następujące tematy: Powroty mody, Od gorsetu do... gorsetu, Estetyka Art Déco, Francuskie krawiectwo Haute couture, Mini – rewolucja oraz Spojrzenie w przyszłość.

Wystawie towarzyszyć będzie program spotkań, wykładów oraz pokazy filmów:

28.07. g. 13 zwiedzanie kuratorskie wystawy, oprowadza Piotr Szaradowski  /Sala Wystaw / wstęp wolny
1.08. g. 18 „Ubiór jako dzieło sztuki” – wykład  Dominiki Łukoszek / Hol Balkonowy / wstęp wolny
11.08. g. 13 „Moda Art Deco” – wykład Teresy Michałowskiej-Barłóg / Hol Balkonowy / wstęp wolny
11.08. g. 14 zwiedzanie kuratorskie wystawy, oprowadza Piotr Szaradowski  /Sala Wystaw / wstęp wolny

Od gorsetu do… gorsetu. Filmy o modzie / pokazy o g. 19 w Sali Kinowej
3.07. Od gorsetu do… gorsetu: „Coco Chanel”,  reż. Anne Fontaine (2009), 105‚
10.07. Francuskie krawiectwo Haute Couture „Szalona miłość – Yves Saint Laurent”, reż. Pierre Thoretton (2010), 98‚
17.07. Estetyka Art Deco: „Artysta”, reż. Michel Hazanavicius (2011), 100‚
24.07. Minirewolucja: „Annie Hall”, reż.  Woody Allen (1977), 93‚
31.07. g. 19  Od gorsetu do… gorsetu: „Zapomniana melodia”, reż. Konrad Tom, Jan Fethke (1938), 93‚

Cena biletu: wystawa+ kino: 10 zł (ulgowy), 12 zł (normalny) 11 zł (grupowe)

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz