Program telewizyjny dla historyków (24-30 czerwca 2013)


Program telewizyjny dla historyków, czyli subiektywny wybór programów związanych z historią, które możecie zobaczyć w ciągu nadchodzących siedmiu dni.

TV

Fot. Takkk, Ten plik udostępniony jest na licencji CC Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0

Poniedziałek, 24 czerwca

7:00 Discovery Science – Wojny na złomowisku
Ekscentryczni konstruktorzy maszyn z części znalezionych na śmietnikach wracają na ekrany TV. Kolejna porcja zaciętej rywalizacji twórców przedziwnych pojazdów.

8:55 Viasat History – Zaginiony świat Aleksandra Wielkiego
W poszukiwaniu śladów najstarszych greckich podróżników David Adams testuje nową teorię na temat Jazona i Argonautów. Na pokładzie repliki łodzi Argo, David rusza na wyprawę, która zabierze go z Grecji, przez pół świata, do ogarniętego wojenną zawieruchą Afganistanu. Przez ponad pięć tysięcy lat, wody Amu-darii, nazywanej w starożytności Oksusem, były ożywczą krwią zamieszkującej ten teren tajemniczej, starożytnej cywilizacji. Od na dachu świata, rzeka płynie przez niegościnne tereny Azji Środkowej i Afganistan ku Morzu Kaspijskiemu.

10:20 Viasat Explorer – To kontra tamto
W serialu odpowiedzi na popularne pytania i życiowe dylematy, zaprezentowane z humorem w oparciu o konkretne fakty naukowe i opinie ekspertów oraz na bazie wyników przeprowadzonych eksperymentów. Trzech komików i gospodarzy serialu Mark DeCarlo, Chris Tallman i Brad Sherwood badają różne strony poszczególnych alternatyw. Po serii wyczerpujących testów i specjalistycznych konsultacji jedna ze stron sporu zostanie uznana za zwycięską.

11:55 TVP Historia – Sensacje XX wieku
22 czerwca 1941 roku generał Żukow powiadomił Stalina o ataku wojsk hitlerowskich na ZSRR. Dlaczego właśnie Żukow, szef Sztabu Generalnego, a nie marszałek Timoszenko, komisarz obrony - wyższy stopniem i stanowiskiem? To jedno z wielu pytań, na które Bogusław Wołoszański spróbuje odpowiedzieć w tym programie. Autor zrekonstruuje wydarzenia z 22 czerwca, jakie miały miejsce w najbliższym otoczeniu Stalina. Jak zareagował on na wieść o ataku wojsk Hitlera, jakie decyzje podjął i jakie wydał rozkazy?

12:45 TVP Historia – Powrót do Polski
Akcja toczy się u schyłku 1918 r. Dziennikarz „Gazety Poznańskiej” musi stawić się w redakcji w związku ze spodziewanym przybyciem do Poznania Ignacego Jana Paderewskiego. Na Ostrowie Tumskim zostaje zatrzymany przez żołnierzy Straży Ludowej, dowodzonej przez Feliksa Ratajczaka. Mężczyzna dowiaduje się, że zaczęto rozbrajać Niemców. Nadchodzi drugi dzień świąt Bożego Narodzenia. Pociąg, którym jedzie Paderewski, ma kłopoty z dostaniem się do miasta. Ministerstwo Wojny w Berlinie żąda przerwania podróży pianisty, obawiając się zamieszek.

14:35 Viasat History – W świecie islandzkich sag
Czy w islandzkich sagach kryje się ziarno prawdy? Serial przypomni te stare opowieści przez pryzmat związanych z nimi, zachowanych pozostałości budowli i różnych artefaktów oraz opinii ekspertów. Do tej pory historyczne dowody na prawdziwość historii opowiedzianych w sagach trudno było uznać za wiarygodne. Czy to możliwe, że jednak są prawdziwe?

16:00 Discovery Historia – Rozmowy niekontrolowane
Zbigniew Romaszewski opowiada m.in. o reaktywowanej w podziemiu Komisji Interwencji i Praworządności NSZZ „Solidarność” która dokumentowała przypadki represji i pomagała ofiarom.

17:00 Discovery Historia – Tajemnice Egiptu
Kulisy największych odkryć archeologicznych w Egipcie, m.in. odkrycie grobowca Tutanchamona przez Howarda Cartera, odczytanie hieroglifów przez Jeana-Françoisa Champolliona, a także odnalezienie skarbów z czasów faraona Ramzesa II przez Giovanniego Battistę Belzoniego. Ponadto w programie mity i fakty związane ze starożytnym Egiptem.

18:25 TVP Historia – Pomorskie pejzaże historyczne
Reportaż o historii Pomorza Zachodniego, krótko związanego z 1000-letnią historią Polski. W jej granicach znalazło się w czasach pierwszych Piastów, a potem dopiero po II wojnie światowej. W 1945 r. wysiedlono stąd ludność niemiecką, a jej miejsce zajęli przesiedleni ze wschodu Polacy, Ukraińcy i polscy Żydzi. Dopiero dla urodzonych tu Polaków Pomorze stało się ziemią ojczystą.

20:05 TVP Kultura – Czarna Wenus
Oparta na faktach historia Saartije Baartman. Za namową swego właściciela dwudziestolatka opuszcza Afrykę i wyjeżdża do Londynu. Na miejscu okazuje się, że mężczyzna zamierza wykorzystać jej niezwykłą budowę anatomiczną. Wraz z przyjacielem urządza przedstawienia. Poniżające pokazy cieszą się powodzeniem, lecz wkrótce Saartije zostaje sprzedana nowemu opiekunowi i wywieziona do Paryża. Tam doznaje kolejnych upokorzeń, popada w alkoholizm i zostaje prostytutką. Zaczynają się nią także interesować naukowcy, którzy poddają ją badaniom.

22:00 Discovery Historia – Prywatne życie władców
Mgła tajemnicy spowija zagadkową śmierć króla Bawarii Ludwika II w wodach jeziora Starnberg. Na jej temat powstało wiele teorii mówiących o samobójstwie czy morderstwie. 10 lipca 1886 r. Ludwik II został oficjalnie uznany za niepoczytalnego i pozbawiony tronu w wyniku spisku zawiązanego przez wrogich mu ministrów. Inteligentna, mówiąca kilkoma językami Joanna I Kastylijska, zwana Joanną Szaloną, dała się poznać jako krucha i chwiejna psychicznie osoba. Ciągłe zdrady jej męża, Filipa Pięknego, powodowały u niej coraz częstsze załamania nerwowe.

23:15 Viasat History – Tajna wojna
Działania brytyjskiej organizacji do zadań specjalnych podczas II wojny światowej, w tym historia potrójnego agenta Henri Dericourta i operacji Tombola. Edwin Hardy Amies pracował dla Special Operations Executive, jednostki do zadań specjalnych w tajnej armii Churchilla. Wysyłał agentów do okupowanej Belgii i ściśle współpracował z belgijskim ruchem oporu. W Belgii jednakże było bardzo wielu sympatyków faszystów i działał dobrze zorganizowany system antyszpiegowski.

00:00 History – Starożytni kosmici
Czy geniusz Alberta Einsteina mógł pochodzić z innego świata? Eksperci przyglądają się słynnym postaciom, takim jak Einstein, Galileusz, Archimedes i Arystoteles.

Wtorek, 25  czerwca

8:15 TVP Kultura – Gułag. Czas kamienia
Część czwarta: Lata 1937 - 38 to wielkie czystki i Kołyma. Niepodzielną władzę sprawował tu Dalstroj, a darmową siłę roboczą zapewniały mu Siewwostłagi północno - wschodnie obozy pracy. Kołymę z tamtego okresu poznajemy z perspektywy Warłama Szałamowa, autora Opowiadań kołymskich. Trzydziestoletni pisarz trafił na ten złotonośny ląd rozciągający się między Syberią a Alaską w 1937 r. W jego aktach widniała litera T oznaczająca trockistę, co przekładało się na instrukcję: skierować do najcięższych prac. Szałamow miał wtedy 30 lat. Spędził tam łącznie 17 lat. Miał szczęście, że przeżył. Kołyma nie dla każdego była tak łaskawa: liczba więźniów wzrosła wtedy dwukrotnie, a to śmiertelność w obozach dziesięciokrotnie. Współczesna Kołyma dogorywa. Ci, którzy pod koniec XX wieku przybyli tu skuszeni perspektywą dobrych zarobków, dziś wegetują, przeklinając współczesność i wspominając dobre czasy rządów Stalina.

9:00 TVP Historia – Królowa Bona
W styczniu 1539 roku odbywają się na Wawelu zaślubiny najstarszej córki Izabeli z Janem Zapolyą, królem Węgier. Odzyskanie wpływów na Węgrzech niedługo cieszy Bonę - zaledwie rok po ślubie Jan umiera. Do tronu węgierskiego znów zgłaszają pretensje Habsburgowie. Żądają, aby Izabela wraz z synem opuścili Węgry. Zygmunt August ma poślubić córkę Ferdynanda, Elżbietę. W roku 1543 w katedrze wawelskiej odbywa się koronacja austriackiej królewny na królową Polski.

10:30 Discovery Historia – Go west
W czasach PRL wyjazd na Zachód był szczytem marzeń przeciętnego Polaka. Trudy zdobywania paszportów i dewiz skutecznie mąciły radość z zagranicznego wyjazdu. Jednak wszystko mijało, gdy przed polskim turystą otwierały się bramy zachodniego raju. Wieloletnie wyrzeczenia były niczym w porównaniu do perspektywy kupienia wszystkiego, czego dusza zapragnie. Polacy doznawali zderzenia światów: szarej, socjalistycznej Polski i bogatego życia na Zachodzie.

12:00 TVP Historia – Sen o morzach i koloniach
Ten film dokumentalny to niezwykła podróż w czasie i przestrzeni. Przypomina o jednym z najmniej znanych i najbardziej obrosłych mitami elementów polskiej polityki w dwudziestoleciu międzywojennym, a mianowicie o polskich staraniach o ekspansję kolonialną. W filmie pokazane jest tło historyczne, które sprawiło, że część polskiej opinii publicznej zaczęła domagać się udziału w kolonialnym podziale świata. Przedstawione są organizacje, takie jak Liga Morska i Kolonialna, która liczyła prawie milion członków, a której zadaniem było m.in. upowszechnianie wiedzy o polityce morskiej i zamorskiej. Autorzy filmu pokazują, jak powściągliwa była polityka polskiego rządu w kwestiach kolonialnych, a jednocześnie docierają do miejsc, gdzie miały powstawać polskie osady, a więc na Madagaskar, i tam gdzie kolonialny sen niemal udało się zrealizować, czyli do położonej w Argentynie Wandy. Rozmowy z potomkami polskich osadników oraz wizyta w stworzonym przez Polaków miasteczku to poruszająca relacja o wielkiej polityce, która przełożyła się na zwykłe życie zwykłych ludzi.

13:00 TVP Historia – Krótki dzień pracy
25 czerwca 1976 r., nazajutrz po ogłoszeniu drastycznych podwyżek, do I sekretarza Komitetu Wojewódzkiego PZPR dzwoni dyżurny, meldując o niepokojach w zakładach metalowych w Radomiu. Pierwsza zmiana nie przystępuje do pracy. Najpierw ludzie wychodzą na dziedziniec, potem ruszają w kierunku gmachu komitetu. W drodze dołączają do nich robotnicy z innych zakładów pracy. Kiedy docierają przed gmach, I sekretarz KW PZPR próbuje załatwić sprawę polubownie. Agresja demonstrantów narasta. Sytuacja zaczyna wymykać się spod kontroli.

14:25 TVP Historia – Eki z Małeki na ubeki
Dokument pokazuje epizod wydarzeń poznańskich z 1956 r. W l. 50. młodzieżowa subkultura eków opanowała wiele dzielnic stolicy Wielkopolski. Wyróżniał ich specyficzny strój, gwara i zawadiackie fryzury usztywniane na cukier lub brylantynę. Spotykali się na ekach, czyli rogach ulic. Najsławniejsza z nich to eka Małeka ze skrzyżowania ulic Granicznej, Kanałowej i Kolejowej z ulicą Małeckiego. Ecy kontestowali ustrój, próbując m.in. wysadzić w powietrze obelisk z czerwoną gwiazdą na poznańskiej cytadeli. 28 czerwca 1956 r. chwycili za broń.

15:15 Viasat History – Farma w czasach II wojny światowej
Znany z wiktoriańskiej i edwardiańskiej farmy zespół tym razem, przez rok, zmaga się z codziennymi wyzwaniami prowadzenia farmy w czasach II wojny światowej. Jak zwykle używając wyłącznie oryginalnych narzędzi i materiałów z tamtego okresu. Eksperyment okaże się prawdziwie rewolucyjny dla brytyjskiego rolnictwa i wykaże niezwykłe podobieństwo do sowieckiej kolektywizacji. Serial jest fascynującą mieszanką historii wojny i opowieści o ludzkiej wytrzymałości i pomysłowości w sposobach przetrwania w trudnych czasach.

17:00 History – Amerykańscy zbieracze
Mike i Frank odkrywają kość dinozaura sprzed 65 mln lat. Jeśli jest prawdziwa, to jest bezcenna. Czy specjaliści z Muzeum Przyrodniczego będą dla nich mieli dobrą wiadomość?

19:45 TVP Historia – Gdzie rosną poziomki?
Las w Bykowni pod Kijowem kryje szczątki ponad 30 tysięcy ofiar NKWD, w tym kilku tysięcy Polaków. W 2006 roku ekipa polskich archeologów przy współpracy strony ukraińskiej prowadziła tam prace ekshumacyjne, które potwierdziły, że na cmentarzysku spoczywają Polacy. W tym czasie do bykowieńskiego lasu przyjechały również dwie osoby, których ojcowie są prawdopodobnie tam pogrzebani. Film opowiada o historii tego miejsca, o postrzeganiu go przez okolicznych mieszkańców i o poszukiwaniu grobów ojców.

20:50 TVP Historia – Poznań ’56
Głównymi bohaterami są dwaj chłopcy w wieku 10-12 lat. To z ich perspektywy widz śledzi rozwój poznańskich wydarzeń. Oprócz dwójki uczniów, trochę bezładnie „oprowadzających” widza po „powstańczym teatrum”, w filmie Bajona można odnaleźć jeszcze kilka innych wątków.

21:30 Discovery Historia – Flota duchów
Morze Czerwone, wybrzeża Sudanu. Ekipa polskich nurków penetruje ładownie włoskiego transportowca Umbria, zatopionego tuż przed przystąpieniem Włoch do II wojny światowej.

00:20 Viasat History - Średniowieczna wyprawa Kena Folleta
Żaden inny okres w historii nie porusza wyobraźni tak, jak średniowiecze. To okres spowity mrokami tajemnic, czas w którym władzę sprawowali możni, kościół, budowniczowie i mnisi, a prości wieśniacy walczyli o przetrwanie. Epidemie groźnych chorób, głód i palenie czarownic były na porządku dziennym. Tym, którzy ośmielali się sprzeciwiać obowiązującym naukom kościoła groził najwyższy wymiar kary śmierć. Mimo tego jednak, znaleźli się ludzie, którzy walczyli w imieniu rozumu i prawdy mężczyźni i kobiety, którzy byli światłem w mrokach średniowiecza.

Środa, 26 czerwca

8:15 TVP Kultura – Nasz Waszek. O sile bezsilnych
Filmowa refleksja nad losami i dorobkiem życiowym Vaclava Havla, prezydenta Czechosłowacji i Czech, który był symbolem walki z komunizmem i zmian w Europie Środkowej po roku 1989. Zawsze podkreślał, jak ważne były dla niego kontakty z polską opozycją i przyjaźnie, które wówczas się zawiązały. Autorzy podejmują próbę ukazania tego, co łączyło polityka z Polską. Dokument zawiera wspomnienia, archiwalne zapisy wydarzeń, fragmenty przedstawień oraz reportaż ze słynnego festiwalu rockowego w Trutnowie, dedykowany Havlowi.

9:00 History – Gwiazdy lombardu
Rick nie wie, co począć, gdy klient przynosi komplet odcisków palców Saddama Husajna zdjętych w Bagdadzie przez FBI.

11:00 Discovery Historia - Rozmowy niekontrolowane Macieja Szumowskiego
Zbigniew Romaszewski opowiada m.in. o reaktywowanej w podziemiu Komisji Interwencji i Praworządności NSZZ „Solidarność” która dokumentowała przypadki represji i pomagała ofiarom.

12:50 TVP Kultura – 111 dni letargu
Przeżycia człowieka aresztowanego nocą w końcu 1942 roku w czasie akcji wymierzonej przeciwko polskiej inteligencji. Siedział na Pawiaku dokładnie 111 dni w celi i w więziennym szpitalu. Film otrzymał w 1984 roku Brązowe Lwy Gdańskie dla filmu niepełnometrażowego podczas FPFF, a Władysław Kowalski - Złoty Ekran (przyznawany przez pismo „Ekran”) za rok 1985.

14:00 Discovery World – Broń p[przyszłości
Serial przedstawia historię i zasady działania najróżniejszych rodzajów broni, które do tej pory skonstruowano. Prezentuje wynalazców i konstruktorów zajmujących się tworzeniem nowych narzędzi stosowanych w walce. Gospodarzem jest Richard Machowicz, byłym żołnierz elitarnych sił specjalnych amerykańskiej piechoty morskiej. W tym wydaniu Richard analizuje środki ochrony stosowane na polach walki. Wśród nich jest kamizelka kuloodporna Dragon Skin.

15:00 TVP historia – Uciekiner
Kazimierz Piechowski opisuje pełne dramatycznych wydarzeń życie. Podczas II wojny światowej mężczyzna trafił do obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Był tam więźniem nr 918. Przebywający w obozie dostawali minimalne racje żywnościowe. Wielu zabijały choroby, inni byli rozstrzeliwani. Piechowski nauczył się oszczędzać siły. Gdy został przeniesiony do pracy pod dachem, w magazynie nieopodal obozu, poznał Gienka, który zajmował się samochodami. Razem postanowili wyrwać się z Auschwitz. Po udanej ucieczce Piechowski wstąpił do AK.

17:00 Discovery World – Samochody – klasyka gatunku
Wayne Carnini przemierza prowincję w poszukiwaniu starych i rzadkich modeli aut, które często od dziesiątek lat schowane są w garażach i szopach. Gospodarz pokaże, w jaki sposób przywrócić dawny blask cudom motoryzacji, oprowadzi też po świecie kolekcjonerów starych samochodów.

19:45 Viasat History – Barack Obama – wielkie nadzieje
Dwuczęściowy film będący wyważonym i doskonale udokumentowanym podsumowaniem pierwszej kadencji Baracka Obamy. Wybór pierwszego czarnoskórego prezydenta Stanów Zjednoczonych ma zagwarantowane miejsce w historii. Program przedstawi historię bitew stoczonych przez Baracka Obamę. Nowy prezydent musiał zmierzyć się z kryzysem gospodarczym oraz z opozycją, pragnącą go skompromitować i zniszczyć jego program polityczny. Musiał zmienić styl sprawowania władzy i ograniczyć planowane zmiany. Te cztery lata doskonale pokazują sposób działania maszyny politycznej, napędzającej demokrację przedstawicielską. Co się stanie, kiedy najlepsze przemówienia i zamiary zderzą się z bezlitosną rzeczywistością kryzysu gospodarczego i z bezkompromisową opozycją?

20:40 TVP Historia – Tryptyk Narwiański
Wieś białostocka w latach 30. XX wieku. film prezentuje mieszkańców wraz z folklorem, obrzędowością i strojem.

20:55 Viasat History - Historia razismu
Program stawia w nowym świetle termin rasa i bada historię rasizmu na terenie Europy, obu Ameryk, Australii i Azji. Śledzi, jak przekonania o rasowych różnicach ewoluowały w obliczu wydarzeń historycznych. Jaki wpływ miało na świat pojęcie - rasa oraz w jaki sposób rasizm odcisnął piętno na nauce, kulturze, obrazie społeczeństwa i światowej historii. Widzowie poznają prawdziwe oblicze mapy ras, która przez pięć stuleci zajmowała istotne miejsce w zbiorowej wyobraźni Zachodu.

22:20 TVP Historia – List z Gwatemali
Szkic o życiu i twórczości Andrzeja Bobkowskiego, jednego z najwybitniejszych pisarzy emigracyjnych. Zrealizowany w Gwatemali program koncentruje się na pobycie autora w tym kraju w latach 1948-1961.

23:00 Discovery World – Historia boksu
W tym wydaniu o rywalizacji między Joe Frazierem a Muhammadem Ali, która wykraczała poza zasady fair play. Ali przy każdej możliwej okazji obrażał rywala. Zainicjowana przez niego wojna psychologiczna, którą dodatkowo podsycały media, doprowadziła do tego, że Frazierowi zaczęto grozić śmiercią, a jego dzieci były szykanowane w szkole. Ali i Frazier krzyżowali rękawice trzykrotnie. Do ostatniego starcia między nimi doszło na Filipinach w 1975 r. Walka, do której przylgnęła nazwa „Thrilla in Manila”, kosztowała obu zawodników wiele zdrowia.

Czwartek, 27 czerwca

6:00 Viasat History – Herosi, kult i kuchnia
Zawsze potrawy i sposób ich przygotowywania były ściśle związane z historycznymi faktami, mitami i wydarzeniami. Serial zabiera na kulinarną wyprawę po regionie śródziemnomorskim od starożytności po dzień dzisiejszy, śledząc powiązania między czynami dokonywanymi przez narodowych bohaterów tamtych terenów i daniami narodów.

7:55 Viasat History – Zwierzęta, które zmieniły świat
Serial opowiada o kluczowej roli, jaką odegrały niektóre zwierzęta w rozwoju naszej cywilizacji i jak przyczyniły się do zrozumienia przez człowieka otaczającego go świata. Od skromnych jedwabników, które pomogły w rozwoju i podtrzymaniu starożytnych cywilizacji po gołębie, które zwabiły badaczy w niektóre z najbardziej odległych zakątków globu. Zapewniały pomyślność ekonomiczną i w przypadku gołębi decydowały o losach wojny.

10:05 TVP Historia – Rozmowy o zmierzchu i świcie
Agnieszka Osiecka wspomina pierwszą pracę. W 1955 roku artystka przyjechała na praktykę dziennikarską do „Głosu Wybrzeża”. Poznała tam m.in. Zbyszka Cybulskiego, Bogumiła Kobielę oraz przeżyła pierwszą, wielką miłość do poety Witolda Dąbrowskiego.

11:30 Discovery World – Nikczemne zamachy
Kolejne odcinki przedstawiają jedno z zabójstw lub próby zamachu na znane osobistości XX wieku. Program analizuje miejsca, w których doszło do tragedii, kontekst historyczny, ale przede wszystkim motywy zamachowców. W tym wydaniu: 4 lipca 1943 roku generał Władysław Sikorski, premier polskiego rządu na uchodźctwie, zginął w katastrofie lotniczej w Gibraltarze. Zaledwie kilka sekund po starcie samolot uderzył o tafle morza. Nigdy nie wyjaśniono, jakie były przyczyny katastrofy.

12:0 History – Wojny magazynowe
Darrell ryzykuje, kupując skład sprzętu budowlanego. Barry przywozi na aukcję tajną broń, ale czy mu to pomoże?

13:00 Discovery World – W pogoni za prawdą
Ekipa wyrusza do Irlandii, aby zweryfikować ludowe przekazy o banshee - mitycznej zjawie w kobiecej postaci, najczęściej zwiastującej śmierć w rodzinie.

15:10 TVP Historia – Święci i grzesznicy. Historia papiestwa
Historia papieży i papiestwa od św. Pawła do Jana Pawła II barwna opowieść o dwóch tysiącach lat Kościoła Katolickiego sylwetki papieży, prawdy i legendy, kulisy Watykanu; kolorowe ilustracje W opowieści o dziejach papieży i papiestwa, autor prowadzi nas od pierwszych wieków chrześcijaństwa, przez burzliwe czasy jednoczesnego współistnienia dwóch papieży, inkwizycję, reformację po Sobór Watykański II i pontyfikat Jana Pawła II.

16:25 Viasat History – Łowcy mitów
Jedne z najwspanialszych i najbardziej romantycznych historii poszukiwania skarbów są tematem tego fascynującego serialu. Od poszukiwań Świętego Graala przez nazistów po Amerykanów szukających złota piratów w Wietnamie, od prawdziwej historii kryształowych czaszek, po tajemnice kopalń króla Salomona ten serial poszukuje prawdy w okrytych legendą, jednych z najwspanialszych i najbardziej romantycznych historii poszukiwań skarbów.

17:00 Discovery Historia – Tajemnice Egiptu
Kulisy największych odkryć archeologicznych w Egipcie, m.in. odkrycie grobowca Tutanchamona przez Howarda Cartera, odczytanie hieroglifów przez Jeana-Françoisa Champolliona, a także odnalezienie skarbów z czasów faraona Ramzesa II przez Giovanniego Battistę Belzoniego. Ponadto w programie mity i fakty związane ze starożytnym Egiptem.

18:30 Discovery Historia – Wielkie bitwy
Bitwa na polach Bosworth, w której wojska Henryka VII pokonały armię króla Ryszarda III, zakończyła wojnę Dwóch Róż. Zapoczątkowała równocześnie panowanie dynastii Tudorów w Anglii. Za jej panowania Anglia stała się mocarstwem.

20:00 Discovery Science – Cuda XX wieku
Od wynalezienia modnej tkaniny, po motocykle, rock ‚n’ roll i elektryczne gitary. James May wyjaśnia, kiedy po raz pierwszy użyto słowa „nastolatek”.

21:00 Viasat History – Machu Picchu bez tajemnic
Teorie na temat powstania Machu Picchu nie zmieniły się wiele od momentu jego odkrycia. Pierwszą sformułował Hiram Bingham niemal 100 lat temu. W świetle najnowszych odkryć archeologicznych teoria ta wydaje się być nieprawdziwa. Współcześnie ujawnione fakty, w tym odkryte szkielety, po raz pierwszy bez wątpliwości określają kto zbudował Machu Picchu, jak i dlaczego. W programie widzowie zobaczą postęp prac badawczych i zapoznają się z opinią grupy międzynarodowych naukowców i inżynierów.

23:45 TVP Polonia – Hotel Polski
Film odsłania kulisy „afery Hotelu Polskiego”. W Warszawie, ogłoszonej po likwidacji getta miastem „wolnym od Żydów”, z inicjatywy gestapo powstał hotel pełniący funkcję „ambasady” dla Żydów. Tutaj przedstawiciele eksterminowanego narodu mogli kupować paszporty, które umożliwiały im wyjazd do państw neutralnych. Udało się zdobyć paszporty dla około 2500 polskich Żydów, ale przeżyło tylko 200 osób. Do dziś nie jest jasne, co stało się z pozostałymi pensjonariuszami hotelu. W dokumencie pojawią się wspomnienia świadków tamtych wydarzeń.

00:00 TVP Historia – Za kulisami PRL
Program o charakterze dokumentalnym, odsłaniający nieznane lub mało znane fakty z okresu PRL-u. W odcinku eksperci spróbują odpowiedzieć na pytanie, dlaczego PZPR za czasów Edwarda Gierka zaczęła tracić na znaczeniu. Rozważania na ten temat podejmą: prof. Jerzy J. Wiatr, prof. Leszek K. Gilejko, prof. Adam Koseski i Maciej Szczepański.

Piątek, 28 czerwca

7:10 TVP Polonia – 40 lat w służbie Kościoła
Program przedstawia sylwetki trzech ważnych postaci polskiego metodyzmu ostatnich 40 lat - bp. dr. Edwarda Puśleckiego, jego zastępcy ks. sup. Zbigniewa Kamińskiego i skarbnika Rady Kościoła ks. sup. Jana J. Ostryka. Historia polskiego metodyzmu jest związana z ich drogą życiową i służbą kościelną. Widzowie dowiedzą się również, jak przez lata zmieniał się Kościół ewangelicko-metodystyczny oraz jak kształtowały się relacje ekumeniczne.

8:15 TVP Kultura – Contact - australijska odyseja kosmiczna
Film ukazujący losy australijskich Aborygenów, których w latach 60. XX wieku wysiedlano z rdzennych terenów na zachodzie kraju. Twórców filmu zainspirowała książka Cleared Out: First Contact in the Western Desert napisana przez antropologów Sue Davenport i Petera Johnsona. W książce znajdują się też wpomnienia Yuvali, która miała wówczas kilkanaście lat. Pochodząca z ludu Martu, ostatniego plemienia koczowników, pierwszy raz zobaczyła wtedy białego człowieka. W filmie występuje już jako sześćdziesięciolatka, ale wykorzystano również archiwalny zapis na taśmie dokumentujący tamte wydarzenia.

10:10 TVP Polonia – Wspomnienie o Annie German
Film ukazujący losy australijskich Aborygenów, których w latach 60. XX wieku wysiedlano z rdzennych terenów na zachodzie kraju. Twórców filmu zainspirowała książka Cleared Out: First Contact in the Western Desert napisana przez antropologów Sue Davenport i Petera Johnsona. W książce znajdują się też wpomnienia Yuvali, która miała wówczas kilkanaście lat. Pochodząca z ludu Martu, ostatniego plemienia koczowników, pierwszy raz zobaczyła wtedy białego człowieka. W filmie występuje już jako sześćdziesięciolatka, ale wykorzystano również archiwalny zapis na taśmie dokumentujący tamte wydarzenia.

11:30 TVP Kultura – Zapraszamy na wtorek – Sopot ‘68
Gościem Grzegorza Lasoty jest autor filmu pt. „Sopot’ 68” Janusz Rzeszewski, który mówi na temat realizacji transmisji z festiwali piosenki oraz różnic między nimi a realizacją filmu z festiwalu.

12:00 TVP Historia – 13 lat, 13 minut
Niezwykły film historyczny odnoszący się do wydarzeń 1956 roku w Poznaniu i Budapeszcie. Film upamiętnia zrywy ludności Polski i Węgier skierowane przeciwko reżimowi narzuconemu dwóm niezależnym narodom. Film jest typowym dokumentem, bez inscenizacji, ilustrowany ikonografią z tamtych lat. Historia bohaterów pokazana jest w relacjach członków ich rodzin, bliskich i uczestników wydarzeń.

14:40 TVP Historia – Stan nieważkości
Maciej Drygas snuje opowieść o zachwycie kosmosem, spełnieniu marzeń, lecz jednocześnie odsłania tajemnicę eksperymentów medycznych, ukazuje tragedię katastrof. Autorowi dokumentu udało się porozmawiać z sześcioma radzieckimi kosmonautami - Hermanem Titowem, Georgijem Greczką, Witalijem Żołobowem, Władymirem Sołowiowem, Aleksandrem Ławiejkinem i Walerijem Polakowem - oraz z konstruktorem rakiet prof. Konstantinem Feoktistowem, pionierem medycyny kosmicznej prof. Olegiem Gazenką, prof. Anatolijem Grigoriewem i Wierą Pacajewą.

16:00 Discovery World – Amerykański hot – rod
Boyd i jego zespół przywracają dawny blask Chevroletowi Impala, rocznik 1959. Na dodatek, konstruują motocykl w podobnym stylu.

18:05 TVP Historia – Ostatnie powstanie
Autor dokumentu podjął próbę zrekonstruowania wypadków, które miały miejsce w czerwcu 1956 roku w Poznaniu. Zdesperowani ludzie wyszli wówczas na ulice. Jedną z ofiar dramatycznych wydarzeń był kilkunastoletni chłopiec.

19:00 Discovery Science – Krytyczna nieodpowiedzialność
Seria przedstawia kulisy działania największych obiektów przemysłowych na świecie, takich jak Kanał Panamski czy Grand Central Terminal w Nowym Jorku, oraz sylwetki ludzi, którzy sterują skomplikowanymi procesami, często z udziałem supernowoczesnych maszyn. Tam nie ma miejsca na pomyłki. Jeden błąd może kosztować życie setek albo tysięcy ludzi.

20:30 Discovery world – Socjalistyczna filmoteka powiatowa
Filmoteka Powiatowa, przekłamany obraz czasów PRL, z perspektywy lat stała się cennym źródłem wiedzy o Polsce w drugiej połowie XX wieku. Jak w krzywym zwierciadle ukazuje ona problemy, z którymi musieli się mierzyć Polacy, a także, w jaki sposób, często nieudolnie, władza próbowała odwracać uwagę obywateli o niedogodności i kłopotów.

21:50 TVP Historia – Sensacje XX wieku
Kapitan Roman Czerniawski, oficer polskiego lotnictwa, po klęsce wrześniowej przedostał się do Francji, gdzie wstąpił do polskiego wojska i walczył w 1 Dywizji Grenadierów, dowodzonej przez gen. Bronisława Ducha. Po klęsce Francji, w czerwcu 1940 roku, nie wyjechał, jak wielu innych, do Wielkiej Brytanii. Pozostał, by zorganizować siatkę wywiadowczą. Zaczęła działać już w sierpniu. Rok później siatka Czerniawskiego, ukrywającego się pod pseudonimem „Armand”, była już największa w okupowanej Europie.

22:00 Discovery Historia – Wielkie polowanie
W 1944 roku wraz z Armią Czerwoną na terytorium wschodniej Polski wkroczyły specjalne jednostki sowieckiego kontrwywiadu wojskowego SMIERSZ. Ich zadaniem było zlokalizowanie i aresztowanie polskich żołnierzy z AK i innych organizacji konspiracyjnych. Do obozów internowania oraz łagrów trafiło ponad 50 tys. kobiet i mężczyzn. Dzięki dokumentom z Moskiewskiego Archiwum wiadomo znacznie więcej o tamtych wydarzeniach. Zachowane teczki zawierają m.in. nieznane do tej pory protokoły przesłuchań aresztowanych oraz raporty z ich pobytu w łagrach.

Sobota, 29 czerwca

7:25 TVP Historia – Był taki dzień
Przypomnienie różnych przypadków, które wydarzyły się tego dnia w różnych krajach i w różnych epokach.

9:00 Discovery Historia – Dziedzictwo starożytności
Monumentalne budowle i strzeliste świątynie - oto relikty wielkich cywilizacji, przypominające nam o potędze naszych przodków.

11:10 TVP Polonia – Pogranicze w ogniu
Rok 1937. W Świnoujściu Niemcy budują ośrodek badań nad nową bronią rakietową. Odpowiedzialnym za wykonanie konstrukcji stalowych jest inspektor Kriegsmarine Alex Radisch, z pochodzenia Polak. Czarek Adamski werbuje go do współpracy z polskim wywiadem. Wkrótce otrzymuje informację, że właściwy ośrodek badań powstaje w Peenemünde. Ma nim kierować dr Riedel, naukowiec z instytutu prof. Wandera w Jenie. Czarek odnajduje kolegę, który robił doktorat u Wandera. Prosi go o nawiązanie kontaktów z niemieckimi naukowcami.

12:00 Discovery Historia – Niepokojący rywal
Niemcy (poza NRD) niepokonani przez Polaków. Dlaczego nasi piłkarze, choć bywali faworytami, ich nie pobili? Historia polsko-niemieckich starć, 75 lat po pierwszym pojedynku.

13:00 TVP Kultura – Wild man blues
Reżyserka, Barbara Kopple, towarzyszy jazzowej grupie Woody Allena w czasie europejskiej trasy koncertowej. Na każdym z koncertów, niezależnie czy grają w Paryżu, Madrycie, Wenecji czy w Londynie, towarzyszą im tłumy. Nie wszyscy przychodzą tylko po to by posłuchać muzyki. Dla wielu najważniejszy jest słynny twórca. Reżyserka pokazuje również prywatne, prawdziwe oblicze słynnego aktora, któremu towarzyszą lęki, fobie, dziwne nawyki, a często niezadowolenie z siebie.

14:00 Discovery World – Kolaboranci III Rzeszy
Historia Chaima Mordechaja Rumkowskiego, przewodniczącego Judenratu w łódzkim gettcie. Podejmując współpracę z nazistami, wierzył, że uda mu się przekształcić getto w ostoję żydowskiej kultury, miejsce, gdzie jego współbracia będą prowadzić własne sklepy, fabryki i szkoły. W zamian za dostarczanie robotników do pracy, wynegocjował z Niemcami regularne transporty żywności do getta. Wielu Żydów zawdzięcza Rumkowskiemu życie. Inni z kolei nazywają go zdrajcą i kolaborantem. W 1944 r. razem z rodziną trafił on do obozu koncentracyjnego.

15:00 TVP Kultura – Rock w oOpolu
Koncert dwóch formacji Grzegorza Ciechowskiego - Republiki i Obywatela G.C., który odbył się w 1990 roku w ramach Festiwalu Opolskiego.

17:35 TVP Kultura – Po trochu wyciągnę z lochu, czyli archiwizacja
Wojciech Mann i Grzegorz Wasowski po raz kolejny specjalnie dla nas stworzyli duet, który przypomni naszym widzom od lat ukryte w archiwach telewizji programy rozrywkowe, filmy dokumentalne, pierwsze teledyski polskich wykonawców muzyki rozrywkowej. Miłośnicy dobrych, literackich tekstów, początków big - beatu i rock’n’rolla oraz purenonsensowych rozmów duetu Mann - Wasowski z pewnością znajdą w tym programie coś dla siebie.

18:30 TVP Historia – Robotnicy Cegielskiego
Reportaż o sytuacji i nastrojach w Zakładach Cegielskiego przed wydarzeniami czerwcowymi w 1956 roku. Celem programu jest pokazanie przyczyn narastającego niezadowolenia pracowników, ukazanie ich ówczesnej świadomości, obaw, oczekiwań, rozterek oraz motywacji. Punktem wyjścia jest etos Cegielskiego. Starzy mistrzowie zakładu skupiali w sobie wszystkie dobrze pojmowane poznańskie cechy, takie jak przywiązanie do tradycji i do firmy, punktualność, dokładność, rzetelność, szacunek dla pracy.

19:15 TVP Kultura – Klasyczne albumy rocka
Film dokumentalny z serii „Classic Albums”, która ukazuje kulisy powstawania najważniejszych albumów w dziejach muzyki rockowej. Płyta „Metallica”, piąta w dyskografii grupy z Los Angeles, znana również pod tytułem „The Black Album”, ukazała się 13 sierpnia 1991 roku. Uważana jest za najlepszy album Metalliki obok „Muster of Puppets” z 1986 roku. Nazwa „Czarny Album” wzięła się tego, że cała okładka jest w kolorze czarnym, w rogach pojawiają się jedynie wizerunek węża i nazwa zespołu. Muzycy twierdzili, że chcą zainteresować odbiorców muzyką, nie zaś rozbudowaną graficznie okładką. Na wydawnictwie znajduje się dwanaście utworów, najbardziej znany jest otwierający album „Enter Sandman”, chociaż tak naprawdę każdy z utworów jest bardzo rozpoznawalny. Sesja w One On One Studios rozpoczęła się 6 października 1990 roku, nagrania zakończyły się 16 czerwca następnego roku, producentem był Bob Rock. Jeszcze przed oficjalnym wydanie płyty zespół rozpoczął koncerty promujące album.

21:00 Discovery Historia – Świat na wojnie
Program skupia się w sposób chronologiczny na istotnym zagadnieniu lub kampanii II wojny światowej: od narodzin nazistowskich Niemiec, poprzez upadek Hitlera, aż do początków zimnej wojny. Autorzy nie ukazują jedynie faktów historycznych, ale próbują zilustrować konflikt pokazując, czym był on dla żołnierzy walczących na wszystkich frontach wojny, a także dla zwykłych ludzi, jak się wtedy żyło, pracowało, uczyło i umierało.

23:10 TVP Historia – Fotograf partyzantów
W czasie II wojny w małym miasteczku Biłgoraj, Edward Buczek (1906 - 1983), prowadził zakład fotograficzny. Z jego usług korzystali mieszkańcy i okupujący te tereny żołnierze niemieccy. Buczek robił portrety i zdjęcia rodzinne, fotografował także codzienne życie miasteczka i okolic. Był również zaprzysiężonym fotoreporterem partyzanckim, na terenie biłgorajskiego obwodu AK, z prawem przebywania w obozach i oddziałach stacjonujących w okolicznych lasach. W tajemnicy dokumentował działalność oddziałów partyzanckich (Konrada Bartoszewskiego „Wira” i Józefa Steglińskiego „Corda”).

Niedziela, 30 czerwca

9:00 TVP Historia – Rodzina Połanieckich
Wiosna 1893 roku. Trzydziestoparoletni Stanisław Połaniecki, potomek zamożnej ziemiańskiej rodziny, po studiach za granicą powraca do kraju. Zamierza zająć się kupiectwem. Jako współwłaściciel Domu Bankowo-Handlowego pragnie rozszerzyć jego działalność. Gromadząc niezbędny kapitał, postanawia odebrać kilkadziesiąt tysięcy rubli pożyczonych przed laty dalekiemu krewnemu, panu Pławickiemu. W tym celu przybywa do Krzemienia, rodowego majątku Pławickich. Tam poznaje córkę gospodarza, pannę Marynię. Między młodymi nawiązuje się nić sympatii.

10:35 TVP Historia – Arcybiskup Józef Bilczewski
Święty Józef Bilczewski (1860-1923) został beatyfikowany 26 czerwca w 2001 roku we Lwowie przez Jana Pawła II, a 23 października 2005 roku kanonizowany w Rzymie przez Benedykta XVI. Pamięć o abp. Bilczewskim trwa do dziś w Polsce i na Ukrainie. Do jego beatyfikacji i kanonizacji przyczyniły się cuda, które za jego wstawiennictwem zdarzały się w jego rodzinnych Wilamowicach i okolicy. Święty Józef Bilczewski był arcybiskupem Lwowa w czasie I wojny światowej, obrony miasta przed Ukraińcami w 1918 r. i wojny polsko-bolszewickiej.

11:35 TVP Historia – Tajemnica testamentu Paderewskiego
Dokument przybliża wydarzenia z ostatnich lat życia Ignacego Paderewskiego, wybitnego pianisty i kompozytora, a zarazem znaczącej postaci polskiej sceny politycznej w czasach II Rzeczpospolitej. W ostatnich latach życia artysta wiele czasu spędzał w posiadłości Riond-Bosson w Morges w Szwajcarii. Autor przedstawia niepublikowane zdjęcia i materiały archiwalne ze zbiorów Muzeum Ignacego Paderewskiego w Morges. Stara się też wyjaśnić nieporozumienia związane z testamentem Paderewskiego, w oparciu o książki i znajdujące się w Morges dokumenty.

12:10 TVP Historia – Było, nie minęło – kronika zwiadowców historii
Program prezentuje wydarzenia z historii Polski. Skierowany do młodego widza, eksploatuje najciekawszą stronę poszukiwań historycznych, porusza się w obszarze mało znanych tematów. Autorzy przedstawiają problemy prawne i etyczne środowiska poszukiwaczy-amatorów.

13:00 Discovery Historia – Dziedzictwo starożytności
Monumentalne budowle i strzeliste świątynie - oto relikty wielkich cywilizacji, przypominające nam o potędze naszych przodków.

14:00 Discovery Historia – Historia mody
Lata 50-te to czasy prześladowania „bikiniarzy”, czyli mężczyzn ubranych zgodnie z modą amerykańską - buty na grubej podeszwie, szerokie krawaty, kraciaste marynarki, charakterystyczne fryzury a’la Elvis Presley. Ktoś tak ubrany uważany był za wroga władzy ludowej. Obowiązywały trendy ze wschodu, a wyrazem prawdziwego zaangażowania w budowę socjalizmu była zielona koszula i czerwony krawat - strój ówczesnej organizacji młodzieży komunistycznej. Modne ubranie było burżuazyjną przesadą.

15:35 Viasat Explorer – Czarne złoto
Wielki boom paliwowy w zachodnim Teksasie oznacza wielkie ryzyko, wielkie zyski i nieprzeciętne osobowości w pogoni za ropą naftową. Ludzie tego biznesu na co dzień stawiają na szali ogromne stawki, a także swoje życie podejmując ogromne ryzyko w grze z siłami natury podczas prac wiertniczych. Przy obecnym osłabieniu ekonomicznym stawki są jeszcze wyższe niż zwykle. Pracujący przy wydobyciu ropy ludzie nie mogą pozwolić sobie na błędy, które nie tylko grożą im utratą pracy, ale także utratą życia.

17:05 Viasat History – Wodzowie
Serial opowiada o przywódcach, wojownikach i dyplomatach, którzy wpłynęli na losy świata. Program łączy w sobie elementy dramatu i dokumentu historycznego. Przy użyciu nowoczesnych metod badawczych i wykorzystaniu grafiki komputerowej autorzy starają się dociec, jakimi ludźmi byli legendarni przywódcy, na czym polegała ich siła, jakie mieli słabości i co stanowiło dla nich motywację do działania.

18:25 TVP Historia - Dowódcy AK
Opowieść o generale brygady Stefanie Roweckim - „Grocie”, komendancie głównym Związku Walki Zbrojnej od czerwca 1940 r. i Armii Krajowej od 14 lutego 1942 r. do aresztowania 30 czerwca 1943 r. Film ilustrowany fragmentami filmu „Generał Grot-Rowecki” w reżyserii Stanisława Trzaski, materiałami archiwalnymi Wytwórni Filmowej „Czołówka”, WFDiF, archiwum TVP, Instytutu Piłsudskiego w Londynie, Studium Polski Podziemnej w Londynie, zbiorami Instytutu Historycznego im. gen. „Grota” w Lesznie Wielkopolskim i Archiwum Polski Podziemnej w Warszawie.

21:00 Discovery World – Prawdy i mity filmowej elity
Serial opowiada o przywódcach, wojownikach i dyplomatach, którzy wpłynęli na losy świata. Program łączy w sobie elementy dramatu i dokumentu historycznego. Przy użyciu nowoczesnych metod badawczych i wykorzystaniu grafiki komputerowej autorzy starają się dociec, jakimi ludźmi byli legendarni przywódcy, na czym polegała ich siła, jakie mieli słabości i co stanowiło dla nich motywację do działania.

22:30 Discovery Historia – Najwięksi złoczyńcy w historii
Sylwetka Adolfa Hitlera (1889-1945), twórcy III Rzeszy i jednego z największych zbrodniarzy w historii. Był przywódcą Narodowo-Socjalistycznej Niemieckiej Partii Robotniczej (NSDAP) i ideologiem niemieckiej odmiany faszyzmu zwanej od jego nazwiska hitleryzmem lub narodowym socjalizmem. Jako kanclerz Niemiec w latach 1933-1945 prowadził dyktatorską politykę państwa. Uznawany jest przez większość historyków za osobiście odpowiedzialnego za politykę rasową nazistowskich Niemiec, holokaust oraz za śmierć milionów ludzi zabitych podczas jego rządów.

23:00 Discovery Historia – Seksualne niewolnice Wehrmachtu
Inne oblicze wojny. Wstrząsająca historia kobiet, które w czasie II wojny światowej były porywane i seksualnie molestowane przez żołnierzy niemieckiego Wehrmachtu.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz