Rocznice historyczne (1-7 lipca 2013)


Subiektywny wybór najważniejszych i okrągłych rocznic historycznych nadchodzącego tygodnia. Uwzględniane są w nim wydarzenia z Polski i ze świata.

1 lipca

1953 (60) Powstał Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny

Zespół „Śląsk”

Drugi po „Mazowszu” najstarszy polski zespół ludowy. Powstał z inicjatywy Stanisława Hadyny oraz Elwiry Kamińskiej. Pierwszy oficjalny występ „Śląsk” dał 6 listopada 1954 r. w warszawskiej Hali Mirowskiej. W swoim dorobku Zespół ma wydanych 12 płyt, będących doskonałą kolekcją narodowej muzyki i pieśni. Cztery z nich posiadają status Złotej, jedna Platynowej Płyty. Siedziba „Śląska” mieści się w Pałacu w Koszęcinie.

1863 (150) Rozpoczęła się trwająca do 3 lipca bitwa pod Gettysburgiem

Bitwa pod Gettysburgiem

Była to największa bitwa wojny secesyjnej, w której wzięło udział ponad 160 tys. żołnierzy. Zakończyła się zwycięstwem wojsk Unii. Brali w niej udział także Polacy - po stronie Unii Włodzimierz Krzyżanowski, ówczesny dowódca brygady z XI Korpusu, a po stronie Konfederacji Kasper Tochman.

3 lipca

1883 (130) W Pradze urodził się Franz Kafka

Franz Kafka

Pisał w języku niemieckim, całe życie związany był z Pragą. Autor tzw. trylogii samotności AmerykaZamek i Proces. Ten ostatni został wydany pośmiertnie i wbrew woli autora. Od jego nazwiska pochodzi termin „sytuacja kafkowska” czyli absurdalna, niepojęta, niezrozumiała okoliczność zmuszająca do działania.

4 lipca

1778 (235) W Skierniewicach urodził się Jan Leon Kozietulski

Jan Leon Kozietulski

Pułkownik Kozietulski dowodził: 3. szwadronem 1. Pułku Lekkokonnego Polskiego Gwardii Cesarskiej; 3 Pułkiem Eklererów Gwardii Cesarskiej; 4 Pułkiem Ułanów Królestwa Kongresowego. Brał udział w hiszpańskich kampaniach Napoleona. Prowadził brawurową szarżę szwoleżerów na przełęczy Somosierra. Następnie walczył w m.in. bitwie pod Wagram i bitwie pod Lipskiem. Od jego nazwiska wywodzi się zwrot „Kozietulszczyzna” mający oznaczać zbyteczną brawurę.

1943 (70) Rozpoczęła się trwająca do 23 sierpnia bitwa na Łuku Kurskim

Formacja niemieckich czołgów PzKpfw III oraz PzKpfw IV w rejonie Biełgorodu zmierzająca w kierunku linii frontu / Bundesarchiv, Bild 101III-Merz-014-12A, CC-BY-SA-3.0

Bitwa jest uważana za największą bitwę pancerną II wojny światowej i historii świata. Zakończyła się kompletnym zwycięstwem ZSRR

5 lipca

1958 (55) Andrew Kauffman i Pete Schoening jako pierwsi zdobyli szczyt Gaszerbrum I

Gaszerbrum I / fot. dr. Olaf Riec, CC-BY-SA-3.0

Gaszerbrum I to drugi co do wysokości w Karakorum i jedenasty najwyższy na świecie szczyt.  Pierwszego polskiego wejścia dokonał Jerzy Kukuczka i Wojciech Kurtyka w 1983 r. Natomiast Adam Bielecki i Janusz Gołąb jako pierwsi zdobyli górę zimą.

6 lipca

1253 (760) Książę Mendog został koronowany na władcę Litwy

Bulla Innocentego IV z warunkową zgodą na koronację

Mendog w 1251 r. uzyskał od papieża Innocentego IV bullę ze zgodą na koronację pod warunkiem przyjęcia chrztu. Za alternatywną datą koronacji podawany jest 29 czerwca.

7 lipca

1437 (575) Karol VII Walezjusz ogłosił sankcję pragmatyczną

Koronacja Karola VII w Reims

Kościół we Francji na swoim synodzie uchwalił sankcję pragmatyczną, którą zaakceptował następnie parlament i Karol VIII. Jej postanowienia ograniczały władzę papieską. Król miał prawo mianować urzędników kościelnych, a hierarchowie kościelni nie mogli apelować do Kurii Rzymskiej.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz