Program telewizyjny dla historyków (1-7 lipca 2013)


Program telewizyjny dla historyków, czyli subiektywny wybór programów związanych z historią, które możecie zobaczyć w ciągu nadchodzących siedmiu dni.

TV

Fot. Takkk, Ten plik udostępniony jest na licencji CC Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0

Poniedziałek, 1 lipca

Viasat History – 06:50 Zaginione miasta starożytności, odc. 1
Detektywistyczna wyprawa, podczas której drobiazgowe badania archeologiczne przesłanek historycznych dają podstawę do odkrycia tajemnic jednych z najwspanialszych, zaginionych miast starożytności. Dzięki grafice komputerowej utraconym kiedyś dla świata skarbom zostaje przywrócona dawna świetność. Niektóre z tych miejsc są tak rozległe, że ich ówczesnym mieszkańcom z pewnością nie przyszło do głowy, że mogłyby tak po prostu zniknąć. Niemniej każda z cywilizacji, bez względu na to jak wspaniała, musi się skończyć i staje się zaginionym światem.

Viasat History – 10:05 Zaginiony świat Aleksandra Wielkiego, odc. 6
W poszukiwaniu śladów najstarszych greckich podróżników David Adams testuje nową teorię na temat Jazona i Argonautów. Na pokładzie repliki łodzi Argo, David rusza na wyprawę, która zabierze go z Grecji, przez pół świata, do ogarniętego wojenną zawieruchą Afganistanu. Przez ponad pięć tysięcy lat, wody Amu-darii, nazywanej w starożytności Oksusem, były ożywczą krwią zamieszkującej ten teren tajemniczej, starożytnej cywilizacji. Od na dachu świata, rzeka płynie przez niegościnne tereny Azji Środkowej i Afganistan ku Morzu Kaspijskiemu.

National Geographic – 11:00 Duchy III Rzeszy
Dzieci nazistów w różny sposób dźwigają ciężar przodków, od skrajnej krytyki, po zachwyt. Niklas i Norman Frankowie, Karl-Otto Saur oraz Martin Bormann jr przyznali, że są dziećmi zbrodniarzy wojennych i wybrali drogę konfrontacji z przeszłością. Wolf Rüdiger Hess, Gudrun Himmler, Edda Göring oraz Robert i Klaus von Schirachowie starają się zrehabilitować rodziców, ponieważ uważają ich za ofiary systemu, a nie jego architektów. Program przedstawia wywiady z potomkami nazistów, którzy zapłacili wysoką cenę za dziedzictwo przodków.

TVP Historia – 12:00 Sensacje XX wieku, odc. 52

Viasat History – 12:15 Helena trojańska, odc. 1
Historia pięknej Heleny i jej romansu z Parysem zakończonego krwawym, katastrofalnym konfliktem, znanym jako Wojna Trojańska, jest opowiadany wciąż od nowa od stuleci. Bettany Hughes wyrusza w podróż po wschodnich terenach regionu śródziemnomorskiego w poszukiwaniu prawdy o jednej z najbardziej legendarnej postaci antycznego świata, Heleny Trojańskiej.

Discovery Historia – 13:00 Wielkie bitwy
Najważniejsze wydarzenia z dziejów wczesnośredniowiecznej Anglii, których finał rozegrał się na podmokłych łąkach pod Hastings w 1066 roku. Film omawia szczegółowo przebieg zmagań anglosaskiej ludności wysp z normańskimi najeźdźcami, genezę sporu o prawo do angielskiego tronu, w którym uczestniczyli król Anglii Harold i książę Normandii Wilhelm. Autorzy poświęcają także wiele uwagi samej bitwie pod Hastings i jej bezpośrednim politycznym następstwom.

Discovery Historia – 19:00 Sekrety i skarby
Tajemnice III Rzeszy. Dzieła sztuki i kosztowności zrabowane i ukryte przez hitlerowców. Twórcy starają się wyjaśnić dzieje tych okupionych krwią skarbów.

Polsat Play – 20:30 Druga wojna w kolorze, odc. 6
Serial dokumentalny prezentujący historię II wojny światowej zapisanej w kolorowym formacie. To kolekcja rzadkich i nieemitowanych dotąd materiałów filmowych. W ostatnim 10-leciu ujawniono wiele nowych dokumentów dotyczących tego największego i najtragiczniejszego w skutkach konfliktu na świecie. Autorzy produkcji dotarli również do materiałów z rządowych archiwów państw Europy i USA. Na ich podstawie stworzyli znakomitą produkcję, która pozwala widzom nabrać nowego spojrzenia i lepiej zrozumieć istotę II wojny światowej.

Polsat Play – 21:30 Skarby III Rzeszy, odc. 12
Co się stało ze skarbem pochodzącym wprost ze skarbca III Rzeszy berlińskiego Reichsbanku? Berliński bank, będący skarbcem nazistowskiego państwa, stał się od początku roku celem alianckich nalotów. Zawierał on większość rezerw, depozytów, złota, obligacji i aktywów narodu niemieckiego. Współczesna szacunkowa wartość tych wszystkich dóbr to ok. 6,5 miliarda dolarów. Nic więc dziwnego zatem, że po jednym z nalotów zdecydowano o przewiezieniu znacznej ilości tego skarbu w bardziej bezpieczne miejsce. Gdzie? Wiele osób wskazuje na Dolny Śląsk. Bogusław Wołoszański poszuka nowych śladów zaginionego majątku III Rzeszy i opowie o ludziach, którzy tworzyli nazistowskie imperium. Prowadzący za pomocą najnowocześniejszych georadarów - eksploruje bunkry, podziemia oraz tajne kompleksy wojskowe. W tym sezonie Bogusław Wołoszański odsłoni tajemnice Srebrnej Góry, zamku Grodna i Lubomierza.Jak odnaleźć ukryte skarby? W styczniu b Grupy Poszukiwawczej przebili się przez 17-metrową warstwę skał i przedostali do podziemnej sztolni. Jak odkryli ten obiekt? Pokażemy jak nowoczesna technika ułatwia to zadanie.

Discovery Historia – 00:00 Kim był Jezus?
W 30 r. naszej ery Galilea, miejsce narodzin Jezusa, znajdowała się pod okupacją imperium rzymskiego. Wielu charyzmatycznych przywódców żydowskich mówiło o potrzebie oporu lub buntu. Trójka badaczy Biblii podąża śladami Jezusa, aby odkryć, jak naprawdę wyglądał świat, w którym żył. Badają kluczowe wydarzenia: od spotkania z Janem Chrzcicielem, poprzez pełną poświęceń posługę na brzegach Jeziora Galilejskiego, aż do brzemiennego w skutki, triumfalnego wjazdu do Jerozolimy.

Wtorek, 2 lipca

Viasat History – 08:55 II wojna światowa w kolorze, odc. 1
Dzięki zastosowaniu najnowszych technik koloryzacyjnych obrazu filmowego serial prezentuje historię II wojny światowej z zastosowaniem map satelitarnych i najwyższej jakości grafiki komputerowej. Uwzględniono także informacje, dzięki którym odkryto więcej tajemnic dotyczących okresu II wojny światowej, a w szczególności ostatnich 5 lat. Odkrycia w dziedzinie łamania kodów i niedawno odkryte dokumenty rządowe po obydwu stronach Atlantyku nadały nowy wymiar niektórym wydarzeniom tego największego światowego konfliktu w historii.

Viasat History – 10:05 Ze wschodu na zachód: podróże ze środka ziemi odc. 1
Historia narodzin i rozkwitu cywilizacji na Bliskim Wschodzie od starożytności, po czasy nowożytne i ogromnego wpływu tego regionu na Zachód. Wiele z tego co działo się na Zachodzie było zaledwie echem prawdziwie prężnych działań w zakresie sztuki, religii i społecznego rozwoju na Bliskim Wschodzie. Kluczowe fazy w historii świata miały swój początek na Bliskim Wschodzie - niezwykłym regionie, który przez stulecia był najważniejszym politycznym, ekonomicznym i kulturalnym centrum światowym, a także pomostem między Azją, Afryką i Europą

Discovery World – 11:00 Nikczemne zamachy i zabójstwa
Kolejne odcinki przedstawiają jedno z zabójstw lub próby zamachu na znane osobistości XX wieku. Program analizuje miejsca, w których doszło do tragedii, kontekst historyczny, ale przede wszystkim motywy zamachowców. W tym wydaniu: pochodzący z klasy średniej, Ernesto „Che” Guevara stał się ikoną rewolucji. Jeden z najbardziej zaufanych poruczników Fidela Castro, od 1966 roku był przywódcą partyzantów walczących w Boliwii. Bohater został zastrzelony w 1967 r. w osadzie La Higuera. Autorzy próbują dociec, czy zabójca działal na zlecenie CIA.

Viasat History – 12:15 Wodzowie odc. 1
Serial opowiada o przywódcach, wojownikach i dyplomatach, którzy wpłynęli na losy świata. Program łączy w sobie elementy dramatu i dokumentu historycznego. Przy użyciu nowoczesnych metod badawczych i wykorzystaniu grafiki komputerowej autorzy starają się dociec, jakimi ludźmi byli legendarni przywódcy, na czym polegała ich siła, jakie mieli słabości i co stanowiło dla nich motywację do działania.

Discovery Historia – 13:00 Wielkie bitwy
Historia zwycięstwa Cromwella pod Marston Hill. Była to bitwa, która doprowadziła do egzekucji króla Karola I. Po jego śmierci upadła monarchia. Anglia stała się republiką.

Discovery Historia – 17:00 Co wiedzieli starożytni
Podróż do czasów rzymskich. Rzymianie wierzyli, że podbój świata zapewni im dostatnie życie. W programie próba odpowiedzi na pytanie: w jaki sposób wynalazki ułatwiały mieszkańcom imperium codzienne życie.

TVP Historia – 20:35 Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii, odc. 235
Program prezentuje wydarzenia z historii Polski. Skierowany do młodego widza, eksploatuje najciekawszą stronę poszukiwań historycznych, porusza się w obszarze mało znanych tematów. Autorzy przedstawiają problemy prawne i etyczne środowiska poszukiwaczy-amatorów.

Discovery Historia – 21:00 Tajemnice wielkich bitew, odc. 1
Serial prezentuje nieznane fakty o bitwach, które wpłynęły na bieg historii. Norm Christie odwiedza pola bitewne we Francji, Wielkiej Brytanii, Afryce Północnej i Hiszpanii. Pragnie odtworzyć przebieg najważniejszych działań militarnych oraz przedstawić bohaterskie czyny, które ukształtowały oblicze współczesnego świata. Każdy z odcinków przedstawia relacje świadków, komputerowe rekonstrukcje wydarzeń oraz własne spostrzeżenia i metody badawcze niekonwencjonalnego historyka.

Środa, 3 lipca

National Geographic – 08:00 Chińska armia widmo
Ponad osiem tysięcy figur strzeże grobowca pierwszego cesarza Chin, Shi Huangdi. W 1974 r. chińscy rolnicy kopiący studnię pod Xi’an w prowincji Shanxi natrafili na armię terakotowych wojowników znajdujących się w trzech podziemnych komorach. Figury mają średnio 180 cm wysokości, ważą od stu do trzystu kilogramów, każda jest inna. Sześć lat po tym odkryciu, kilometr dalej od komór, archeolodzy natrafili na ręcznie wykonane dwa rydwany z brązu, srebra i złota. Pojazdy stanowią część uzbrojenia, które cesarz zabrał ze sobą do grobowca.

Discovery Historia – 10:00 Niewyjaśnione historie
Manfred von Richthofen, zwany „Czerwonym baronem”, był legendarnym pilotem I wojny światowej. Budził strach wśród wrogów i podziw wśród sprzymierzeńców. Zestrzelił aż 80 nieprzyjacielskich maszyn. Był wielokrotnie ranny i dwukrotnie zestrzelony. 21 kwietnia 1918 roku zginął podczas lotu bojowego. Okoliczności jego śmierci budzą wiele kontrowersji.

Viasat History – 12:10 Zagadka zaginięcia samolotu szpiegowskiego
Historia szwedzkiego samolotu wojskowego DC-3, który zaginął podczas lotu nad Bałtykiem w 1952 roku. Po ponad 30 latach ujawniono, że samolot uczestniczył w ważnej misji szpiegowskiej, a rząd rosyjski przyznał, że władze sowieckie wydały rozkaz jego zestrzelenia. Wraku DC-3 nigdy nie odnaleziono, a osiem osób załogi samolotu uznano za zaginione do 2003 roku, kiedy kapitan SAS Anders Jallai wyruszył z misją wyjaśnienia tej zagadki.

Discovery Historia – 14:00 Sekrety i skarby
Tajemnice III Rzeszy. Dzieła sztuki i kosztowności zrabowane i ukryte przez hitlerowców. Twórcy starają się wyjaśnić dzieje tych okupionych krwią skarbów.

Polsat Play – 20:30 Ukryte oblicze Hiroshimy

Discovery Historia – 21:00 Wielka wojna, odc. 4
Wyczerpujący i złożony obraz I wojny światowej. Pola walki, broń maszynowa, gazy bojowe i wprowadzenie pierwszego czołgu nadało temu konfliktowi nowy, przerażający wymiar. Pojawienie się łodzi podwodnych oraz bombowców spowodowało, że zwykli obywatele stanęli twarzą w twarz z realiami nowoczesnej wojny. Podróż w głąb historii rozpoczyna się w 1888 r., kiedy na niemieckim tronie zasiadł Wilhelm II. Cesarz ten miał ambicję stworzenia z Niemiec światowej potęgi militarnej, co doprowadziło do serii międzynarodowych kryzysów.

Viasat History – 22:15 Historia rasizmu, odc. 3
Program stawia w nowym świetle termin rasa i bada historię rasizmu na terenie Europy, obu Ameryk, Australii i Azji. Śledzi, jak przekonania o rasowych różnicach ewoluowały w obliczu wydarzeń historycznych. Jaki wpływ miało na świat pojęcie - rasa oraz w jaki sposób rasizm odcisnął piętno na nauce, kulturze, obrazie społeczeństwa i światowej historii. Widzowie poznają prawdziwe oblicze mapy ras, która przez pięć stuleci zajmowała istotne miejsce w zbiorowej wyobraźni Zachodu.

TVP Historia – 23:05 Sensacje XX wieku, odc. 28

Czwartek, 4 lipca

Viasat History – 06:45 Wspaniała Aleksandria
Aleksandria była niegdyś największym i najbardziej wpływowym miastem starożytnego Egiptu. To z niej wywodziła się Kleopatra i Archimedes, miała tu również siedzibę największa biblioteka na świecie. Historyk Bettany Hughes przygląda się przeszłości i teraźniejszości Aleksandrii, demonstrując jej architektoniczne skarby.

Discovery World – 08:00 Kiedy pogoda zmieniła historię
Na przełomie 1944 i 1945 roku, podczas bitwy o Ardeny, mroźna zima nie oszczędziła ani aliantów, ani odpierających ich ofensywę niemieckich żołnierzy. Po obu stronach śmierć poniosło blisko 20 tys. ludzi. W połowie grudnia świetnie wyposażona armia niemiecka zaatakowała osłabione i cierpiące na braki w zaopatrzeniu amerykańskie oddziały. Jednak gwałtowne załamanie pogody ostatecznie przeważyło szalę zwycięstwa na stronę aliantów.

Viasat History – 11:15 Helena trojańska, odc. 1
Historia pięknej Heleny i jej romansu z Parysem zakończonego krwawym, katastrofalnym konfliktem, znanym jako Wojna Trojańska, jest opowiadany wciąż od nowa od stuleci. Bettany Hughes wyrusza w podróż po wschodnich terenach regionu śródziemnomorskiego w poszukiwaniu prawdy o jednej z najbardziej legendarnej postaci antycznego świata, Heleny Trojańskiej

Viasat History – 13:25 Kapyong
24 kwietnia 1951 roku po rozgromieniu wojsk południowo-koreańskich Chińska Ochotnicza Armia Komunistyczna odepchnęła siły przeciwnika po linie wojsk australijskich i kanadyjskich ciągle okopujących się na tyłach, 39 kilometrów od linii frontu. Tutaj, czasami zaledwie na odległość bagnetu i często w kompletnych ciemnościach odbywały się pojedyncze starcia między siłami wojskowymi supermocarstwa z jednej strony i grupkami żołnierzy różnej narodowości z drugiej. Walczyli o przejęcie doliny, na starym szlaku natarcia na drodze do Seulu.

TVP Historia – 15:30 Święci i grzesznicy. Historia papiestwa, odc 4

Discovery Historia – 17:00 Co wiedzieli starożytni
Program pokazuje w jaki sposób sztuka, filozofia, nauka i technika wpływały na rozwój starożytnych cywilizacji. W tym wydaniu: starożytni Egipcjanie mniej myśleli o życiu doczesnym, a więcej o pozagrobowym. Wraz z powstaniem wierzeń religijnych zaczęła rozwijać się sztuka mumifikacji zwłok.

Polsat Play – 20:30 Słynne operacje II wojny światowej, odc. 5
Błyskotliwa dokumentalna seria historyczna z czasów II Wojny Światowej. Nieznane fakty, fascynujące spekulacje, błyskotliwe analizy. Wszystkie odcinki wiążą się z historią Trzeciej Rzeszy. Czy mężczyzna odsiadujący po wojnie karę dożywotniego więzienia w Spandau był naprawdę Rudolfem Hessem?

TVP Historia – 21:35 Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii
Program prezentuje wydarzenia z historii Polski. Skierowany do młodego widza, eksploatuje najciekawszą stronę poszukiwań historycznych, porusza się w obszarze mało znanych tematów. Autorzy przedstawiają problemy prawne i etyczne środowiska poszukiwaczy-amatorów.

Discovery World – 23:00 Imperium osmańskie kontra chrześcijanie
W XVI wieku kraje śródziemnomorskie stanowiły główną arenę walk między islamskim imperium osmańskim a chrześcijańską Europą. Nie była to jedynie klasyczna wojna o terytoria i bogactwa, lecz przede wszystkim bitwa o supremację religijną i kulturową. Toczyła się nieprzerwanie przez ponad trzy stulecia. Piętno, które odcisnęła, widać po dziś dzień. Julian Davison udaje się podróż po regionie Morza Śródziemnego. Widzowie zobaczą dramatyczne i decydujące momenty legendarnego starcia dwóch cywilizacji oraz jego spuściznę.

PLANETE+ – 01:25 Mur Hadriana
W II wieku n.e. cesarz Hadrian rozpoczął budowę muru, który docelowo miał oddzielać ucywilizowane Imperium Rzymskie od plemion barbarzyńskich. Został jednak zastąpiony przez wybudowany później Mur Antonina, wysunięty dalej na północ. Jednak nie wytrzymał on długo i północna granica Rzymu znowu wróciła na Mur Hadriana. Budowla nie tylko dzieliła, ale także łączyła. Na długości muru budowane były nie tylko obozy legionów, ale także drobne osady. Twórcy wraz z archeologami na nowo odkrywają tajemnice, które chowa Mur Hadriana.

Piątek, 5 lipca

National Geographic – 07:00 Tajemnice III Rzeszy
Autorzy programu odkrywają sekrety najważniejszych osób, które decydowały o polityce III Rzeszy. Omawiają ich życie prywatne, odkrywając prawdę o ich związkach, fobiach i pochodzeniu. W tym wydaniu portret niemieckiego feldmarszałka Erwina Rommela, który niemal przez całą drugą wojnę światową lojalnie służył Hitlerowi, aby pod koniec tego konfliktu wziąć udział w spisku przeciw fürerowi.

Viasat History – 10:40 Tajemnice podwodnych wraków
Wyspiarskie narody Wielkiej Brytanii i Irlandii mają najbogatszą historię marynistyki. Tysiące wraków rozmaitych jednostek pływających spoczywa u brzegów tych wysp. Wiele ze statków, które zaginęły podczas dwóch ostatnich wojen światowych ciągle jeszcze nie zostało odkrytych. Głęboko pod wodą ukryte są wraz z nimi nieznane jeszcze historie rozegranych tam w przeszłości konfliktów, a nawet rzezi. Spoczywające na głębokości ponad 50 metrów niełatwo je odszukać, zbyt głęboko by nurkować i zbyt niebezpiecznie by sfilmować…

TVP Historia – 13:10 Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii, odc. 238
Program prezentuje wydarzenia z historii Polski. Skierowany do młodego widza, eksploatuje najciekawszą stronę poszukiwań historycznych, porusza się w obszarze mało znanych tematów. Autorzy przedstawiają problemy prawne i etyczne środowiska poszukiwaczy-amatorów.

Viasat History – 16:30 Tajemnice Tutanchamona
W 1922 roku Lord Carnarvon sfinansował wykopaliska przeprowadzone w grobowcu Tutanchamona, które przykuły uwagę całego świata. W osiemdziesiąt pięć lat po tym wydarzeniu, prawnuk Lorda Carnarvona wyrusza do Egiptu, aby dowiedzieć się, jak nowe odkrycia przyczyniają się do poznania prawdy o życiu i panowaniu tego faraona. Lord Carnarvon ściśle współpracuje z głównym egiptologiem dr Zahim Hawassem i innymi ekspertami prowadzącymi ponowne oględziny eksponatów w muzeum w Kairze, a także innych, które nigdy nie były pokazywane publiczności.

Discovery Historia – 18:00 Wielkie bitwy historii, odc. 1
W 1529 roku potężna, licząca ponad 200 tysięcy żołnierzy turecka armia pod dowództwem Sulejmana I Wspaniałego stanęła pod bramami Wiednia, którego broniło zaledwie 24-tysięczne wojsko. Mimo że Turkom udało się dokonać wielkiego wyłomu w murach miasta, to nadal nie mogli się do niego wedrzeć. Ostatecznie zostali zmuszeni do odwrotu z powodu kończących się zapasów, braków w zaopatrzeniu, zbliżającej się zimy oraz buntu janczarów, którzy nagle odmówili podjęcia dalszej walki.

Polsat Play – 20:30 Apokalipsa Hitlera

Viasat History – 21:10 Bohaterowie służb specjalnych, odc. 1
Emocjonujące relacje z operacji ratunkowych przeprowadzonych przez elitę brytyjskich służb wojskowych. Przy pomocy komputerowych technik wizualizacji, materiałów archiwalnych i współczesnej grafiki program opowiada o wyzwaniach, motywach i trudnych decyzjach podejmowanych przez załogę SAS w różnego rodzaju problematycznych sytuacjach. W czasach nasilonego powszechnego zagrożenia dobrze jest uświadomić sobie odwagę służb specjalnych, przyjrzeć się aktom prawdziwego bohaterstwa z ich strony.

TVP Historia – 22:30 Sensacje XX wieku, odc. 35
Młody porucznik Wehrmachtu z Krzyżem Żelaznym na piersi wbiega na piętro Urzędu Wojewódzkiego w Równem. Zmierza wprost do siedzącego za biurkiem oficera dyżurnego, prosi go o wskazanie drogi do gabinetu generała von Ilgena. Dyżurny, dostrzegając wychodzących z bufetu oficerów sztabowych i wysokiego urzędnika NSDAP, wskazuje ich interesantowi. Porucznik podchodzi do dostojników, pręży się na baczność, salutuje służbiście i wręcza partyjnemu notablowi kartkę papieru. Urzędnik szybko przebiega wzrokiem notatkę, spogląda na młodego człowieka z osłupieniem, otwiera usta do krzyku…

Sobota, 6lipca

Discovery Historia – 09:00 Imperium Rzymskie
Cesarstwo Rzymskie powstało ponad 2000 lat temu i zajmowało tereny większości Europy, Bliskiego Wschodu i Północnej Afryki. Było ekonomiczną i militarną potęgą, określaną jako pierwsze supermocarstwo w historii świata. Twórcy dokumentu dochodzą przyczyn, dlaczego po podbiciu terenów basenu Morza Śródziemnego oraz osiągnięciu bezprecedensowej dominacji nad podbitymi ludami, Cesarstwo runęło jak domek z kart.

Polsat Play – 12:00 Niewyjaśnione zagadki II wojny światowej, odc. 7
Błyskotliwa dokumentalna seria historyczna z czasów II Wojny Światowej. Nieznane fakty, fascynujące spekulacje, błyskotliwe analizy. Wszystkie odcinki wiążą się z historią Trzeciej Rzeszy. Czy mężczyzna odsiadujący po wojnie karę dożywotniego więzienia w Spandau był naprawdę Rudolfem Hessem?

Polsat Play – 12:30 Gestapo, odc. 1

Polsat Play – 13:30 Skarby III Rzeszy
Co się stało ze skarbem pochodzącym wprost ze skarbca III Rzeszy berlińskiego Reichsbanku? Berliński bank, będący skarbcem nazistowskiego państwa, stał się od początku roku celem alianckich nalotów. Zawierał on większość rezerw, depozytów, złota, obligacji i aktywów narodu niemieckiego. Współczesna szacunkowa wartość tych wszystkich dóbr to ok. 6,5 miliarda dolarów. Nic więc dziwnego zatem, że po jednym z nalotów zdecydowano o przewiezieniu znacznej ilości tego skarbu w bardziej bezpieczne miejsce…

Polsat Play – 14:00 Dzienniki wojenne, rok 1941

Discovery Historia – 15:00 Twórcy map, odc. 1
Mapa to coś więcej niż tylko topograficzne odzwierciedlenie danego terenu. To także odbicie politycznego, religijnego i kulturowego życia zamieszkującego ten region społeczeństwa. Seria w interesujący sposób prezentuje historię kartografii. W pierwszym odcinku autorzy przedstawiają dzieło niemieckiego kartografa i geografa Waldseemüllera. Druga część odsłania mroczne oblicze XVI w., kiedy kartografia i szpiegostwo wzajemnie się przeplatały. Ponadto sylwetka kartografa, którego uwikłano w spisek usunięcia z tronu królowej Elżbiety I.

Viasat History – 19:25 Historia nauki, odc. 5
Na początku każdego odcinka Michael Mosley zadaje pytanie, na które będzie poszukiwał odpowiedzi. Następnie śledzi losy losy ludzi, którzy w przeszłości zajmowali się wyjaśnieniem tego zagadnienia. Widzowie dowiedzą się, jakich eksperymentów dokonywali naukowcy w poszukiwaniu rozwiązania wybranej zagadki naukowej i jak rezultaty ich badań zmieniły świat. Program wyjaśnia m.in. w jaki sposób naukowcy rozwikłali tajemnicę pochodzenia człowieka i budowy wszechświata.

Discovery Historia – 21:00 Świat na wojnie
Program skupia się w sposób chronologiczny na istotnym zagadnieniu lub kampanii II wojny światowej: od narodzin nazistowskich Niemiec, poprzez upadek Hitlera, aż do początków zimnej wojny. Autorzy nie ukazują jedynie faktów historycznych, ale próbują zilustrować konflikt pokazując, czym był on dla żołnierzy walczących na wszystkich frontach wojny, a także dla zwykłych ludzi, jak się wtedy żyło, pracowało, uczyło i umierało.

Discovery Historia – 22:00 Bitwy żołnierza polskiego
Bitwa o Wielką Brytanię, Lenino, Monte Casino i Tobruk, to polski wkład w II wojnę światową. Poznamy kluczowe momenty bitew, strategie dowódców, mundury i uzbrojenie żołnierzy.

Niedziela, 7 lipca

Discovery Historia – 06:00 Wielkie zamki Europy
Ta imponująca budowla z dwunastoma komnatami wznosi się na szczycie wygasłego wulkanu. Obecnie mieści się tam największe w Europie muzeum czarnoksięstwa.

Discovery World – 07:00 Największe bitwy pancerne
6. Dywizja Pancerna SS odegrała ogromną rolę w odbywającej się w grudniu 1944 roku ofensywie w Ardenach, zwanej też przez Anglików bitwą o wybrzuszenie, ostatniej tak dużej kontrofensywy wojsk niemieckich. Pomimo że ofensywa zakończyła się klęską, początkowo zaskoczyła aliantów i zmusiła do zaangażowania sporych sił do jej powstrzymania. Program przedstawia, w jaki sposób, w obliczu tego ataku, broniły swojej linii amerykańskie wojska pancerne.

Viasat History – 09:10 Zaginione miasta starożytności, odc. 2
Detektywistyczna wyprawa, podczas której drobiazgowe badania archeologiczne przesłanek historycznych dają podstawę do odkrycia tajemnic jednych z najwspanialszych, zaginionych miast starożytności. Dzięki grafice komputerowej utraconym kiedyś dla świata skarbom zostaje przywrócona dawna świetność. Niektóre z tych miejsc są tak rozległe, że ich ówczesnym mieszkańcom z pewnością nie przyszło do głowy, że mogłyby tak po prostu zniknąć. Niemniej każda z cywilizacji, bez względu na to jak wspaniała, musi się skończyć i staje się zaginionym światem.

Viasat History – 13:35 Zaginiony świat Aleksandra Wielkiego, odc. 6
W poszukiwaniu śladów najstarszych greckich podróżników David Adams testuje nową teorię na temat Jazona i Argonautów. Na pokładzie repliki łodzi Argo, David rusza na wyprawę, która zabierze go z Grecji, przez pół świata, do ogarniętego wojenną zawieruchą Afganistanu. Przez ponad pięć tysięcy lat, wody Amu-darii, nazywanej w starożytności Oksusem, były ożywczą krwią zamieszkującej ten teren tajemniczej, starożytnej cywilizacji. Od na dachu świata, rzeka płynie przez niegościnne tereny Azji Środkowej i Afganistan ku Morzu Kaspijskiemu.

Discovery Historia – 15:00 Wydarzenia, które zmieniły świat
W 1966 roku prezydent Rumunii wprowadził zakaz aborcji. Doprowadziło to do wysokiej śmiertelności rodzących kobiet i przepełnienia sierocińców.

Discovery Historia – 20:00 Tajemnice Egiptu
Kulisy największych odkryć archeologicznych w Egipcie, m.in. odkrycie grobowca Tutanchamona przez Howarda Cartera, odczytanie hieroglifów przez Jeana-Françoisa Champolliona, a także odnalezienie skarbów z czasów faraona Ramzesa II przez Giovanniego Battistę Belzoniego. Ponadto w programie mity i fakty związane ze starożytnym Egiptem.

Discovery Historia – 23:00 Bismarck - kanclerz i demon, odc. 1
W 1871 r. po bitwie pod Sedanem i założeniu Trzeciej Rzeszy książę Otto von Bismarck został kanclerzem Niemiec. Udowodnił mistrzostwo w taktycznych rozrywkach o władzę. Zarówno w kontekście polityki wewnętrznej jak i międzynarodowej zmyślnie ustanowił system sojuszy i paktów w celu ustabilizowania chwiejnej władzy w Europie i dla zabezpieczenia granic Rzeszy. Program przybliża sylwetkę Otto von Bismarcka, który jako student prawa wyróżniał się wśród kolegów pewnością siebie, pychą i zamiłowaniem do hulanek niż dokonaniami na polu nauki.

TVP Historia – 00:00 Sensacje XX wieku, odc. 58
Druga część widowiska historycznego, wzbogaconego archiwalnymi materiałami filmowymi oraz fotografiami autorstwa Piotra Dłubaka, poświęconego zamachowi na Jana Pawła II. Rekonstrukcja wydarzeń poprzedzających zamach na papieża 13 maja 1981 roku oraz próba odpowiedzi na pytania - kim był zamachowiec Mehmet Ali Agca i jaki był udział KGB i KPZR?

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz