W Wiedniu stanie pomnik Jana III Sobieskiego


W 330. rocznicę odsieczy wiedeńskiej, w stolicy Austrii ma stanąć pomnik polskiego monarchy Jana III Sobieskiego. Zgodziły się na  to władze Wiednia.

Pomnik Jana III Sobieskiego w Warszawie

Pomnik zostanie postawiony na wzgórz Kahlenberg, z którego polski król dowodził bitwą pod Wiedniem. Monument będzie miał 3 metry wysokości, a wykona go prof. Czesław Dźwigaj. Kilka dzieł tego autora doczekało się wielu kontrowersji, na przykład Pomnik Piotra Skargi w Krakowie - wykonany bez konkursu i konsultacji społecznych. Koszt realizacji dzieła szacowany jest na 500 tys. zł. Austriackie źródła podają kwoty do 1,5 mln zł.1

Inicjatorem budowy pomnika jest Piotr Zapart z krakowskiego bractwa kurkowego. Jego ideę poparł Prezydent Bronisław Komorowski.

  1. http://www.compresspr.at/node/199148 []

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz