Prezydent oddał hołd gen. Sikorskiemu, w 70. rocznicę jego tragicznej śmierci [zdjęcia]


Mszą św. i złożeniem wieńca od Narodu prezydent Bronisław Komorowski w Katedrze na Wawelu uczcił rocznicę śmierci Naczelnego Wodza gen. Władysława Sikorskiego, który zginął 70 lat temu w tragicznych okolicznościach nad Gibraltarem.

Prezydent złożył wieniec od Narodu / fot. Wojtek Duch

Eucharystię odprawił krakowski biskup pomocniczy Damian Muskus. Po mszy prezydent Komorowski złożył wieniec na grobie generała w krypcie Świętego Leonarda. Prezydent złożył też wiązanki kwiatów na sarkofagach marszałka Józefa Piłsudskiego i Pary Prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich, które znajdują się w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów.

Jak powiedział dziennikarzom Bronisław Komorowski, złożenie wieńca od Narodu na sarkofagu gen. Sikorskiego to prawo i przywilej prezydenta, który w ten sposób może okazać wdzięczność i pamięć w imieniu całego Narodu.

„ śmierci generała Sikorskiego warto wspominać nie tylko tragiczne momenty, ale również powiedzieć, że śmierć generała Sikorskiego i wysiłek całego polskiego pokolenia któremu przewodził, zaowocowała ponownym odzyskaniem wolności w 1989 r. Ten sarkofag przypomina, że tamta tragiczna, przegrana walka w czasie II wojny światowej jest jednym z fundamentów naszej współczesnej wolności” – podkreślił prezydent.

Gen. Sikorski zginął 70 lat temu w katastrofie lotniczej nad Gibraltarem. Powszechnie uważa się, że przyczyną wypadku był zamach, jednak do dzisiaj nie udało się jednoznacznie potwierdzić tej tezy.

Msza św. w intencji gen. Władysława Sikorskiego / fot. Wojtek Duch

Mszę św. odprawił krakowski biskup pomocniczy Damian Muskus / fot. Wojtek Duch

Msza św. w intencji gen. Władysława Sikorskiego / fot. Wojtek Duch

Na mszy obecny był premier Tadeusz Mazowiecki oraz przedstawiciele władz Krakowa i Małopolski / fot. Wojtek Duch

Prezydent złożył wieniec od Narodu / fot. Wojtek Duch

fot. Wojtek Duch

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz