Program telewizyjny dla historyków (8-14 lipca 2013)


Program telewizyjny dla historyków, czyli subiektywny wybór programów związanych z historią, które możecie zobaczyć w ciągu nadchodzących siedmiu dni.

TV

Fot. Takkk, Ten plik udostępniony jest na licencji CC Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0

Poniedziałek, 8 lipca

8:10 TVP Kultura – Elisabeth Schwarzkopf
Film dokumentalny o Elisabeth Schwarzkopf, jednej z najbardziej znanych śpiewaczek operowych XX wieku, rozpoznawalnej ze względu na swój charakterystyczny sopran liryczny. Olga Maria Elisabeth Friederike Schwarzkopf urodziła się 9 grudnia 1915 roku w Jarocinie, który wtedy znajdował się w prowincji poznańskiej Cesarstwa Niemieckiego. W 1934 roku rozpoczęła studia w Wyższej Szkole Muzycznej w Berlinie. Debiutowała w 1938 w Operze Berlińskiej. W 1943 została solistką Opery Wiedeńskiej a w 1948 Covent Garden w Londynie. Zmarła 3 sierpnia 2006 roku w Schruns (Austria).

9:15 TVP Kultura – Mój Nikifor
Krynica, rok 1960. 40-letni Marian Włosiński pracuje na etacie plastyka w Dyrekcji Domów Zdrojowych. Pewnego dnia do jego pracowni wchodzi miejscowy żebrak i rozpakowuje skromny warsztat malarski. Włosiński przyjmuje gościa bez entuzjazmu. By pozbyć się intruza, próbuje odnaleźć jego rodzinę, okazuje się jednak, że malarz od dawna żyje samotnie. Stopniowo Włosiński przekonuje się do prostego malarstwa Nikifora, zaczyna doceniać jego niezależność duchową i żarliwą wiarę. Wkrótce okazuje się, że Nikifor ma zaawansowaną gruźlicę.

11:25 TVP Kultura – Gdzie jesteś, Paititi?
Dżungla staje się coraz trudniejsza do pokonania. W obozie ekipa spędza kolejne cztery dni na oczekiwaniu. Szef macheteros oznajmia, że dotarcie do Paititi oznacza jeszcze przynajmniej trzy dni walki z dżunglą. Zmęczenie i kończące się zapasy żywności powodują, że trzeba podjąć dramatyczną decyzję o powrocie. Ekipa TVP i część uczestników wyprawy zawracają. W drodze powrotnej zatrzymują się u znanych już Indian.

13:00 Discovery World – Niezwykłe wyzwania
Jamie Aditya postanawia sprawdzić własne umiejętności taneczne i wokalne. Otrzymuje do wykonania trudne zadania, których musi się nauczyć w ciągu tygodnia. Następnie czeka go występ przed licznie zgromadzoną publicznością. Muzyczne wyzwania to także dobry sposób na poznanie zwyczajów i kultury odwiedzanych miejsc. Podczas tej niezwykłej podróży Jamie zwiedzi Nową Zelandię, Mongolię, Tybet, Filipiny, Bali, Australię i Japonię.

14;40 TVP Historia – Był taki ktoś
Dokument o wielkim patriocie, opozycjoniście Wojciechu Ziembińskim. Bohater w formie wywiadu-testamentu mówił o umiłowaniu ojczyzny oraz interpretował najnowszą historię Polski. Stawiał trafne diagnozy i oceny. Jego słowa pozwalają lepiej rozumieć współczesną scenę polityczną Polski. Warto wsłuchać się w wypowiedzi uczestnika wielu zdarzeń historycznych, autora niezliczonych przedsięwzięć podjętych dla dobra Polski.

16:00 Discovery Historia – Socjalistyczna filmoteka powiatowa
Filmoteka Powiatowa, przekłamany obraz czasów PRL, z perspektywy lat stała się cennym źródłem wiedzy o Polsce w drugiej połowie XX wieku. Jak w krzywym zwierciadle ukazuje ona problemy, z którymi musieli się mierzyć Polacy, a także, w jaki sposób, często nieudolnie, władza próbowała odwracać uwagę obywateli o niedogodności i kłopotów.

18:40 Viasat History – Sekrety rodzinne Brytyjczyków
Ten serial to emocjonujące i niezwykle osobiste podróże znanych Brytyjczyków w poszukiwaniu rodzinnych korzeni. Ich badanie własnego drzewa genealogicznego to podróż przez historię i przez świat, która w miarę jak się rozwija, ukazuje w jaki sposób przodkowie bohaterów programu ukształtowali ich świat i życie. Program jest także pretekstem do innego spojrzenia na historię współczesnej Wielkiej Brytanii.

20:00 Discovery Science – Piromaniacy
Dzięki doświadczonym pirotechnikom z Fiatlux Amplemann, jednej z najsłynniejszych firm w Kanadzie, widzowie dowiedzą się, w jaki sposób powstają najbardziej efektowne pokazy sztucznych ogni. Zobaczą od kulis, jak przebiegają przygotowania do pokazów, a także jak powstają najwspanialsze fajerwerki na świecie. Pirotechnicy pracują w wyjątkowo niebezpiecznych warunkach, ale nie ma dla nich rzeczy niemożliwych - podejmą się każdego zadania.

21:10 Viasat History – Wodzowie
Serial opowiada o przywódcach, wojownikach i dyplomatach, którzy wpłynęli na losy świata. Program łączy w sobie elementy dramatu i dokumentu historycznego. Przy użyciu nowoczesnych metod badawczych i wykorzystaniu grafiki komputerowej autorzy starają się dociec, jakimi ludźmi byli legendarni przywódcy, na czym polegała ich siła, jakie mieli słabości i co stanowiło dla nich motywację do działania.

23:15 TVP Historia – Żelazo
W 1971 roku na polecenie władz komunistycznych bracia Kazimierz, Mieczysław i Jan Janoszowie przemycili do Polski wagony złotych pierścionków i bransoletek, tysiące zegarków, miliony żyletek i skórzane płaszcze. Kierowani przez agentów wywiadu PRL mężczyźni wykonali operację „Żelazo”. Widzowie dowiedzą się, co Janoszowie obecnie myślą o swoim udziale w tej aferze.

Wtorek, 9 lipca

9:20 TVP Kultura – Na odsiecz Wiednia
Opowieść o wydarzeniach poprzedzających zwycięstwo króla Jana III Sobieskiego i wojsk sprzymierzonych nad armią turecką Kara Mustafy oraz przebieg bitwy pod Wiedniem. W filmie wykorzystano dokumenty historyczne, obrazy, portrety, ryciny przypominające historię podbojów tureckich od XIV wieku i sytuację w Europie po wojnie trzydziestoletniej, malarstwo batalistyczne przedstawiające bitwy z Turkami, a także przedmioty takie, jak broń, chorągwie, łupy wojenne.

10:00 TVP Kultura – Przeboje młodzieżowe
Archiwalny program prezentujący piosenki między innymi zespołów: Filipinki, Czerwone Gitary, Marka Grechuty i innych wykonawców muzyki młodzieżowej z lat 60.

12:10 TVP Kultura – Isaac Stern
Filmowy portet Isaaca Sterna, światowej sławy wirtuoza skrzypiec.

14:00 Discovery Science – Mechaniczne olbrzymy
Program prezentuje największe i najbardziej zaawansowane technologicznie maszyny wydobywcze i wiertnicze. W tym wydaniu sprzęt używany podczas drążenia największego tunelu w Londynie oraz przy budowie wieżowców w Meksyku.

15:00 Discovery World – Kiedy pogoda zmieniła historię
W latach 1931-1939 tysiące hektarów Wielkich Równin w USA było nadmiernie eksploatowanych przez rolników i zarazem nękanych długoletnimi suszami. Rezultatem tych działań były zjawiska zwane „czarnymi zamieciami”. Tysiące farmerów było zmuszonych uciekać przed tumanami piasku szalejącymi na ogromnym obszarze. Z wyniszczonych terenów udawali się oni do „ziemi obiecanej”, którą miała być Kalifornia.

16:25 Viasat History – Nie od razu Rzym zbudowano
Sześciu budowniczych podejmuje próbę zbudowania rzymskiej willi przy użyciu narzędzi i materiałów, jakich do tego celu używali starożytni Rzymianie. Budowniczy spotykają się z profesorem Dai Morganem Evansem - autorem projektu rzymskiej willi, którą będą wznosić przy użyciu narzędzi z epoki. Profesor odbiera załodze wszystkie nowoczesne przybory i zapoznaje ze sposobem pozyskania sobie przychylności bóstw podczas realizacji przedsięwzięcia. Wśród zatrudnionej do programu załogi znajdą się wszyscy potrzebni specjaliści - od menedżera po murarza.

18:00 TVP Historia – Oni byli pierwsi.. Lublin 1980
Film dokumentalny prezentujący sytuację w zakładach pracy Lublina i okolic od 10 do końca lipca 1980 roku. Strajk rozpoczął się w Świdniku. Impulsem bezpośrednim była podwyżka cen w zakładowej stołówce. Mimo prób ogłoszenia przerw w pracy przez wicepremiera Kopcia, spisano postulaty robotnicze. Wystąpienia członków PZPR odwołujące się do odpowiedzialności załogi nie odniosły skutku, a strajk rozszerzył się na kolejne zakłady. Wszystko to przyciągnęło uwagę mediów zachodnich oraz KSS KOR. Postulaty robotnicze straciły stricte ekonomiczny charakter, protesty przybrały bardzo zdecydowane formy, ale nie doszło do prowokacji. Nadchodził czas Gdańska...

19:30 Discovery Historia – Sekrety i skarby
Program stara się wyjaśnić tajemnicę zrabowanego przez hitlerowców z kolekcji Czartoryskich obrazu Rafaela „Portret młodzieńca” wartego kilkadziesiąt milionów dolarów.

21:00 History – Wojny magazynowe
Kupujący jadą do Hollywood, gdzie Darrell Sheets znajduje nowy sposób obliczania zysku, wpada Nabila Hannis, a Jarrod i Brandi dokonują szokującego odkrycia.

23:00 Discovery Historia – Zbuntowany agent KGB
KGB jest uznawana za jedną z największych służb specjalnych świata. Tuż przed obaleniem muru berlińskiego rosyjscy opozycjoniści wzmocnili działania, co szczególnie niepokoiło KGB. W siedzibie KGB na osławionej Łubiance powołano do życia specjalny departament do kontrolowania demonstracji i dysydentów. Oficer Wiktor Orekow stanął na czele grupy, która dokonywała represji na demonstrujących. W 1978 roku został skazany na 10 lat pobytu w gułagu. Obecnie mieszka w USA i pracuje w pizzerii, nadal ukrywając tożsamość.

Środa, 10 lipca

8:10 TVP Kultura – Korcza Ziółkowski, rzeźbiarz gór
Dokument prezentujący sylwetkę Korczaka Ziółkowskiego, amerykańskiego rzeźbiarza polskiego pochodzenia, który podjął się wykucia w skale monumentalnej rzeźby Crazy Horse’a - legendarnego wodza indian.

9:25 Viasat History – Ze wschodu na zachód: podróże ze środka ziemi
Historia narodzin i rozkwitu cywilizacji na Bliskim Wschodzie od starożytności, po czasy nowożytne i ogromnego wpływu tego regionu na Zachód. Wiele z tego co działo się na Zachodzie było zaledwie echem prawdziwie prężnych działań w zakresie sztuki, religii i społecznego rozwoju na Bliskim Wschodzie. Kluczowe fazy w historii świata miały swój początek na Bliskim Wschodzie - niezwykłym regionie, który przez stulecia był najważniejszym politycznym, ekonomicznym i kulturalnym centrum światowym, a także pomostem między Azją, Afryką i Europą.

11:20 TVP historia – Roztocze – w krainie jodły, buka i tarpana
Roztocze to wyjątkowa kraina, która od wieków urzeka i fascynuje niezwykłą przyrodą oraz niepowtarzalnym krajobrazem. Swą rzeźbę zawdzięcza procesom zachodzącym na przestrzeni ostatnich kilku milionów lat. Niezwykły, pełen harmonii krajobraz tworzą rozległe, porastające okoliczne wzgórza, masywy leśne poprzecinane enklawami wąskich pasemek pól. Cisza i spokój, rozległe i zróżnicowane lasy, oraz otwarte przestrzenie sprzyjają licznemu występowaniu wielu gatunków roślin i zwierząt. Symbolem parku jest konik polski - potomek dawnych tarpanów.

12:40 TVP Historia – Chwila wspomnień
Kamery PKF zapisały historię Pałacu Kultury i Nauki, poczynając od fundamentów, aż po dzień dzisiejszy. Zanotowały też większość wydarzeń związanych z tą budowlą oraz z najbliższym jej otoczeniem. Teraz historię tę opowiemy.

14:20 TVP 2 – Czas honoru
Rainer aresztował działaczy podziemia. Postanawia sam prowadzić przesłuchania więźniów. Janek informuje Doktora o wsypie. Oddział Jastrzębia pod nadzorem Doktora przejmuje pieniądze z Reichsbanku. Lena jest wreszcie z rodziną. Rainer grozi Bronkowi, że skrzywdzi Wandę, kłamie, że wydał ich Janek. Franke prosi Halbego o zdobycie nazwisk więźniów Rainera. W porozumieniu z Tadeuszem uzyskuje u gubernatora rozkaz przewiezienia ich do Berlina. Doktor obiecuje Marii, że odbije chłopaków. Halbe nawiązuje kontakt z agentem.

15:35 TVP Historia – Cyrk ze złamanym sercem
Opowieść o odwiedzającym małe miejscowości cyrku „Bojaro”. Film stanowi zapis pracy cyrkowców od wczesnego rana do wieczora, kiedy odbywa się spektakl. Dyrektor przyznaje, że zainteresowanie cyrkiem maleje. W latach 70. przyjazd trupy był świętem, wozy cyrkowe z trudem sunęły ulicami pełnymi ciekawskich. Obecnie ludzie nawet nie zwracają uwagi na kolorowy tabor albo reagują niechęcią, że rozbija się w pobliżu, bo to oznacza hałas i zamieszanie. W trudnych czasach cyrki muszą walczyć o klienta. Pogorszył się status artysty cyrkowego.

18:05 TVP Historia – Drugie dno historii
Najgłośniejsza debata o historii w III RP dotyczyła stosunków polsko - żydowskich w czasie II wojny światowej. Wywołała ją w 2001 r. publikacja książki Jana Tomasza Grossa Sąsiedzi o wydarzeniach, które miały miejsce w lipcu w 1941 r. w miasteczku Jedwabne w Łomżyńskiem. Stosunki polsko - żydowskie podczas II wojny światowej były bardzo złożone, ale w ostatnich latach zaczyna się na nie patrzeć przez pryzmat właśnie tego jednego wydarzenia. Wymienia się je jednym tchem z Oświęcimiem, Majdankiem i Treblinką. Duża w tym zasługa Jana Tomasza Grossa, który w swojej książce postawił tezę, że polska połowa wymordowała żydowską połowę miasteczka. Teza prof. Grossa będzie tematem rozmowy prowadzącego program Grzegorza Górnego z gościem, historykiem Bogdanem Musiałem.

19:50 TVP Historia – Krzyżacy: powstanie, potęga i upadek
Polsko - francuski film „Krzyżacy” (Les Chevaliers Teutoniques) opowiada historię narodzin, rozkwitu, a następnie upadku zakonu. Przedstawia jego działalność w Ziemi Świętej w czasie wypraw krzyżowych i rolę, jaką odgrywał w odzyskaniu Jerozolimy przez cesarza niemieckiego Fryderyka II. Pokazuje zmagania Krzyżaków z poganami w Transylwanii i wyjaśnia powody ich przybycia do Polski. Poznajemy zasady funkcjonowania państwa zakonnego, jego najważniejszych wielkich mistrzów oraz główne zamki. Konflikt z Polską jest wpisany w kontekst relacji dyplomatycznych w średniowiecznej Europie. Klęska w bitwie pod Grunwaldem rozpoczyna okres degradacji znaczenia państwa krzyżackiego i doprowadza do jego upadku.

21:00 Discovery Historia – reporterzy wojenni
Serial opowiada o niezwykle niebezpiecznej i ciekawej pracy reportera wojennego. Każdy z pracujących w miejscach konfliktów dziennikarzy styka się z twardą rzeczywistością, od odporności psychicznej i fizycznej nierzadko zależą ich życie i bezpieczeństwo.

23:00 Discovery Historia – Wydarzenia, które zmieniły historię
Cykl programów ukazujących ważne wydarzenia, które zmieniły świat. Poznaj przyczyny tych zdarzeń i dowiedz się, w jaki sposób wpłynęły one na nasze życie.

Czwartek , 11 lipca

8:10 TVP Kultura – Praca maszyn
Cykl programów ukazujących ważne wydarzenia, które zmieniły świat. Poznaj przyczyny tych zdarzeń i dowiedz się, w jaki sposób wpłynęły one na nasze życie.

10:40 TVP historia - Notacje
Telewizja Polska od lat rejestruje „spowiedź życia” osób zasłużonych dla Polski: naukowców, artystów, społeczników, świadków burzliwych wydarzeń historycznych. Ich wypowiedzi podzielone są na 10-minutowe odcinki. Każdy poświęcony jest wybitnej postaci, która opowiada o jednym epizodzie ze swojego życia. Historia pogmatwanego życiorysu człowieka, który okazał się Białorusinem.

11:00 TVP Historia – Zapomniane zbrodnie na Wołyniu
„Ofiary na Wołyniu zostały zabite dwa razy: pierwszy raz od siekier Ukraińców, drugi przez wymazanie z pamięci” - tak mówi ks. Isakowicz - Zaleski, którego rodzina została wymordowana na kresach. W kolejną rocznicę rzezi wołyńskiej emitujemy dokument, którego dwoje narratorów: Lucyna Kulińska i Leon Popek przybliżają wydarzenia, mające tragiczną kulminację w sierpniu 1943 roku. Wtedy to zrównano z ziemią m. in. Wolę Ostrowiecką, polską wieś z ponad 400 - letnią historią. W programie znalazły się m. in. archiwalne zdjęcia z ekshumacji z 1992 roku, w czasie której odnaleziono szkielety 243 osób. Pani Halina Lisowska, mająca wówczas 8 miesięcy, która przeżyła tylko z matką, wspomina liczną, zamordowaną rodzinę. Wspomnienia cudem ocalałych od wielu lat zbierają bohaterowie filmu, bo jak mówi pani Lucyna Kulińska: „to ostatni moment, aby uchwycić moment prawdy historycznej”. Z kolei Leon Popek organizuje wyjazdy do miejsc kaźni swoich bliskich. Wyjazdy te „przełamują mur” i pomagają ocalić pamięć o ofiarach ukraińskiej zbrodni. W latach 1943 - 45 bandy UPA wymordowały ok. 120 000 Polaków na Kresach Wschodnich.

12:00 Discovery World – Największe bitwy pancerne
W lutym 1945 roku kanadyjskie wojska decydują się na przeprowadzenie jednej z najtrudniejszych akcji - sforsowania gęstych lasów Hochwaldu, wśród których kryły się potężne niemieckie fortyfikacje, oraz dokonania przeprawy przez Ren. Niemcy byli zdeterminowani, aby uniemożliwić aliantom wdarcie się do serca III Rzeszy. Po intensywnych i krwawych walkach, pod naporem przeważającej liczby pancernych oddziałów wojsk alianckich, zmuszeni zostali do wycofania się.

13:35 TVP historia – Poeta nieznany
Film poświęcony Zygmuntowi Rumlowi, tragicznie zmarłemu w 1943 roku artyście i żołnierzowi. Był spadkobiercą kresowej tradycji poetyckiej Malczewskiego, Goszczyńskiego, a przede wszystkim Słowackiego. Wyobraźnię poetycką Rumla ukształtowało pogranicze z jego legendą, mitologią i patriotyzmem. Artysta był cywilnym działaczem wołyńskiej delegatury rządu Polskiego Państwa Podziemnego. Związany z Krzemieńcem i ziemią wołyńską, walczący z nienawiścią i uprzedzeniami etnicznymi, stał się, niestety, ich ofiarą.

15:00 Discovery Historia – Niewyjaśnione historie
Analiza wydarzeń z 31.08.1997 r., kiedy księżna Walii Diana zginęła podczas wypadku samochodowego w Paryżu. Fakty i mity nagromadzone wokół jej śmierci weryfikują eksperci medycyny sądowej i specjaliści od symulacji komputerowych. Kluczem do ustalenia prawdy jest sprawa kierowcy, Henri Paula. Poziom alkoholu w jego krwi przekroczył wszelkie dopuszczalne normy. Eksperci medycyny sądowej dokonają analizy samochodu i miejsca wypadku. Zrekonstruują przebieg wydarzeń, aby ostatecznie ustalić, z jaką prędkością jechał samochód.

16:30 Discovery Historia – Zwarte szeregi czyli z archiwum Czołówki
Rozruchy uliczne w dniu 1 maja 1983 roku. Niezwykle zdjęcia archiwalne z kamer Służby Bezpieczeństwa. W studiu propagandę tamtych czasów komentuje Zbigniew Bujak.

17:20 Viasat History – Problemy z Tołstojem
Lew Tołstoj był nie tylko autorem dwóch wspaniałych powieści „Wojna i pokój” oraz „Anna Karenina”, lecz także niezwykle wpływowym pisarzem i filozofem. Żywo zainteresowany społecznymi, moralnymi i religijnymi zagadnieniami. Jego radykalne idee do dzisiaj są przyczyną wielu kontrowersji na temat pisarza. Brytyjski dziennikarz Alan Yentob wyprawia się koleją w podróż do serca Rosji, aby tam zapytać krajan Tołstoja o ich opinie na temat poglądów tego superbohatera literatury w sprawie wielu zasadniczych kwestii.

19:55 TVP Historia – Było sobie miasteczko
Opowieść o Kisielinie, miasteczku na Wołyniu, w którym mieszkali Polacy, Ukraińcy, Żydzi, Niemcy i Czesi. 11 lipca 1943 r. nacjonaliści ukraińscy zabili w kościele część polskich mieszkańców. Reszta ratowała się, uchodząc na zawsze z rodzinnej ziemi. Narratorzy to rodzina Dębskich: Krzesimir Dębski, jego mama, brat, syn i bratanica. Występują także Ukraińcy - obecni mieszkańcy Kisielina. W filmie ważna jest muzyka Dębskiego poświęcona Kresom oraz fragment jego oratorium skomponowanego dla uczczenia mordów na Wołyniu.

21:00 Discovery World – Naukowe eksperymenty
Podczas II wojny światowej wybitni niemieccy naukowcy prześcigali się w wynalezieniu nowej broni masowego rażenia. Jeszcze przed zakończeniem tego zbrojnego konfliktu Niemcy znalazły się w światowej czołówce państw, które wynalazły nowoczesne technologie, po dziś dzień wykorzystywane w przemyśle lotniczym i rakietowym.

23:35 TVP Historia – Dwa oblicza Wołynia
Dwa oblicza Wołynia to ten wojenny, zapisany w pamięci jako miejsce zbrodni sowieckich, niemieckich i ludobójstwa dokonanego przez sąsiadów ukraińskich na cywilnej ludności polskiej tylko dlatego, że byli to Polacy, i współczesny - region otwarty na kontakty z Polską w dziedzinie gospodarczej, kulturalnej i oświatowej. Bohaterami reportażu są dwaj Polacy. Jeden z nich, Zygmunt Mogiła - Lisowski, były żołnierz AK i WIN, to dawny mieszkaniec Wołynia. Drugi, Bogdan Rozdziewicz, również pochodzący z poleskiej, ziemiańskiej rodziny - to przedsiębiorca zainteresowany nawiązaniem współpracy z województwem wołyńskim. Osobom tym towarzyszą sprzeczne odczucia: pierwszy nie może wyzwolić się z koszmarów wojennych, ciągle towarzyszy mu żal, niedowierzanie, wzruszenie, kiedy odwiedza rodzinne strony i zapomniane groby czy miejsca kaźni, drugi - nieobciążony przeszłością, na Ukrainie na Wołyniu poczynił inwestycje na przyszłość, odbudował dawny zakład przemysłu drzewnego w Smydze. Te dwie historie to zderzenie dwóch odmiennych obrazów tego samego miejsca, różnych, subiektywnych odczuć ludzi, dla których to samo słowo „Wołyń” znaczy zupełnie coś innego. Razem z bohaterami reportażu odkrycie nie tylko trudnej przeszłości, ale także postawienie pytania, na jakim fundamencie powinniśmy budować przyszłe relacje z Ukrainą.

Piątek, 12 lipca

8:10 TVP Kultura – Pierwsza pasja
Philippe Baron w swoim dokumencie przybliża powstawanie pierwszego w historii filmu opartego na Ewangelii, odsłaniając sylwetkę zapomnianego dziś reżysera Sidneya Olcotta. W 1912 roku nakręcił on film, którym dowiódł, że kino może pełnić różne funkcje.

9:30 Discovery Science – Jak to jest zrobione?
Zapraszamy na spotkanie ze specjalistami, którzy zdradzą nam tajemnice swojego fachu. W programie o świeżych kwiatach, taśmie klejącej, tofu i kuponach loterii.

11:35 Viasat History – Komórka
Twórcy programu zapraszają w podróż w czasie na przestrzeni ostatnich 300 lat, aby poznać historię badań tajemnic komórki, a przez to samej istoty życia. W tej fascynującej opowieści dr Adam Rutherford podróżuje w głąb historii, by pokazać, jak wyglądały pierwsze badania struktur komórkowych roślin prowadzone w celu poznania tajemnicy samego życia. Tak powstała biologia syntetyczna, której celem jest projektowanie i tworzenie sztucznych systemów biologicznych wzorowanych na naturalnych.

13:40 TVP Historia – Ćwiczenia z niepamięci
Filmowy portret jednego z najciekawszych twórców powojennej kinematografii polskiej - Janusza Morgensterna. Fragmenty filmów i wypowiedzi artystów - Tadeusza Konwickiego, Andrzeja Łapickiego, Romana Polańskiego, Andrzeja Kotkowskiego i Jana Englerta, przybliżają sylwetkę wybitnego reżysera i pełnego uroku człowieka.

15:00 Discovery Historia – Niewyjaśnione historie
Naukowe poszukiwania i analiza źródeł największych katastrof naturalnych w historii USA. Najnowsze technologie sejsmologii.

17:00 Discovery World – Tajemnicze samochody
W latach 50. XX wieku gospodarka Stanów Zjednoczonych dźwignęła się z powojennej zapaści. Nadszedł czas innowacyjnych badań i wprowadzania nowoczesnych rozwiązań. Uczeni zastanawiali się nad praktycznym wykorzystaniem energii jądrowej. Rozpoczęła się era odrzutowców, które zrewolucjonizowały transport powietrzny. Przełom nastąpił też w dziedzinie motoryzacji. Utalentowani projektanci tworzyli prototypy futurystycznych aut, zwane samochodami koncepcyjnymi. Amerykańskie modele z tamtych lat zachwycają do dziś.

18:00 TVP Historia – Obława
Akcja NKWD KW i UB polowania na żołnierzy Armii Krajowej i NSZ w lipcu 1945 roku, zakończona zamordowaniem 600 żołnierzy, przeszła do historii jako „obława augustowska”. W większości wypadków nie była to walka z pozostającymi pod bronią oddziałami leśnymi AK, a wyłapywanie żołnierzy, którzy po operacji „Burza”, po rozwiązaniu AK, złożyli broń i wrócili do domów. Bandyci, którzy byli przez AK tępieni jako winni pospolitych zbrodni, w nowych politycznych warunkach stali się podporą władzy.

19:00 Discovery Science – Placebo: łamiąc kod
Autorzy przyglądają się potędze placebo. Badają świat lekarstw eksperymentalnych oraz analizują wiarę człowieka w możliwości medycyny. Zaglądają za drzwi kliniki psychiatrycznej, w której jeden pacjent bierze prawdziwe lekarstwo, a drugi - placebo.

21:10 Viasat History – Bohaterowie służb specjalnych
Emocjonujące relacje z operacji ratunkowych przeprowadzonych przez elitę brytyjskich służb wojskowych. Przy pomocy komputerowych technik wizualizacji, materiałów archiwalnych i współczesnej grafiki program opowiada o wyzwaniach, motywach i trudnych decyzjach podejmowanych przez załogę SAS w różnego rodzaju problematycznych sytuacjach. W czasach nasilonego powszechnego zagrożenia dobrze jest uświadomić sobie odwagę służb specjalnych, przyjrzeć się aktom prawdziwego bohaterstwa z ich strony.

22:10 Viasat History - Mit Karola Wielkiego
Karol Wielki król Franków i Longobardów był najpotężniejszym europejskim władcą po upadku rzymskiego imperium. Stworzył on potęgę, na którą złożyły się niemal wszystkie kraje współczesnej Europy, a dziedzictwo jego dokonań trwa do dzisiaj. Wykorzystując wyniki najnowszych badań i opinie ekspertów w dziedzinie wiedzy na temat Karola Wielkiego oraz przy użyciu grafiki komputerowej trzyczęściowy serial przywoła do życia postać tego błyskotliwego i walecznego władcy.

0:20 TVP Historia – Radio wolności
Nieznane fakty, dramatyczne wydarzenia, zakulisowe opinie Trwa zimna wojna. Według Winstona Churchilla od Szczecina nad Bałtykiem do Triestu nad Adriatykiem opuściła się żelazna kurtyna w poprzek kontynentu. W lipcu 1950 rozpoczyna działalność radiostacja Głos Wolnej Polski. Jej ojcem chrzestnym jest amerykańska organizacja wojny psychologicznej, wywiadu i dywersji: Biuro Koordynacji Politycznej. Czy radio było powiązane z CIA? Jakie operacje specjalne inicjowało? Czy przyczyniło się do destalinizacji w Polsce?

Sobota, 13 lipca

8:40 TVP Historia – Miejsca z historią
Opowieść o Węgrowie, które zawdzięcza świetność rodzinie Krasińskich, głównie Janowi Dobrogostowi Krasińskiemu. Jego staraniem Węgrów jest perłą baroku. Na początku XVII wieku Krasiński sprowadził słynnego architekta Tylmana z Gameren i powierzył mu zaprojektowanie przebudowy kościoła Najświętszej Marii Panny. Barokowy charakter świątyni dopełniają freski równie słynnego włoskiego mistrza Michelangelo Palloniego. Ten sam artysta zdobił wybudowany przez Krasińskiego kościół przyklasztorny. Freski to jeden z elementów walki z protestantyzmem.

9:00 Discovery historia – Imperium Rzymskie
Timgad został założony w 100 roku naszej ery przez cesarza Trajana w miejscu wcześniejszej osady kartagińskiej. Miasto szybko uzyskało prawa miejskie, co było równoznaczne z uznaniem jego mieszkańców za obywateli Rzymu. Solidne mury otaczające miasto świadczą o pierwotnej funkcji osady, jako obozu wojskowego. W czasach świetności Timgadu mieszkańcy starali się niczym nie ustępować współobywatelom z Europy. Miasto było kulturalnym centrum prowincji, istniał tu amfiteatr oraz biblioteka.

10:00 Discovery Historia – Historia mody
Lata 80-te to czasy, w których polska młodzież zaczyna nadążać za światowymi trendami w modzie. Takie style, jak punk czy grunge obowiązują nie tylko wśród gwiazd rocka, ale także na ulicy, w liceach, w salach wykładowych. Ponieważ są to czasy stanu wojennego i heroicznej walki z komuną, uznanie zyskuje styl militarny. Ubrania są przywożone z Zachodu lub zręcznie podrabiane przez prywaciarzy.

11:05 TVP Polonia – Pogranicze w ogniu
Rok 1938. Franz Relke otrzymuje wiadomość, że w polskiej prasie ukazały się fragmenty tajnej instrukcji gauleitera Forstera, dotyczące postępowania z Polakami w Gdańsku. Przeciek nastąpił w gdańskim oddziale NSDAP, którego szefem jest Willy Neumann. Z nim właśnie Franz ma współpracować, aby znaleźć agenta Polaków. Podejrzany jest Rutkowski, polski kolejarz, mający rozległe kontakty wśród Niemców. Przez agenta NSDAP Geibla, pracującego dla Czarka, kolejarz przekazuje Polakom informacje. Ludzie Neumanna zabijają Rutkowskiego.

12:10 TVP Historia – Cała prawda o.. Szymonie Peresie
Portrety najwybitniejszych współczesnych polityków - mężów stanu. Odcinek poświęcony Shimonowi Peresowi.

13:20 TVP Historia – Człowiek który zjechał z Everestu
Uhonorowany statuetką Oskara w 1976 roku za najlepszy film dokumentalny. Jest to zapis wyprawy zakończonej zjazdem na nartach z Mont Everestu, którego jako pierwszy człowiek dokonał 37 letni Japończyk Yiuchiro Miura. W 1970 roku, po kilkuletnich przygotowaniach zrealizował marzenie swojego życia i zjechał z najwyższej góry południową przełęczą.

14:00 Discovery World – Ulubieńcy Hitlera
Otto Skorzeny był człowiekiem do tzw. zadań specjalnych. Führer bezpośrednio wydawał mu rozkazy. W programie próba odpowiedzi na pytanie, dlaczego dowódca niemieckich komandosów po dziś dzień wzbudza kontrowersje.

16:00 Discovery Historia – Zamach na Ronalda Regana
Otto Skorzeny był człowiekiem do tzw. zadań specjalnych. Führer bezpośrednio wydawał mu rozkazy. W programie próba odpowiedzi na pytanie, dlaczego dowódca niemieckich komandosów po dziś dzień wzbudza kontrowersje.

18:30 Discovery historia – Przełomowe wynalazki

W starożytności handel odbywał się dzięki barterowi, lecz z biegiem czasu rozwinęły się bardziej wyszukane sposoby wymiany handlowej. W Mezopotamii każdemu towarowi nadawano wartość w miedzi. W niektórych rejonach pierwszymi pieniędzmi były muszle morskie, jednakże w większości kultur przyjęto jako walutę metale szlachetne. W Walii Ronald odwiedza rzymską kopalnię złota. Przy użyciu stempla, młotka i niewielkiej siły mięśni zademonstruje, w jaki sposób były wykonywane monety.

20:30 Viasat History – łowcy mitów
Jedne z najwspanialszych i najbardziej romantycznych historii poszukiwania skarbów są tematem tego fascynującego serialu. Od poszukiwań Świętego Graala przez nazistów po Amerykanów szukających złota piratów w Wietnamie, od prawdziwej historii kryształowych czaszek, po tajemnice kopalń króla Salomona ten serial poszukuje prawdy w okrytych legendą, jednych z najwspanialszych i najbardziej romantycznych historii poszukiwań skarbów.

22:40 TVP Historia – Yodok Stories. Pomysł nakręcenia filmu o północnokoreańskich „łagrach” wyszedł od norweskiej organizacji praw człowieka RAFTO Foundation. Znalezienie reżysera - emigranta z „raju” Kim Ir Sena i Kim Dzong Ila udało się dzięki pomocy południowokoreańskich organizacji pozarządowych. Jednak z początku Jung Sung Sanowi nie spodobał się pomysł Andrzeja Fidyka. Trudno się dziwić. Po ucieczce Sana jego rodziców aresztowano i katowano. Matka dostała wylewu i zapadła na chorobę psychiczną. Ojca stracono podczas publicznej egzekucji w obozie dla więźniów politycznych. Narzeczoną reżysera, utalentowaną tancerkę i piosenkarkę, również uwięziono po oskarżeniu jej ojca o szpiegostwo. Cała jej rodzina została zesłana na pustkowie, gdzie musiała mieszkać w wykopanych w ziemi norach przykrywanych tylko folią. Po kilkunastu miesiącach piękna do niedawna dziewczyna straciła paznokcie i niemal wszystkie włosy, odmroziła sobie nogi, obcięto jej pierś, wielokrotnie gwałcona przez żołdaków została dwukrotnie zmuszona do aborcji. Trzeba było trzech tygodni dyskusji, by Jung Sung San dał się przekonać.

Niedziela, 14 lipca

8:25 TVP Kultura – Po trochu wyciągane z lochu czyli Archiwizacja
Wojciech Mann i Grzegorz Wasowski po raz kolejny specjalnie dla nas stworzyli duet, który przypomni naszym widzom od lat ukryte w archiwach telewizji programy rozrywkowe, filmy dokumentalne, pierwsze teledyski polskich wykonawców muzyki rozrywkowej. Miłośnicy dobrych, literackich tekstów, początków big - beatu i rock’n’rolla oraz purenonsensowych rozmów duetu Mann - Wasowski z pewnością znajdą w tym programie coś dla siebie.

9:00 Viasat History - Chaim Soutine
Chaim Soutine (1893 1943) człowiek samotny i skryty, który swoje życie w całości poświęcił sztuce i pracy, należał do grupy malarzy nazwanej później Ecole de Paris. Znaleźli się w niej także, między innymi, Amadeo Modigliani i Marc Chagall. Talent Soutine spotkał się z uznaniem amerykańskiego kolekcjonera sztuki Alberta Barnesa, który odkrył go światu. Mimo tego, że artysta zmagał się przez długi czas z wrzodami żołądka, które okazały się nieuleczalne, udało mu się stworzyć szereg dzieł, które stanowiły pomost między tym co w sztuce klasyczne i tym co ekspresjonistyczne. Program podejmuje próbę pokazania istoty, duszy dzieł tego malarza, ich prawdziwego sedna, zmysłowego serca jego pejzaży i portretów.

10:35 TVP Historia – Daj mi duszę, resztę zabierz
Filmowy portret prymasa Polski kardynała Augusta Hlonda (1881-1941), który kierował Kościołem w szczególnie trudnym okresie. Jego obecność w dziejach Polski przypada na czas odradzania się państwa polskiego. August Hlond jawi się jako prymas odzyskiwanej niepodległości. W 1992 roku rozpoczął się proces beatyfikacyjny kardynała.

11:50 TVP Kultura – Kamizelka
Warszawa, XIX wiek. W oficynie pewnej kamienicy mieszka młode małżeństwo - Anna i Filip. On jest buchalterem, ona dorabia do skromnej pensji męża szyciem i prywatnymi lekcjami. Jedyną ozdobą ich małego mieszkanka jest wiszący nad łóżkiem obraz przedstawiający piękny wiejski krajobraz. Oboje lubią sobie wyobrażać, że pewnego dnia, gdy ich sytuacja materialna się poprawi, pojadą w takie urocze miejsce na wakacje. Chociaż żyją biednie, bardzo się kochają. Pewnego dnia Anna wręcza mężowi prezent - uszytą własnoręcznie kamizelkę.

13:00 Discovery World – Największe tajemnice..
Program zdradza sekrety najlepiej wyszkolonych grup sił specjalnych w USA. W kolejnych odcinkach autorzy przyglądają się działaniom Navy SEALs, Army Rangers, CIA Black Ops, Marine Force Recon, służbom ochrony dyplomatycznej, zagranicznym siłom specjalnym oraz Delcie Force.

15:30 Viasat Explorer – Giganci szos
Bohaterowie tego serialu to w równym stopniu niesamowite osobowości przewoźników jak i gigantyczne ładunki, których transportowanie wymaga umiejętności, doświadczenia i doskonałego sprzętu. Jon Kelly, twórca firmy Heavy Haulage Australia, jest motorem napędowym operacji przewozowych udokumentowanych w serialu. On i jego kierowcy podejmują się transportu największych ładunków do najodleglejszych zakątków Australii. najdrobniejsza pomyłka może oznaczać katastrofę.

16:00 History – Gwiazdy lombardu
Chłopcy mają do czynienia z wizerunkiem demona, gdy w ich ręce trafia rycina jakoby autorstwa renesansowego mistrza Albrechta Dürera.

18:00 Discovery historia – Wirtualna historia
Rekonstrukcja dramatycznych wydarzeń z 1944 roku, kiedy niemieccy generałowie podjęli próbę zamachu na życie Hitlera w jego kwaterze Wilczy Szaniec. W programie wykorzystano wyjątkowe połączenie niespotykanych do tej pory w produkcjach telewizyjnych nowatorskich technik animacji komputerowej z dokumentami archiwalnymi. Dzięki współpracy wybitnych konsultantów i historyków odtworzono wydarzenia tamtego dnia z największą precyzją.

19:00 Discovery Science – Ciekawość
Celem programu jest próba uzyskania odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania. Na żadne z postawionych pytań nie ma prostej i jednoznacznej odpowiedzi, tym samym eksplorowanie każdego z tematów jest ciekawym i cennym doświadczeniem. Nie uzyskanie odpowiedzi, ale poszukiwania przynoszą największą satysfakcję. Gospodarzami poszczególnych odcinków będą: Morgan Freeman, Michelle Rodriguez, Maggie Gyllenhaal i Morgan Spurlock.

21:00 Discovery Science - Zagadki wszechświata z Morganem Freemanem
Naukowcy oraz zafascynowany kosmosem aktor Morgan Freeman szukają odpowiedzi na pytania dotyczące kosmosu. Program odkrywa tajemnice czarnych dziur i bada możliwości kolonizacji innych planet. Astronomowie zgodnie twierdzą, że wszechświat ma 13,7 miliardów lat. Wiedzą, w jaki sposób przebiegły jego narodziny. W tym wydaniu fizycy próbują odkryć tajemnice innych wymiarów czasoprzestrzennych.

22:15 TVP Kultura – Rotem
Bohaterem filmowego eseju jest Simha Rotem Kazik Ratajzer, polski Żyd urodzony w 1926 roku. Pogodzony ze starością człowiek opowiada o udanym życiu, mimo tragicznej wojennej przeszłości i trudnej egzystencji we współczesnym Izraelu. Podczas okupacji Kazik podjął decyzję o powrocie do warszawskiego getta i przyłączeniu się do powstania. Uratował życie wielu kolegom, organizując ucieczkę kanałami. Uczestniczył także w powstaniu warszawskim, podczas którego przeprowadzał powstańców kanałami ze Starówki na Żoliborz.

23:00 TVP Historia - Kochany i nienawidzony. Dramat życia i śmierci twórcy „Krzyżaków”
Aleksander Ford miał 72 lata, gdy 4 kwietnia 1980 r. w Naples na Florydzie popełnił samobójstwo. Nie po raz pierwszy targnął się na życie, ale tym razem skutecznie. Film Stanisława Janickiego, znanego historyka kina, krytyka filmowego, jest próbą odpowiedzi na pytanie, dlaczego tak się stało. O Fordzie opowiadają ci, którzy go znali prywatnie i zawodowo, najbliżsi krewni i dalsi znajomi: żona Elinor, córki Konstancja i Justyna, syn Roman, a także Stanisław Różewicz, Jerzy Stefan Stawiński, Kazimierz Kutz, Zygmunt Król, Andrzej Wajda i inni.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz