69. rocznica likwidacji KL Lublin i otwarcie wystawy o wysiedleńcach z Zamojszczyzny


Państwowe Muzeum na Majdanku i Towarzystwo Opieki nad Majdankiem zapraszają na obchody 69. rocznicy likwidacji KL Lublin i 70. rocznicy deportacji wysiedleńców z Zamojszczyzny na Majdanek. Rozpoczną się one 22 lipca o godz. 13.00. Jednym z punktów uroczystości jest otwarcie wystawy w nowym obiekcie ekspozycyjnym – baraku 62.

rocznice2013-baner-net1Tegoroczne obchody odbędą się na III polu więźniarskim, przy Kolumnie III Orłów. Po powitaniu gości przez dyrektora PMM Tomasza Kranza, głos zabierze Jadwiga Buczek-Różańska – prezes Towarzystwa Opieki nad Majdankiem i była więźniarka obozu, która została deportowana na Majdanek z Zamojszczyzny. Po odmówieniu wspólnej modlitwy za zmarłych i pomordowanych oraz złożeniu wieńców uczestnicy uroczystości zapoznają się z wystawą czasową prezentowaną w baraku 62.

„Wysiedleńcy z Zamojszczyzny w obozie na Majdanku” to wystawa ukazująca tragiczne losy mieszkańców powiatów zamojskiego, biłgorajskiego i tomaszowskiego osadzonych w obozie w czerwcu i lipcu 1943 r. Będzie można ją oglądać w dawnym baraku warsztatów szewskich, który zaadaptowano do celów wystawienniczych. Został on wyposażony w klimatyzację, ogrzewanie oraz przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Ponadto zainstalowano w nim specjalistyczne oświetlenie, gabloty i sprzęt elektroniczny

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz