Program telewizyjny dla historyków (22-28 lipca 2013)


Program telewizyjny dla historyków, czyli subiektywny wybór programów związanych z historią, które możecie zobaczyć w ciągu nadchodzących siedmiu dni.

TV

Fot. Takkk, Ten plik udostępniony jest na licencji CC Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0

Poniedziałek,  22 lipca

Discovery Historia – 08:00 Strefa śmierci
Bitwa o Hue w Wietnamie rozegrała się w 1968 roku. Wietnamskie wojska przewyższały liczebnie oddziały amerykańskiej piechoty morskiej. W mieście trwały walki o każdy budynek.

Discovery Historia – 09:00 Sekrety starożytności
Dokument ukazuje niesamowite znaleziska, których dokonano w różnych częściach świata. W Peru odkryto pierwsze mumie nieznanej wtedy kultury Paracas. Wysuszone ciała wypełniano smołą i owijano w ręcznie tkane materiały. Starożytni medycy przeprowadzali udane trepanacje czaszek. Autorzy przedstawiają także zachowane w popiołach Wezuwiusza ciała ofiar z czasów dawnych Pompejów oraz chiński grobowiec Lady Xin sprzed dwóch tysięcy lat, w którym znajduje się najlepiej zachowana mumia na świecie. Ponadto sposoby mumifikowania ciał przez Egipcjan.

Discovery Historia – 10:00 Niewyjaśnione historie
Kulisy zamachu na Hitlera w lipcu 1944 roku. Dlaczego nazistowski dyktator przeżył atak bombowy? Jak potoczyłaby się historia świata, jeśli zamach zakończyłby się sukcesem?

Viasat History – 11:35 Życie w czasach Jezusa, odc. 1
W serialu widzowie poznają wielorakie aspekty życia w biblijnych czasach. Historyk, profesor Arne Kislenko, wyrusza do Izraela, aby przyjrzeć się życiu zwykłych ludzi w czasach Jezusa Chrystusa. Profesor Kislenko sam doświadczy podobnych przeżyć, jakie były udziałem ówcześnie żyjących ludzi. Dzięki rozmowom z ekspertami w dziedzinie okresu biblijnego dowie się wielu fascynujących szczegółów na temat tamtych czasów.

Discovery World – 12:00 Największe bitwy pancerne
W czerwcu 1950 roku wspierane przez ZSRR wojska komunistycznej Korei Północnej przekroczyły 38. równoleżnik i zaatakowały Koreę Południową. Amerykańscy pancerniacy ruszyli na pomoc znacznie słabiej uzbrojonej i mniej licznej armii Korei Południowej, która nie dysponowała ani jednym czołgiem. Przeciwko legendarnym sowieckim maszynom z okresu II wojny światowej, ciężkim T-34, Amerykanie wystawili lekkie czołgi M24 Chaffee oraz średnie M4 Sherman.

PLANETE+ – 13:35 Medyceusze, odc. 2
Wykorzystując znajomości, talenty i bezwzględność, Medyceusze stali się bogaci i potężni. Mieli znaczący wpływ na politykę oraz kulturalną i intelektualną rewolucję w renesansie. Widzowie zobaczą walkę dynastii z papieżem, wygnanie z Florencji i potępienie przez Kościół. Reżyser opowie też o tym, jak tyrania, nepotyzm, rywalizacja wewnątrz klanu oraz zbrodnie doprowadziły do wygaśnięcia linii w 1737 r.

Discovery Historia – 20:00 Niewyjaśnione historie
Życie Azteków toczyło się wokół Templo Mayor, świątyni położonej w centrum dzisiejszego miasta Meksyk. Dwunastopiętrowa piramida była miejscem, gdzie Aztekowie modlili się do bogów. Ich religia zakładała, że świat istnieje dzięki krwi ofiar składanych na ołtarzach świątyń. Niektóre ceremonie kosztowały życie nawet kilkunastu tysięcy jeńców. W 1487 roku przez cztery dni w Templo Mayor 20 tysięcy osób straciło życie. Program przedstawia analizę krwawych rytuałów Azteków.

Polsat Play – 21:35 Skarby III Rzeszy
Co się stało ze skarbem pochodzącym wprost ze skarbca III Rzeszy berlińskiego Reichsbanku? Berliński bank, będący skarbcem nazistowskiego państwa, stał się od początku roku celem alianckich nalotów. Zawierał on większość rezerw, depozytów, złota, obligacji i aktywów narodu niemieckiego. Współczesna szacunkowa wartość tych wszystkich dóbr to ok. 6,5 miliarda dolarów. Nic więc dziwnego zatem, że po jednym z nalotów zdecydowano o przewiezieniu znacznej ilości tego skarbu w bardziej bezpieczne miejsce. Gdzie? Wiele osób wskazuje na Dolny Śląsk…

Viasat History – 22:15 Bohaterowie służb specjalnych, odc. 4
Emocjonujące relacje z operacji ratunkowych przeprowadzonych przez elitę brytyjskich służb wojskowych. Przy pomocy komputerowych technik wizualizacji, materiałów archiwalnych i współczesnej grafiki program opowiada o wyzwaniach, motywach i trudnych decyzjach podejmowanych przez załogę SAS w różnego rodzaju problematycznych sytuacjach. W czasach nasilonego powszechnego zagrożenia dobrze jest uświadomić sobie odwagę służb specjalnych, przyjrzeć się aktom prawdziwego bohaterstwa z ich strony.

Discovery Historia – 00:00 Tajemnice chrześcijaństwa
Dziennikarz Simcha Jacobovici udaje się w podróż m.in. do Izraela, Jordanii, Egiptu, Turcji, by podważyć utarte teorie na temat powstania Kościoła, poznać prawdę o wydarzeniach z czasów biblijnych. Gospodarz przedstawia alternatywne wersje kluczowych wydarzeń, które albo wprowadzały wiernych w błąd, albo były przed nimi skrywane. Wykorzystując nowe technologie i wyniki najnowszych badań naukowych, oddziela fikcję od prawdy.

Wtorek,  23 lipca

Viasat History – 05:00 Mit Karola Wielkiego, odc. 3
Karol Wielki król Franków i Longobardów był najpotężniejszym europejskim władcą po upadku rzymskiego imperium. Stworzył on potęgę, na którą złożyły się niemal wszystkie kraje współczesnej Europy, a dziedzictwo jego dokonań trwa do dzisiaj. Wykorzystując wyniki najnowszych badań i opinie ekspertów w dziedzinie wiedzy na temat Karola Wielkiego oraz przy użyciu grafiki komputerowej trzyczęściowy serial przywoła do życia postać tego błyskotliwego i walecznego władcy.

Discovery Historia – 09:00 Historia mody
Wszystko o kształtowaniu się trendów w modzie na przestrzeni wieków. W programie o strojach starożytnych Rzymian i wydarzeniach, które miały wpływ na ubiór w tamtych czasach.

Viasat History – 11:45 Wodzowie, odc. 4
Serial opowiada o przywódcach, wojownikach i dyplomatach, którzy wpłynęli na losy świata. Program łączy w sobie elementy dramatu i dokumentu historycznego. Przy użyciu nowoczesnych metod badawczych i wykorzystaniu grafiki komputerowej autorzy starają się dociec, jakimi ludźmi byli legendarni przywódcy, na czym polegała ich siła, jakie mieli słabości i co stanowiło dla nich motywację do działania.

Discovery Historia – 14:00 Sekrety starożytności
Dokument ukazuje niesamowite znaleziska, których dokonano w różnych częściach świata. W Peru odkryto pierwsze mumie nieznanej wtedy kultury Paracas. Wysuszone ciała wypełniano smołą i owijano w ręcznie tkane materiały. Starożytni medycy przeprowadzali udane trepanacje czaszek. Autorzy przedstawiają także zachowane w popiołach Wezuwiusza ciała ofiar z czasów dawnych Pompejów oraz chiński grobowiec Lady Xin sprzed dwóch tysięcy lat, w którym znajduje się najlepiej zachowana mumia na świecie. Ponadto sposoby mumifikowania ciał przez Egipcjan.

TVP Historia – 15:30 Ujek - Józef Krzeptowski
Film o Józefie Krzeptowskim składający się z dwóch części. Pierwsza część filmu opowiada o barwnych latach młodzieńczych króla kurierów tatrzańskich - jego małżeństwie, pracy ratownika i okresie okupacji, kiedy wstąpił do AK i został łącznikiem polskiego rządu na emigracji.

Discovery Science – 19:00 Kosmiczne misje NASA
Program przedstawia historię utworzonej w 1958 roku w USA Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej. NASA poszukuje pilotów oblatywaczy, którzy posiadają cechy potrzebne do wyprawy w kosmos. Siedem osób wybranych do udziału w programie Merkury dobrze wie, co to znaczy ryzykować życie. Średnio raz w tygodniu dochodzi do katastrofy lotniczej, w której ginie pilot oblatywacz. Al Shepard jako pierwszy Amerykanin wykonał lot załogowy na pokładzie rakiety Mercury Redstone.

TVP Historia – 19:45 Akcja „Wisła”
Film o konflikcie polsko-ukraińskim w Bieszczadach po zakończeniu II wojny światowej i o wysiedleniu ludności ukraińskiej z tych terenów w czasie akcji „Wisła”. Wypowiedzi byłych żołnierzy UPA oraz żołnierzy i milicjantów walczących po stronie polskiej. Józef Pokryszczak, Jan Hodowaniec, Teodor Fylak, byli członkowie ukraińskiej partyzantki, podkreślają patriotyczny charakter walki i krytycznie odnoszą się do stworzonego przez komunistyczną propagandę stereotypu Ukraińca bandyty.

Discovery Historia – 21:00 Tajemnice wielkich bitew, odc. 4
Serial prezentuje nieznane fakty o bitwach, które wpłynęły na bieg historii. Norm Christie odwiedza pola bitewne we Francji, Wielkiej Brytanii, Afryce Północnej i Hiszpanii. Pragnie odtworzyć przebieg najważniejszych działań militarnych oraz przedstawić bohaterskie czyny, które ukształtowały oblicze współczesnego świata. Każdy z odcinków przedstawia relacje świadków, komputerowe rekonstrukcje wydarzeń oraz własne spostrzeżenia i metody badawcze niekonwencjonalnego historyka.

Viasat History – 22:15 Napoleon, odc. 3
Historia człowieka, który całkowicie odmienił oblicze Europy. Przez ponad dwie dekady, od 1793 do 1815 roku, cała Europa była zależna od młodego kapitana artylerii, który później stał się cesarzem. Serial prezentuje sylwetkę Napoleona, od początków kariery po schyłek świetności. Wskazuje także ślady działalności Napoleona widoczne współcześnie. Materiał zdjęciowy powstał w ponad 70 krajach, przy współpracy z największymi ekspertami.

TVP Historia – 23:05 Wygnańcy, odc. 1
Film „Zabużanie” ma przybliżyć czasy niebywałego exodusu ludności Polski, która na mocy umowy jałtańskiej i układu poczdamskiego z sierpnia 1945 roku została wygnana ze swojego miejsca urodzenia. Dla tych ludzi było to bardzo bolesne, krzywdzące niezrozumiałe, nawet po dni dzisiejsze. Film ukaże losy obywateli dawnej Rzeczpospolitej, których osiedlono na Ziemi Lubuskiej. Kanwą opowieści będą zdjęcia Instytutu Zachodniego wykonane w latach 1945 – 47…

Środa, 24 lipca

BBC Knowledge – 06:00 Największa bitwa Aleksandra
Michael Wood jedzie do Syrii i Iraku, gdzie pozna dzieje bitwy, jaką Aleksander Wielki stoczył z armią perską w 331 roku p.n.e.

PLANETE+ – 08:55 Mur Hadriana
W II wieku n. e. cesarz Hadrian rozpoczął budowę muru, który docelowo miał oddzielać ucywilizowane Imperium Rzymskie od plemion barbarzyńskich. Został jednak zastąpiony przez wybudowany później Mur Antonina, wysunięty dalej na północ. Jednak nie wytrzymał on długo i północna granica Rzymu znowu wróciła na Mur Hadriana. Budowla nie tylko dzieliła, ale także łączyła. Na długości muru budowane były nie tylko obozy legionów, ale także drobne osady. Twórcy wraz z archeologami na nowo odkrywają tajemnice, które chowa Mur Hadriana.

Discovery World – 12:00 Największe bitwy pancerne
W 1967 roku, w odpowiedzi na rosnące zagrożenie ze strony arabskich sąsiadów, izraelska armia przypuściła prewencyjny atak przeciwko Egiptowi, zajmując Półwysep Synaj i Wzgórza Golan. W tzw. wojnę sześciodniową zaangażowały się również Irak, Arabia Saudyjska, Kuwejt i Algieria.

TVP Historia – 13:00 Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii
Program prezentuje wydarzenia z historii Polski. Skierowany do młodego widza, eksploatuje najciekawszą stronę poszukiwań historycznych, porusza się w obszarze mało znanych tematów. Autorzy przedstawiają problemy prawne i etyczne środowiska poszukiwaczy-amatorów.

TVP Historia – 19:45 Order Orła Białego
Historia najstarszego polskiego odznaczenia, ustanowionego przez króla Augusta II w 1705 r.

Discovery Historia – 21:00 Medycyna wojskowa, odc. 2
Wiele osiągnięć medycyny jest rezultatem działań lekarzy wojskowych. W programie omówiono ich pracę, od czasów starożytnego Rzymu, przez wojny napoleońskie, wojnę secesyjną w Ameryce, aż po dwie kolejne wojny światowe. Podczas pierwszej z nich lekarze rozwinęli umiejętności w zakresie chirurgii plastycznej i transfuzji krwi. Druga wojna światowa wpłynęła na rozwój technik leczenia złamań. Program pozwoli też odpowiedzieć na pytanie: czy wiedza medyczna, a w szczególności chirurgia, jest w stanie rozwijać się pod dyktando militarnych starć.

HISTORY – 22:00 II wojna na froncie wschodnim, odc. 7
Spojrzenie z sowieckiego punktu widzenia na gigantyczną operację wojskową, która doprowadziła Ukrainę do wyzwolenia spod hitlerowskiej okupacji.

Viasat History – 22:50 Chorwaccy królowie, odc. 3
Twórcy serialu zapraszają w podróż po najciekawszych okresach historii Chorwacji. Od założenia kraju w VII wieku po koniec panowania tamtejszej dynastii Tripimiroviców czterysta lat później. Po raz pierwszy na ekranie widzowie będą mogli zobaczyć twarze i poznać sylwetki chorwackich władców: Tripmira, Tomisalva, Stjepana Drzislava, Petara Kresimira IV i Zvonimira.

Discovery Historia – 00:00 Prywatne życie władców, odc. 6
Prywatne życie pradawnych królów i władców. Znani historycy oddzielają mity od faktów, udowadniając, że korupcja i nieuczciwość to odwieczne atrybuty władzy.

Czwartek,  25 lipca

Viasat History – 10:10 Historia zasiedlenia Ameryki
Czy zamieszkanie Ameryk nastąpiło tysiące lat wcześniej niż do tej pory sądzono? Czy pierwsi ludzie dotarli do Nowego Świata pieszo pod koniec epoki lodowcowej? Czy może dostali się tu tysiące lat wcześniej drogą morską? Być może nauka jest wreszcie w stanie udzielić odpowiedzi na to pytanie. Antropolog Niobe Thompson zabiera widzów z misją wyjaśnienia zagadek ostatniej wielkiej migracji ludzi na kontynenty obu Ameryk podczas fascynującej podróży z Syberii do Cieśniny Beringa i z Brazylii do laboratoriów naukowych genetyków.

TVP Historia – 12:00 Sensacje XX wieku, odc. 99
Wyniki wyborów w Stanach Zjednoczonych w 1961 roku Nikita Chruszczow przyjął z zadowoleniem: po Eisenhowerze, zwycięzcy działań na Froncie Zachodnim w II wojnie światowej, prezydenturę przejął nie twardy gracz polityczny Richard Nixon, lecz John Kennedy. Chruszczow był pewien, że bez trudu zmusi JFK do wszelkich ustępstw. Tymczasem Kennedy wykazał się nieustępliwą postawą w dniach kryzysu kubańskiego.

TVP Historia – 13:00 Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii
Program prezentuje wydarzenia z historii Polski. Skierowany do młodego widza, eksploatuje najciekawszą stronę poszukiwań historycznych, porusza się w obszarze mało znanych tematów. Autorzy przedstawiają problemy prawne i etyczne środowiska poszukiwaczy-amatorów.

TVP Historia – 15:35 Kuba - Ernesto Che Guevara

PLANETE+ – 16:45 Wędrówka po wybrzeżach Bałtyku, odc. 2
Autorzy zabierają widzów w fascynującą podróż po wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Pokonają drogę od fiordów Flensburgu, przez półwysep Angeln i zatokę Kiel po malowniczą Lubekę i równie urokliwy Wismar. Widzowie odwiedzą Kopenhagę, Sztokholm, Helsinki, Tallin, Rygę i Gdańsk. Będą podążać szlakiem historycznych zamków, tropem migrujących ptaków i śladem dziedzictwa Ligi Hanzeatyckiej. Tajemnicze wody, rozległe plaże, strome skały, piękne portowe miasta i wyspy pełne dzikiej przyrody to obraz Bałtyku, którego wielu nie zdołało jeszcze poznać.

Polsat Play – 20:30 Słynne operacje II wojny światowej, odc. 8
Błyskotliwa dokumentalna seria historyczna z czasów II Wojny Światowej. Nieznane fakty, fascynujące spekulacje, błyskotliwe analizy. Wszystkie odcinki wiążą się z historią Trzeciej Rzeszy. Czy mężczyzna odsiadujący po wojnie karę dożywotniego więzienia w Spandau był naprawdę Rudolfem Hessem?

Viasat History – 21:10 Geniusz i geometria - ślady tajemnic przodków
Przyglądamy się fascynującym zagadkom geometrii. Poznamy geometryczne zapatrywania naszych przodków od wykonanych na ziemi kręgów sprzed 5000 lat p.n.e. po dokonane w okresie baroku planowanie niemieckiego miasta Karlsruhe.

Discovery Historia – 22:00 Tajemnice chrześcijaństwa
Dziennikarz Simcha Jacobovici udaje się w podróż m.in. do Izraela, Jordanii, Egiptu, Turcji, by podważyć utarte teorie na temat powstania Kościoła, poznać prawdę o wydarzeniach z czasów biblijnych. Gospodarz przedstawia alternatywne wersje kluczowych wydarzeń, które albo wprowadzały wiernych w błąd, albo były przed nimi skrywane. Wykorzystując nowe technologie i wyniki najnowszych badań naukowych, oddziela fikcję od prawdy.

Discovery World – 23:00 Imperium osmańskie kontra chrześcijanie
W XVI wieku kraje śródziemnomorskie stanowiły główną arenę walk między islamskim imperium osmańskim a chrześcijańską Europą. Nie była to jedynie klasyczna wojna o terytoria i bogactwa, lecz przede wszystkim bitwa o supremację religijną i kulturową. Toczyła się nieprzerwanie przez ponad trzy stulecia. Piętno, które odcisnęła, widać po dziś dzień. Julian Davison udaje się podróż po regionie Morza Śródziemnego. Widzowie zobaczą dramatyczne i decydujące momenty legendarnego starcia dwóch cywilizacji oraz jego spuściznę.

Piątek, 26 lipca

Viasat History – 10:30 Starożytny Egipt: życie i śmierć w Dolinie Królów, odc. 1
Starożytny Egipt, jego władcy, piramidy i świątynie, nie przestają nas fascynować. Jednak jak naprawdę wyglądało tam zwykłe życie przed trzema i pół tysiącami lat? Egiptolożka, dr Joann Fletcher wyrusza w fascynującą podróż w poszukiwaniu prawdy o zwykłych ludziach, którzy stworzyli tę wspaniałą cywilizację - o tym jak wyglądało ich życie i jak wyglądała ich śmierć. Program odpowiada na te pytania na przykładzie Kha i Meryt - architekta i jego żony, którzy mieszkali tuż na obrzeżach Doliny Królów.

Discovery World – 11:00 JFK: na celowniku
Czy przy użyciu nowoczesnych technik badawczych można udowodnić, że kulę, która zabiła JFK wystrzelił z okna teksańskiej składnicy książek Lee Harvey Oswald?

Discovery World – 12:00 Największe bitwy pancerne
W 1942 roku niemiecka ofensywa na froncie wschodnim została zablokowana. Oto historia bitwy pod Stalingradem - najtragiczniejszego starcia II wojny światowej.

TVP Historia – 13:00 Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii
Program prezentuje wydarzenia z historii Polski. Skierowany do młodego widza, eksploatuje najciekawszą stronę poszukiwań historycznych, porusza się w obszarze mało znanych tematów. Autorzy przedstawiają problemy prawne i etyczne środowiska poszukiwaczy-amatorów.

Discovery World – 15:00 Kiedy pogoda zmieniła historię
Zwykło się uważać, że historię zmieniają politycy, naukowcy, koronowane głowy. Autorzy przekonują, że pogoda odgrywa znaczącą rolę w kształtowaniu dziejów. Uzasadniając swoją teorię, wracają do wydarzeń historycznych, których przebieg zmieniał się wraz z warunkami atmosferycznymi. W tym wydaniu: w 1900 roku huragan zmiótł z powierzchni ziemi miasto Galveston. Żywioł na zawsze zmienił oblicze zatoki Gulf Coast.

TVP Historia – 15:35 Campo di Fiori
Wydarzenie z okupowanej warszawskiej ulicy we wspomnieniach świadków - uratowanych z warszawskiego getta Żydów i Polaków, opowiedziane przez Czesława Miłosza w wierszu „Campo di Fiori”. Poeta czyta fragment utworu. Powstanie w getcie warszawskim i okupację wspominają m.in. Marek Edelman, Czesław Miłosz, Wiesław Zdort, Adina Blady-Szwajgier, Stanisław „Orsza” Broniewski, Ewa Berberyusz, Barbara Zbrożyna, Feliks Tych i Maria Leszczyńska.

BBC Knowledge – 16:50 Krucjaty, odc. 1
Dr Thomas Ashbridge opowiada o średniowiecznych wyprawach krzyżowych. To co się wówczas działo pokazuje z punktu widzenia obu stron - chrześcijan i muzułmanów. Badacz przygląda się także legendarnym postaciom - Saladynowi i Ryszardowi Lwie Serce, oraz przedstawia wyniki najnowszych badań archeologicznych, między innymi analizy szczątków jedenastu templariuszy.

Viasat History – 22:15 Mit Karola Wielkiego, odc. 3
Karol Wielki król Franków i Longobardów był najpotężniejszym europejskim władcą po upadku rzymskiego imperium. Stworzył on potęgę, na którą złożyły się niemal wszystkie kraje współczesnej Europy, a dziedzictwo jego dokonań trwa do dzisiaj. Wykorzystując wyniki najnowszych badań i opinie ekspertów w dziedzinie wiedzy na temat Karola Wielkiego oraz przy użyciu grafiki komputerowej trzyczęściowy serial przywoła do życia postać tego błyskotliwego i walecznego władcy.

Viasat History – 23:25 Chorwaccy królowie, odc. 5
Twórcy serialu zapraszają w podróż po najciekawszych okresach historii Chorwacji. Od założenia kraju w VII wieku po koniec panowania tamtejszej dynastii Tripimiroviców czterysta lat później. Po raz pierwszy na ekranie widzowie będą mogli zobaczyć twarze i poznać sylwetki chorwackich władców: Tripmira, Tomisalva, Stjepana Drzislava, Petara Kresimira IV i Zvonimira.

Sobota, 27 lipca

PLANETE+ – 07:55 Dzieci Wehrmachtu
Dokumentalna opowieść o ludziach, którzy żyją w Polsce, ale ich ojcowie podczas II wojny światowej służyli w niemieckiej armii. Dokumenty z 1943 roku podają, że podczas II wojny światowej do armii niemieckiej wcielono 300 tysięcy Górnoślązaków. Dziś dzieci Polaków ze Śląska, wcielonych do hitlerowskich oddziałów, szukają korzeni na cmentarzach żołnierzy Wehrmachtu.

Viasat History – 10:15 Waleczni królowie Syberii
Posiłkując się XVI-wiecznymi archiwami oraz najnowszą dokumentacją twórcy programu próbują rozwikłać tajemnicę odkrycia szczątków członków rodu Samojedów, zamordowanych na terenie rosyjskiej Arktyki. Historia tych wydarzeń zabiera widzów na wyprawę od czasów udokumentowanych w carskich archiwach po współczesną Syberię. Rdzenną ludność tych terenów powszechnie postrzega się jako spokojnych pasterzy reniferów. Jednakże wyniki badań medycyny sądowej odkrywają historię, która zdaje się przeczyć takiemu portretowi.

Discovery World – 11:00 Nowoczesna wojna
Na przełomie 1944 i 1945 roku, podczas bitwy o Ardeny, mroźna zima nie oszczędziła ani aliantów, ani odpierających ich ofensywę niemieckich żołnierzy. Po obu stronach śmierć poniosło blisko 20 tys. ludzi. W połowie grudnia świetnie wyposażona armia niemiecka zaatakowała osłabione i cierpiące na braki w zaopatrzeniu amerykańskie oddziały. Jednak gwałtowne załamanie pogody ostatecznie przeważyło szalę zwycięstwa na stronę aliantów.

Polsat Play – 12:35 Adolf Hitler

Discovery World – 13:00 Kolaboranci Trzeciej Rzeszy, odc. 5
Opowieści o ludziach i organizacjach spoza Niemiec, które współpracowały z nazistami. Autorzy starają się poznać motywy, którymi kierowali się, wchodząc w alians z hitlerowcami. W programie widzowie poznają historie m.in. francuskiego polityka Pierre’a Lavala, szefa marionetkowego rządu Vichy, Vidkuna Quislinga, który aby przejąć władzę w Norwegii, przekazał Niemcom tajne plany obronne własnego państwa, Dinko Sakicia, komendanta obozu koncentracyjnego w Jasenovcu, czy Wielkiego Muftiego Jerozolimy, Mohammeda Amina al-Husajniego.

Polsat Play – 14:00 Dzienniki wojenne, rok 1944

TVP Info – 15:00 Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii
Program prezentuje wydarzenia z historii Polski. Skierowany do młodego widza, eksploatuje najciekawszą stronę poszukiwań historycznych, porusza się w obszarze mało znanych tematów. Autorzy przedstawiają problemy prawne i etyczne środowiska poszukiwaczy-amatorów.

Viasat History – 19:35 Wielka wędrówka ludzkości, odc. 4
Autorzy szukają odpowiedzi na pytanie: jak mimo wielu trudności ludzie zdołali podbić kontynent europejski. Według jednej z teorii mniej więcej siedemdziesiąt tysięcy lat temu niewielka grupa ludzi wyruszyła z Afryki na Półwysep Arabski. Ta gromadka pionierów stała się przodkami wszystkich ludzi żyjących obecnie na całym świecie. Wciąż nie wiadomo, w jaki sposób pokonali pustynie dzielące ich od Europy. Ale możliwe, że tysiące lat później na świecie zapanował na krótko cieplejszy i wilgotniejszy klimat.

Viasat History – 22:45 Wzloty i upadki Wersalu: Ludwik XVI
Kronika schyłku rządów dynastii Bourbonów, jej ostatniego, feralnego władcy Ludwika XVI oraz królowej Marii Antoniny. W przeciwieństwie do poprzedników apetyt seksualny Ludwika XVI był znacznie mniejszy, a skonsumowanie małżeństwa zajęło mu aż siedem lat. Jego osiągnięcia jako władcy kraju były równie mizerne. Obywatele Francji głodują podczas, kiedy arystokracja bawi się nieustannie w przepychu pałacu wersalskiego. Wszelkie próby Ludwika w celu poprawienia sytuacji są blokowane przez jego chciwych krewniaków.

Niedziela, 28 lipca

Polsat Play – 07:00 Historia statków i okrętów

Discovery World – 10:00 Dziedzictwo starożytnego Egiptu
Niemal przy każdej starożytnej egipskiej świątyni stoi kamienny mur ozdobiony wizerunkiem króla miażdżącego wrogów maczugą. Obraz ten odgrywał kluczową rolę w starożytnej egipskiej religii, ponieważ wierzono, że magicznie chroni świątynię przed siłami chaosu. Egiptolog dr Kara Cooney wyjaśnia, że takie przekonanie nie było wcale wyjątkiem, dowodzi też, że akty przemocy przez tysiąclecia stanowiły fundamentalną część religii: od składania ofiar z ludzi na azteckich piramidach, palenia czarownic w Salem, po sale tortur hiszpańskiej inkwizycji.

Discovery Historia – 12:00 Prywatne życie władców, odc. 3
Marek Antoniusz znany był z licznych skandali, zamiłowania do kobiet i nałogowego picia wina. Cyceron przypłacił życiem konfrontację z Antoniuszem. Cesarz Tyberiusz, który doszedł do władzy dzięki wpływowej matce, uchodził za władcę nieudolnego i bezwzględnego. Znienawidzony przez własną armię wysłał do dowódców bratanka, Germanika. Liczył na to, że w ten sposób zyska poparcie legionistów. Jednak przekonawszy się, że Germanik stał się wśród żołnierzy bardziej popularny niż on, zlecił jego zamordowanie.

Discovery Historia – 13:00 Imperium Rzymskie
W trzecim stuleciu naszej ery Imperium Rzymskie zostało zmuszone do walki o przetrwanie. Rozległe tereny były wystawione na ciosy z zewnątrz. Rzym był położony zbyt daleko od granic imperium, które stale atakowali barbarzyńcy. Nadmiernie rozciągnięta armia nie była w stanie utrzymać linii obrony.

Discovery Historia – 14:00 Prawdziwy Wersal
Wersal słynie z zespołu pałacowego, rezydencji królów francuskich od 1682 roku. Pałac, rozbudowany z rozmachem przez króla Ludwika XIV, wraz z kompleksem ogrodowo-parkowym, jest najwspanialszym dziełem baroku i klasycyzmu. Co roku odwiedza go ponad sześć milionów turystów, zafascynowanych jego historią i architektonicznym pięknem. Zespół pałacowo-ogrodowy został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury i Przyrody UNESCO.

Viasat History – 14:45 Starożytny Egipt: życie i śmierć w Dolinie Królów, odc. 1
Starożytny Egipt, jego władcy, piramidy i świątynie, nie przestają nas fascynować. Jednak jak naprawdę wyglądało tam zwykłe życie przed trzema i pół tysiącami lat? Egiptolożka, dr Joann Fletcher wyrusza w fascynującą podróż w poszukiwaniu prawdy o zwykłych ludziach, którzy stworzyli tę wspaniałą cywilizację - o tym jak wyglądało ich życie i jak wyglądała ich śmierć. Program odpowiada na te pytania na przykładzie Kha i Meryt - architekta i jego żony, którzy mieszkali tuż na obrzeżach Doliny Królów.

TVP Historia – 19:55 Ginące cywilizacje, odc. 24

Viasat History – 21:10 Wspaniała Aleksandria
Aleksandria była niegdyś największym i najbardziej wpływowym miastem starożytnego Egiptu. To z niej wywodziła się Kleopatra i Archimedes, miała tu również siedzibę największa biblioteka na świecie. Historyk Bettany Hughes przygląda się przeszłości i teraźniejszości Aleksandrii, demonstrując jej architektoniczne skarby.

Viasat History – 23:20 Bohaterowie służb specjalnych, odc. 4
Emocjonujące relacje z operacji ratunkowych przeprowadzonych przez elitę brytyjskich służb wojskowych. Przy pomocy komputerowych technik wizualizacji, materiałów archiwalnych i współczesnej grafiki program opowiada o wyzwaniach, motywach i trudnych decyzjach podejmowanych przez załogę SAS w różnego rodzaju problematycznych sytuacjach. W czasach nasilonego powszechnego zagrożenia dobrze jest uświadomić sobie odwagę służb specjalnych, przyjrzeć się aktom prawdziwego bohaterstwa z ich strony.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz