Obóz Jana Kazimierza 2013


1-4 sierpnia 2013 roku we wsi Borowiec (gmina Łukowa) odbędzie się  impreza rekonstrukcyjna o nazwie „Obóz Jana Kazimierza”.  Imprezie będzie towarzyszyć po raz pierwszy targ rzemieślników  wykonujących repliki przedmiotów codziennego użytku i broni z interesującej nas epoki.

jan kazimierzTłem historycznym do tej imprezy są poniższe listy  zapiski :

„17 lipca 1649. Tego dnia król Kazimierz wyruszył z Lublina, aby bezzwłocznie pokierować swoim ukrywającym się wojskiem, gdyż kanclerzowi królewskiemu, Ossolińskiemu, …zawierzył, dawszy mu możliwość dobrania sobie do pomocy innych towarzyszy niedoli i ulokowania pierwszego obozu pod Krasnymstawem. Przybywszy dnia następnego do Krasnegostawu, król, ile tylko żołnierzy było co do jednego zgromadził, a zatem licznymi sposobami obóz powiększył, przechwytując stąd i stamtąd z przerwami przybywających z odsieczą…13 Julii 1649 Król JMć ruszył się pod Krasnystaw z kilką tysięcy wojska. Tam obóz zatoczyć ma ściągającemu się pospolitemu ruszeniu. JKM die 21 Julii 1649 ruszywszy się z pod Krasnegostawu, stanął pod Zamościem starym, obozem w 7,000 ludu. ”
(Roczniki Stanisława Temberskiego 1647-1656)

Jak piszą historycy „żołnierzy przybywało mało. Działek było tylko troje. Ciągnięto jak na wyprawę partyzancką. Z pod Zamościa wydano wici, aby ściągano się pod Lwów„ . Z obozu królewskiego wysłano list: ”... JK Mość rad by iść dalej, ale nie ma jeszcze dobrego przewodnika i wojska wszystkiego 5 tysięcy, przy tym bardzo mało jazdy”.

Dokładnie ten obóz z którego wysłano owy list oczekując w puszczy na przewodników chcemy spróbować odtworzyć (oczywiście część tego obozu). Jan Kazimierz ma przy sobie zbieraninę wojska regularnego, pańskie poczty, resztki cudzoziemskich żołnierzy i maruderów z pospolitego ruszenia. Wszyscy oni stoją obozem w puszczy i czekają na przewodników, którzy przeprowadzą armie przez leśne dukty.

Jest to już 6 edycja naszej imprezy w trakcie, rekonstruktorzy starają się jak najwierniej odtworzyć realia życia obozowego w XVII wieku ze wszystkimi jego aspektami.

W trakcie trwania imprezy będą się odbywały liczne konkursy i turnieje takie jak  (kulinarny, łuczniczy, szermierczy, krasomówczy). W sobotę wieczorem odbędzie się koncert muzyki historycznej i folkowej oraz uczta. W niedzielę o godzinie 11 turyści będą mogli obejrzeć potyczkę wojsk kozackich z koronnymi po czym obóz zostanie otworzony dla publiczności. 

Fotorelacja z poprzednich „Obozów” dostępna jest tutaj.

patronat medialny sprawuje historia logo

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz