W USA powstaje Narodowe Muzeum Historii i Kultury Afroamerykańskiej


Instytut Smithsona, założony w 1846 roku, mieści w sobie liczne tematyczne muzea, między innymi Narodowe Muzeum Historii Naturalnej1, Narodowy Park Zoologiczny2 czy też Narodowe Muzeum Poczty3. W 2003 roku do owej bogatej kolekcji dołączyło Narodowe Muzeum Historii i Kultury Afroamerykańskiej4.

NMAAHCMuzeum to mieści się obecnie w Waszyngtonie, przy Constitution Avenue, na drugim piętrze Narodowego Muzeum Historii Amerykańskiej. Jest otwarte dla zwiedzających od 10:00 do 17:30 każdego dnia. Od 2012 roku trwają prace nad wybudowaniem odrębnego budynku, które zakończone zostaną w 2015 roku.

Jak informuje oficjalna strona internetowa galerii, jest to miejsce, gdzie każdy Amerykanin (i nie tylko) będzie mógł pogłębić swoją wiedzę na temat burzliwych doświadczeń Afroamerykanów w Stanach Zjednoczonych. Podkreśla się także wpływ społeczeństw afroamerykańskich na kulturę całego narodu amerykańskiego. Ma być to miejsce, które łączy ponad podziałami, które stymuluje dialog międzykulturowy.

Sformułowane zostały cztery filary określające działalność i misję NMAAHC. Pierwszy to stworzenie warunków do eksplorowania i odkrywania kultury afroamerykańskiej. Równie istotne jest przekonanie wszystkich Amerykanów, jak istotną rolę pełnili i pełnią czarnoskórzy w ukształtowaniu charakteru całego narodu. Jako trzeci filar podkreśla się szeroki kontekst działalności Afroamerykanów, których małe i wielkie czyny przyczyniły się do doniosłych wydarzeń w innych państwach. Ostatnią z misji muzeum jest współpraca z ośrodkami edukacyjnymi i muzeami w całym kraju.

NMAAHC2Dla zwiedzających dostępne są tematyczne programy. Obecnie prezentowany program główny nosi tytuł „Zmienianie Ameryki: Proklamacja Emancypacji (1863) i Marsz na Waszyngton (1963)”5. Wystawa ta upamiętnia słynne wystąpienie Martina Luthera Kinga („I Have a Dream”) podczas demonstracji na rzecz zlikwidowania segregacji rasowych, jak również jednakowo doniosły akt uwolnienia czarnoskórych niewolników w dziesięciu stanach konfederacji, wydany przez prezydenta Abrahama Lincolna. Twórcy wystawy umieścili owe wydarzenia w szerszym kontekście. Podkreślili ich wartość dla ówczesnych oraz wpływ na kolejne pokolenia. Wystawa trwa od 14 grudnia 2012 roku, zakończy się zaś 7 września 2014 roku.

Zainteresowanie wzbudzają liczne eksponaty, którymi poszczycić się może muzeum. Są wśród nich stosunkowo młode pamiątki, takie jak plakaty popierające Baracka Obamę w kampanii prezydenckiej, jak i wyjątkowo wartościowe, jak chociażby siedemnastowieczne kajdany, które nosili murzyńscy niewolnicy podczas rejsu z Afryki do Nowego Świata. Mnogość zabytków z czasów wojny secesyjnej przykuje uwagę każdego pasjonata wojskowości. Niemniej fascynujące są eksponaty umieszczone w kategorii kultura i sztuka, czy fotografie Ernesta Withersa.

  1. http://www.mnh.si.edu/ []
  2. http://nationalzoo.si.edu/ []
  3. http://www.postalmuseum.si.edu/ []
  4. http://nmaahc.si.edu/ []
  5. Changing America: The Emancipation Proclamation, 1863 and March on Washington, 1963 []

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz