Program telewizyjny dla historyków (12-18 sierpnia 2013)


Program telewizyjny dla historyków, czyli subiektywny wybór programów związanych z historią, które możecie zobaczyć w ciągu nadchodzących siedmiu dni.

TV

fot. Takkk, CC-BY-SA-3.0

Poniedziałek

10:00 - National Geo. - Papież Franciszek: Droga do Watykanu
Autorzy dokumentu przyglądają się m.in. aktualnej sytuacji Watykanu, w którym musi się odnaleźć nowy papież, Franciszek.

12:35 - Polsat Viasat History - Sagi wikingów
Przed setkami lat w Islandii wikingowie zaczęli zapisywać historię swojego życia w formie opowieści nazywanych sagami. Są one prawdziwymi dziełami literackimi, a jednocześnie opisują autentyczne wydarzenia. Stanowią bezcenne dokumenty historyczne przywołujące dawny świat północnych wojowników. Współcześnie Islandia należy do najbardziej rozwiniętych literacko krajów na świecie. O sagach opowiadają w filmie historycy, uczeni i bajarze.

13:20 - TVP Kultura - Dzień czwarty
Akcja paradokumentalnego obrazu rozgrywa się w ciągu pierwszych czterech dni powstania warszawskiego. Głównym bohaterem jest Krzysztof Kamil Baczyński (Krzysztof Pieczyński). Jeden z najwybitniejszych poetów młodego pokolenia wojennego, któremu później nadano miano „pokolenia Kolumbów”, ukazany został na tle nierównych walk powstańców z hitlerowcami oraz licznych retrospekcji, w których wiele miejsca poświęcono jego żonie Barbarze (Katarzyna Kozak). Całość stanowi zapis ostatnich dni życia artysty. Liczne retrospekcje ukazują najważniejsze chwile z jego życia. W filmie wykorzystano wiele materiałów archiwalnych i pamiątek oraz relacje naocznych świadków śmierci poety. Reżyserka Ludmiła Niedbalska, która również brała udział w powstaniu, starała się ukazać rzeczywistość wydarzeń zrywu stolicy bez zbędnego patosu i egzaltacji.

14:10 - CANAL+ - Madame Tyson
Ndeye Ndiaye Tyson to aktywna polityk z Senegalu, a zarazem pierwsza kobieta w historii swojego kraju, która promuje walki zapaśnicze. Mimo iż jest analfabetką, dzięki niezwykłej postawie stała się wzorem do naśladowania dla wielu rodaków i cieszy się ich wielkim szacunkiem. Bohaterami dokumentu są także dwaj młodzi zapaśnicy, Modou i Thiam, którzy próbują odmienić swoje życie. By osiągnąć cel, muszą zdobyć poparcie madame Tyson. To od niej zależy sportowa przyszłość obu chłopców. Poprzez motyw walki twórcy filmu ukazują ludzkie zmagania z rzeczywistością. Udowadniają też, że istnieje alternatywa dla imigracji z biednego afrykańskiego kraju, oraz że w każdym miejscu na Ziemi można odnieść sukces.

18:00 - National Geo. - Ucieczka z Alcatraz
11 czerwca 1962 roku trzech więźniów, Frank Morris i bracia Clarence i John Anglinowie, uciekło z jednego z najlepiej strzeżonych więzień świata, Alcatraz. Skazańcy wydostali się ze swoich cel przy pomocy wybitych w ścianach dziur i uciekli z placówki przez tunele wentylacyjne. Pomimo długotrwałych poszukiwań nigdy nie udało się ich odnaleźć.

18:30 - CANAL+ - Baczyński
Poetycki kolaż, którego akcja rozgrywa się na trzech płaszczyznach. Pierwsza przedstawia najważniejsze wydarzenia z ostatnich lat życia Krzysztofa Kamila Baczyńskiego (Mateusz Kościukiewicz). Młody wrażliwy poeta zaczyna odnosić sukcesy literackie i zdobywa uznanie środowiska. Jednocześnie angażuje się w działalność konspiracyjną. Przerażony wszechobecnym cierpieniem i okrucieństwem wojny daje wyraz swoim lękom w przejmujących wierszach. Intymne erotyki poświęca zaś swojej wielkiej miłości, Barbarze Drapczyńskiej (Katarzyna Zawadzka), z którą w czerwcu 1942 roku bierze ślub. Drugą warstwę tworzą dokumentalne relacje i wspomnienia o Baczyńskim. Archiwalne zdjęcia z września 1939 roku, powstania w getcie i powstania warszawskiego oddają grozę tamtych dni, a relacje ludzi, którym udało się przetrwać, składają się na szczery portret słynnego poety. Fabularną klamrą natomiast jest poetycki slam zorganizowany w 2011 roku w Warszawie, podczas którego młodzi ludzie poddają twórczość Baczyńskiego nowej interpretacji. Filmowy hołd złożony słynnemu poecie zwraca uwagę przede wszystkim oryginalną formą. Na ścieżce dźwiękowej z wierszami Baczyńskiego mierzą się m.in. Czesław Śpiewa i Mela Koteluk, wykonując fragment poematu „Szczęśliwe drogi”.

21:00 - Polsat Film - Ostatni król Szkocji
Lata 70. XX wieku. Tuż po skończeniu studiów medycznych Szkot Nicholas Garrigan (James McAvoy) postanawia udać się do jednego z krajów Trzeciego Świata, by pomagać potrzebującym. Jego wybór pada na Ugandę. Gdy zjawia się on w tym afrykańskim państwie, dochodzi tam do przewrotu, w którym władzę przejmuje okrutny i bezwzględny Idi Amin (Forest Whitaker). Wkrótce Garrigan zostaje wezwany do dziwnego wypadku. Okazuje się, że poszkodowanym jest Amin, którego samochód zderzył się z krową. Garrigan szybko zdobywa sympatię zafascynowanego szkocką kulturą przywódcy i niebawem zostaje jego prywatnym lekarzem. Początkowo oczarowany silną osobowością i stylem bycia dyktatora, z czasem zaczyna dowiadywać się o popełnianych przez jego ludzi zbrodniach. Ich ofiarą pada także jego kochanka i jedna z żon Amina, Kay (Kerry Washington). Nicholas, coraz bardziej przerażony dziejącymi się wokół niego wydarzeniami, postanawia uciec z Ugandy. Nie jest to jednak proste. Brytyjski wywiad zgadza się udzielić mu pomocy. W zamian jednak żąda otrucia Amina...

21:10 - Polsat Viasat History - Odkrywcy na usługach Hitlera
Historia podróżników i badaczy, którzy z powodu swojej aktywności i zainteresowania światem zwrócili uwagę partii nazistowskiej, SS lub Wehrmachtu. Byli wśród nich między innymi Heinrich Harre, którego losy przedstawiono w filmie „Siedem lat w Tybecie” oraz László Almásy, bohater filmu „Angielski pacjent”. W programie próba odpowiedzi na pytanie, czy poszukiwacze przygód byli świadomi konsekwencji, jakie mogą przynieść ich zainteresowania.

Wtorek

12:40 - TVP Histori - 60 lat Jałty - granica poprzez serca
W lutym 2005 roku mija 60 lat od konferencji w Jałcie, podczas której zwycięskie mocarstwa decydowały o rozkładzie sił na kontynencie europejskim po II wojnie światowej. Na mocy ich postanowień w Europie Środkowowschodniej wytyczono nowe granice państw, w tym także nową granicę między Polską i ZSRR. Ta linia demarkacyjna dzieliła nie tylko kraje, ale także wsie i miasta, a często nawet rodziny. Taki był los między innymi wsi Tokary. Jej jedna połowa pozostała w Polsce, a druga znalazła się w obrębie Białorusi. Ten stan trwa do dzisiaj.

18:00 - TVP Historia - Błękitny generał
Dokument poświęcony jednemu ze współtwórców niepodległej Polski, generałowi Józefowi Hallerowi. Autorzy filmu próbują odpowiedzieć na pytanie, co pozostało dziś z jego przesłania. Zastanawiają się również, jak współcześni Polacy traktują tę postać. Podczas pierwszej wojny światowej był dowódcą II Brygady Legionów Polskich i II Korpusu Polskiego w Rosji. W 1918 objął dowództwo Armii Polskiej we Francji, tzw. Błękitnej Armii. Rok później przybył na jej czele do kraju. Po uroczystym akcie zaślubin Polski z morzem wraz z żoną i synem Haller zamieszkał w Toruniu. Podczas drugiej wojny członkiem rządu polskiego na uchodźstwie. Zmarł w 1960 roku w Wielkiej Brytanii. W filmie wypowiadają się osoby, które znały generała osobiście, oraz historycy.

21:10 - Polsat Viasat History - Odkrywcy na usługach Hitlera
Historia podróżników i badaczy, którzy z powodu swojej aktywności i zainteresowania światem zwrócili uwagę partii nazistowskiej, SS lub Wehrmachtu. Byli wśród nich między innymi Heinrich Harre, którego losy przedstawiono w filmie „Siedem lat w Tybecie” oraz László Almásy, bohater filmu „Angielski pacjent”. W programie próba odpowiedzi na pytanie, czy poszukiwacze przygód byli świadomi konsekwencji, jakie mogą przynieść ich zainteresowania.

23:34 - TVP Info - Testament
Poznajemy historię życia i tragicznej śmierci księdza Ignacego Jana Skorupki, wikariusza łódzkiego, prefekta szkół warszawskich oraz kapelana garnizonu na Pradze. Jego postać kojarzona jest z malarską sceną polityczną z 1920 roku. W przeddzień wyruszenia na front napisał w swoim mieszkaniu testament, w którym poświęcił życie ojczyźnie. 13 sierpnia 1920 roku brał udział w obronie Radzymina jako przywódca ochotniczego batalionu złożonego z ośmiuset chłopców. Następnego dnia bolszewicy zaatakowali Ossów i zmusili Polaków do odwrotu. Wówczas poniósł śmierć.

Środa

06:05 (13:45) - TVP Polonia - Zwyczajny bohater - ks. Ignacy Skorupka
Ksiądz Ignacy Skorupka szczególnie zasłużył się podczas wojny polsko-bolszewickiej. 31 lipca 1920 roku duchowny otrzymał nominację na kapelana wojskowego. W sierpniu jego batalion wyruszył na front. W bitwie pod Ossowem ksiądz wykazał się niezwykłym bohaterstwem i poległ na polu chwały. W filmie pokazano miejsca związane z życiem kapelana Ignacego Skorupki oraz relację z jego pogrzebu. Usłyszymy również wypowiedzi historyków na temat tej szczególnej postaci w naszych dziejach.

09:55 - TVP Historia - Nie odchodź. 12 wspomnień o Kalinie Jędrusik
W filmie przedstawiona został sylwetka Kaliny Jędrusik w oparciu o wspomnienia dwunastu przyjaciół i znajomych artystki, m.in. Gustawa Holoubka. Każdy z nich zapamiętał ją inaczej, ale wszyscy podkreślają jej nieprzeciętność, ekscentryczność i otwartość. Opowiadają o jej życiu prywatnym i aktorstwie.

13:35 - TVP Historia - Desant na Drvar
Wiosna 1944 roku. Niemiecki oddział w Belgradzie pod dowództwem generała Lothara Rendulica organizuje na rozkaz Hitlera akcję, która ma na celu rozbicie sztabu narodowo-wyzwoleńczej armii i schwytanie jej głównodowodzącego - Josipa Broza Tity. Okupanci są przekonani, że Tito i jego kwatera główna znajdują się w bośniackim miasteczku Drvar.

13:40 - CANAL+ - Henryk IV (2-ost.)
Hrabia Northumberland (Alun Armstrong) poprzysięga zemstę za śmierć swojego syna. Gromadzi wokół siebie sojuszników, którzy będą gotowi stanąć do walki ze schorowanym królem, Henrykiem IV (Jeremy Irons). Tymczasem Falstaff (Simon Russell Beale) w ramach kary za to, że ma zły wpływ na następcę tronu Hala (Tom Hiddleston), zostaje wcielony do armii. Rubaszny kompan księcia z żalem przygotowuje się do rozstania z kochanką, Doll Tearsheet (Maxine Peake). Jakiś czas później stronnik króla, hrabia Westmoreland (James Laurenson), aresztuje przywódców rebelii i zmusza ich do zawarcia rozejmu. Umierający monarcha gestem wskazuje, że to Hal ma być jego następcą. Ten wstępuje na tron jako Henryk V. Nowy władca, mając świadomość, że nie może pozwolić sobie na wybuch skandalu na dworze, skazuje Falstaffa na banicję.

19:00 - National Geo. - Amerykańscy jeńcy Hitlera
Grupa amerykańskich jeńców wojennych wspomina swój pobyt w nazistowskich obozach koncentracyjnych. Żołnierze wroga zmuszali ich do niewolniczej pracy i nie przejmowali się ich stanem zdrowia, głodem i trudnymi warunkami w jakich musieli żyć i wykonywać określone obowiązki.

19:45 - TVP Historia - Zapomniany generał. Tadeusz Jordan Rozwadowski Historia Poleca
Film przybliża sylwetkę jednego z najwybitniejszych polskich strategów i konstruktorów. Za zasługi na polach bitewnych został odznaczony przez cesarza Wilhelma II Krzyżem Żelaznym I klasy. Był pierwszym szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Konflikt z marszałkiem Józefem Piłsudskim dotyczący sposobu tworzenia polskiej armii sprawił, że szybko podał się do dymisji. Zasłynął bohaterską obroną Lwowa przed Ukraińcami.

21:10 - Polsat Viasat History - Niedole Roberta Oppenheimera
Sylwetka jednego z najbardziej kontrowersyjnych naukowców XX wieku. W 1939 roku w USA i ZSRR trwały prace nad skonstruowaniem bomby atomowej. W tym wyścigu Amerykanom przewodził Robert Oppenheimer. Ten wybitny fizyk kierował projektem Manhattan, który realizowano w tajnym laboratorium rządowym Los Alamos w Nowym Meksyku. W 1945 roku na pustyni Alamogordo przeprowadzono pierwsze próby nuklearne. Kilka tygodni później Stany Zjednoczony zrzuciły bomby atomowe na Hiroszimę i Nagasaki, kończąc II wojnę światową. W ciągu jednej nocy Robert Oppenheimer stał się bohaterem narodowym. Sam nigdy nie wybaczył sobie skutków zastosowania bomby atomowej. Po wojnie opowiadał się zdecydowanie ze powołaniem międzynarodowej agencji, która kontrolowałaby użycie energii jądrowej. Wzywał do zakończenia wyścigu zbrojeń między USA a ZSRR. Kategorycznie sprzeciwiał się pracom nad bombą wodorową. Stał się solą w oku ówczesnych polityków. Ponieważ żona i brat Oppenheimera należeli do partii komunistycznej, a on sam miał dostęp do tajnych informacji o amerykańskiej polityce atomowej, był stale inwigilowany przez CIA i FBI. Podejrzewany o współpracę z komunistami, doznał wielu niezasłużonych upokorzeń. Z poniżeniem, które go spotkało, nie pogodził się do końca życia.

21:30 - TVP Historia - Jeńcy
Dokument pokazujący losy jeńców radzieckich, którzy dostali się do polskiej niewoli w czasie i po wojnie polsko - bolszewickiej 1920 - 21 roku. W filmie zawarto wywiady z naukowcami, relacje świadków, a także wypowiedzi dziennikarzy i publicystów radzieckich.

23:33 - TVP Info - Czarodziejska góra. Amerykański portret Czesława Miłosza
Realizatorzy filmu przedstawiają życie Czesława Miłosza w Ameryce oraz znaczenie jego twórczości dla tamtejszej kultury. Wybitny twórca borykał się tam z licznymi trudnościami, szukał własnego miejsca w nowym, obcym środowisku. Tam został wykładowcą literatury rosyjskiej, propagatorem polskiej poezji, wreszcie - słynnym poetą. O nim i roli, jaką odegrał za oceanem opowiadają jego przyjaciele, znajomi, współpracownicy, studenci i bliscy, między innymi: Susan Sonntag, Robert Faggen, Robert Hass, Aleksander Schenker i Leonard Nathan, a także jego druga żona Carol i wnuczka Erin Gilbert.

Czwartek

09:55 - TVP 1 - Tomasz Majewski. Tak się robi historię
Pochodzący z małej wsi Słończewo koło Ciechanowa Tomasz Majewski osiągnął międzynarodowy sukces i został dwukrotnym mistrzem olimpijskim po latach wyczerpujących treningów oraz dziesiątkach startów w zawodach sportowych. Dokumentaliści przybliżają historię kulomiota i odkrywają sekrety jego życia pozasportowego. Poznają kulisy jego przygotowań do mistrzostw świata w Moskwie i spotykają się z jego bliskimi, przyjaciółmi i trenerami, którzy opowiadają o wybitnym lekkoatlecie i jego drodze na szczyt. Przypominają także jego największe sukcesy, m.in. wygrane na igrzyskach olimpijskich w Pekinie w 2008 roku i w Londynie w 2012 roku oraz triumf na mistrzostwach Europy w Barcelonie w 2010 roku.

10:40 - TVP 2 - Spartakus Historia Poleca
Ostatnie stulecie przed naszą erą. Rzymski kupiec Batiatus (Peter Ustinov) wybiera się do Libii po niewolników do szkoły gladiatorów w Kapui. Wśród mężczyzn znajduje się młody Trak Spartakus (Kirk Douglas), który mimo, że urodził się jako niewolnik, nigdy nie przestał myśleć o wolności. W Kapui Spartakus spotyka niewolnicę Warinię (Jean Simmons), w której zakochuje się ze wzajemnością. Gdy trening gladiatorów dobiega końca, do szkoły przybywa z wizytą rzymski wódz Krassus (Laurence Olivier) i jego protegowany, Glabrus (John Dall). Urządza on przyjęcie, którego atrakcją jest walka gladiatorów. Spartakus zostaje wybrany do potyczki. Przegrywa, lecz jego przeciwnik wpada w szał i atakuje zabranych. Wojownik ginie z ręki Krassusa. Niebawem w szkole wybucha bunt, na którego czele staje Spartakus. Gladiatorzy pokonują straże i uciekają. Do buntowników przyłączają się kolejni zbiegowie. Armią niewolników dowodzi Spartakus, któremu towarzyszą Warinia i sługa Krassusa, Antoniusz (Tony Curtis). Scenariusz tego widowiskowego dzieła powstał na podstawie powieści Howarda Fasta. Film zdobył 4 Oscary - za zdjęcia, scenografię, kostiumy i kreację Petera Ustinova. Był również nominowany do tej statuetki za muzykę i montaż.

11:00 - TVP 1 - Urodziłem się w 1920 roku... Jan Paweł II w Radzyminie
Twórcy dokumentu starają się znaleźć odpowiedź na pytanie, czym dla Polaków jest bitwa warszawska, zwana także cudem nad Wisłą. Starcie odbyło się w sierpniu 1920 roku i było punktem zwrotnym wojny polsko-bolszewickiej. Film przybliża także rolę Kościoła katolickiego w tamtych ważnych dniach. Ponadto widzowie mają okazję przypomnieć sobie dzień 13 czerwca 1999 roku i wizytę Jana Pawła II w Radzyminie, miejscu jednej z kluczowych potyczek wojny z 1920 roku. O tym wydarzeniu opowiadają m.in. proboszcz miejscowej parafii pw. Przemieniania Pańskiego, ksiądz prałat Stanisław Kuć, burmistrz miasta Zbigniew Piotrowski oraz osoby, które wówczas spotkały się z ojcem świętym.

11:40 - TVP 1 - Święto Wojska Polskiego
Uroczystości Święto Wojska Polskiego

13:35 - TVP Historia - Zapomniany generał. Tadeusz Jordan Rozwadowski Historia Poleca
Film przybliża sylwetkę jednego z najwybitniejszych polskich strategów i konstruktorów. Za zasługi na polach bitewnych został odznaczony przez cesarza Wilhelma II Krzyżem Żelaznym I klasy. Był pierwszym szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Konflikt z marszałkiem Józefem Piłsudskim dotyczący sposobu tworzenia polskiej armii sprawił, że szybko podał się do dymisji. Zasłynął bohaterską obroną Lwowa przed Ukraińcami.

14:40 - CANAL+ - Mój tydzień z Marilyn
Lato 1956 roku. Znajdująca się u szczytu popularności Marilyn Monroe (Michelle Williams) przyjeżdża do Londynu ze świeżo poślubionym mężem, dramaturgiem Arthurem Millerem (Dougray Scott). Hollywoodzka gwiazda ma zagrać w filmie „Książę i aktoreczka”. Reżyserem dzieła i odtwórcą głównej roli męskiej jest legendarny Laurence Olivier (Kenneth Branagh). Aktor na planie okazuje się prawdziwym tyranem, jednak Marilyn także naraża się całej ekipie. Spóźnia się na zdjęcia, nie pamięta kwestii albo celowo je przekręca. Jest coraz bardziej nieszczęśliwa, zwłaszcza kiedy Miller wraca do Stanów Zjednoczonych. Jedyną osobą, przy której czuje się bezpiecznie, jest młody Colin Clark (Eddie Redmayne). Chłopak pochodzi ze znakomitej rodziny i wbrew rodzinnym tradycjom marzy o karierze w branży filmowej. Na planie jest trzecim asystentem reżysera, ale dla pięknej gwiazdy staje się kimś znacznie ważniejszym... Adaptacja wspomnieniowej książki angielskiego pisarza i dokumentalisty Colina Clarka, który w 1956 roku pracował przy produkcji „Książę i aktoreczka”.

18:00 - TVP Historia - Bitwa warszawska 1920
Dokument prezentuje wojnę polsko-bolszewicką 1920 roku, przede wszystkim koncentrując się na bitwie o Warszawę. Przedstawione zostanie tło polityczne walki oraz działalność mieszkańców stolicy, którzy byli zmobilizowani do działań wojennych. Zaprezentowano też mało znane fakty związane z osobą generała Józefa Hellera oraz organizowaną przez niego ochotniczą armią. Szczególne miejsce w filmie zajmuje bohaterska śmierć księdza Skorupki. Autorzy wykorzystali archiwalne materiały filmowe i fotograficzne.

19:00 - National Geo. - Świątynia nazizmu
Odnaleziony na dnie jeziora w Bawarii bezcenny artefakt z czasów celtyckich stanowi dla badaczy kolejne źrodło wiedzy o dążeniach Adolfa Hitlera i jego współpracowników do zdobycia legendarnego Świętego Graala. Naukowcy i historycy w ramach swoich analiz próbują odkryć też tajemnicę średniowiecznego zamka Wewelsburg, który jest znany jako ośrodek nazistowskiego mistycyzmu w III Rzeszy.

20:25 - TVP 1 - 1920 Bitwa Warszawska
Warszawa, rok 1920. Ola jest aktorką warszawskiego teatru rewiowego i narzeczoną Jana, lewicującego poety i kawalerzysty. Po otrzymaniu rozkazu wyjazdu na front, Jan postanawia oświadczyć się Oli i natychmiast ożenić. Ślubu w kościele św. Anny w Warszawie udziela młodym ksiądz Ignacy Skorupka. Podczas walk Jan zostaje posądzony o sympatie komunistyczne i bolszewicką agitację. Sąd wojskowy skazuje go na karę śmierci.Tymczasem Olę nachodzi w teatrze natrętny wielbiciel, kapitan żandarmerii Kostrzewa. Wkrótce Ola wstępuje do Ochotniczej Legii Kobiet jako sanitariuszka i przygotowuje się do obrony Warszawy.Wciąż ma nadzieję na odnalezienie męża, po którym wszelki ślad zaginął. Wątek miłosny jest przeplatany z wydarzeniami,w których uczestniczą postacie kluczowe dla opisywanych historycznych zdarzeń.

23:45 - TVP Polonia - Zejść na ziemię
Autorzy dokumentu prezentują powstanie warszawskie widziane oczami Niemców. Reżyserowi udało się namówić dawnych żołnierzy Wehrmachtu, którzy jako młodzi chłopcy zostali wysłani do Warszawy, do szokujących chwilami relacji z 63 dni dramatycznej walki o stolicę. Opowieściom o przeżytym koszmarze przez ówczesnych 16 -, 17-letnich bohaterów towarzyszą wyjątkowe materialny archiwalne, w tym niemieckie zdjęcia lotnicze Warszawy, odnalezione w National Archives w Waszyngtonie. W filmie znalazły się także relacje byłych powstańców i cywilnych mieszkańców miasta.

Piątek

12:00 - National Geo. - Duchy III Rzeszy
Potomkowie nazistów opowiadają o poczuciu wstydu i winy, które towarzyszy im z racji ich pochodzenia i działalności przodków.

14:10 - Polsat Viasat History - Hiszpańska grypa - zapomniane ofiary
Wiosną i latem 1918 roku na świecie zaczął się rozprzestrzeniać śmiertelnie groźny wirus. Tylko kilku lekarzy zdawało sobie sprawę, jak wielką może to oznaczać katastrofę. Twórcy filmu opowiadają mało znaną historię doktora Jamesa Nivena (Bill Paterson) i jego bohaterskich wysiłków, zmierzających do opanowania epidemii w Manchesterze. Kiedy pojawiły się pierwsze przypadki grypy, Niven wiedział, że przyjście wielkiej fali zachorowań jest tylko kwestią czasu. Jedynym ratunkiem mogło być ograniczenie ruchu ludności oraz przestrzeganie zasad higieny.

15:35 - TVP Historia - Być równy innym - Wincenty Witos
Sylwetka jednego z kluczowych polityków Drugiej Rzeczypospolitej, Wincentego Witosa. Między wątki biograficzne wpleciono niepublikowane dotychczas wspomnienia współpracownika i sąsiada Witosa z Wierzchosławic. Pozwalają ona wzbogacić i na nowo nakreślić życiorys polityczny twórcy PSL Piast, Stronnictwa Ludowego i trzykrotnego premiera. W filmie wykorzystano materiały archiwalne, fotografie, tytuły z ówczesnej prasy.

20:15 - Kino Polska - Lotna
Wrzesień 1939 roku. Szwadron ułanów rotmistrza Chodakiewicza (Jerzy Pichelski) przybywa do ziemiańskiego dworku. Umierający właściciel miejscowych włości (Bronisław Dardziński) przekazuje rotmistrzowi piękną klacz, Lotną. Po krótkim popasie w dworku i pobliskiej wsi kawalerzyści ruszają dalej. Wkrótce oddział, po potyczce z wrogiem i szarży wprost na niemieckie czołgi, zostaje rozbity. W starciu ginie rotmistrz, a Lotna przechodzi na własność podchorążego Grabowskiego (Jerzy Moes). Ułani wracają do wsi, gdzie podchorąży spotyka swoją dawną sympatię, Ewę (Bożena Kurowska), z którą bierze wkrótce ślub. Niedobitki oddziału ruszają w dalszą drogę. Kawalerzyści spotykają uciekających w panice cywilów i zdziesiątkowane oddziały wojska atakowane przez niemieckie samoloty. W kolejnej potyczce ginie Grabowski, a jego konia przejmuje porucznik Wodnicki (Adam Pawlikowski). W ostatniej, najbardziej symbolicznej części filmu, oficer decyduje się rozwiązać oddział. Żołnierze rozchodzą się, a jeden z podoficerów (Mieczysław Łoza) kradnie śpiącemu Wodnickiemu Lotną. Na pobojowisku klacz lamie nogę. Wachmistrz dobija konia strzałem z pistoletu. Premiera „Lotnej”, jednego z najbardziej zmitologizowanych filmów polskich, stała się wydarzeniem końca lat pięćdziesiątych i wywołała burzliwą dyskusję. Film stanowi adaptację opowiadania Wojciecha Żukrowskiego.

23:05 - TVP Historia - Ułani Andersa
Dokument poświęcony losom 15. Pułku Ułanów Poznańskich i jego najsłynniejszego dowódcy, Władysława Andersa. Snuta przez twórców opowieść zilustrowana jest archiwalnymi fotografiami i materiałami filmowymi oraz inscenizacjami walk kawalerii. Pułk został sformowany podczas powstania wielkopolskiego. Ułani pod wodzą Andersa walczyli też w trakcie wojny polsko-bolszewickiej. Podczas kampanii wrześniowej jednostka brała udział w bitwie nad Bzurą. Została rozwiązana na rozkaz dowódcy dopiero po kapitulacji Warszawy 29 września.

Sobota

06:00 - Polsat Viasat History - Rzymianie (1)
Mary Beard, klasycystka z Cambridge, w oparciu o najnowsze odkrycia archeologiczne i ich historyczną analizę dokonaną przez ekspertów, odsłania tajemnice powszedniego życia zwykłych obywateli Starożytnego Rzymu. W sposób ciekawy i zabawny przybliża zwyczaje przeciętnych Rzymian - zarówno tych biednych, jak i bogatych. Opowiada, jak zachowywali się publicznie i w domach, co jedli, gdzie spali, z czego się śmiali, czy byli religijni i ile wiedzieli o świecie. Pomimo licznych konfliktów politycznych Rzym był pierwszym wielokulturowym miastem, w którym egzystowali obok siebie przybysze z Azji, Afryki i całej Europy, tworząc barwną mieszankę językową, kulturową i religijną.

10:15 - Polsat Viasat History - Na szlaku Hannibala (3)
Trzej pochodzący z Australii bracia - Danny, Ben i Sam Wood - chcą pokonać na rowerach 35000 kilometrów. Wybrali szlak wiodący krokami Hannibala. Wódz Kartaginy przemierzył te tereny w czasie wojen z Imperium Rzymskim, które miały miejsce 2000 lat temu. Bracia Wood odkryją wiele interesujących faktów na temat rozgrywających się wtedy bitew i samego przywódcy. Hannibal miał pod sobą ponad 100-tysięcy wojowników, do tego słynne bojowe słonie. Przeprawili się przez Alpy i Pireneje, by rozegrać jedną z najsłynniejszych wojen w historii.

10:55 - Polsat Viasat History - Na szlaku Hannibala (4)
Trzej pochodzący z Australii bracia - Danny, Ben i Sam Wood - chcą pokonać na rowerach 35000 kilometrów. Wybrali szlak wiodący krokami Hannibala. Wódz Kartaginy przemierzył te tereny w czasie wojen z Imperium Rzymskim, które miały miejsce 2000 lat temu. Bracia Wood odkryją wiele interesujących faktów na temat rozgrywających się wtedy bitew i samego przywódcy. Hannibal miał pod sobą ponad 100-tysięcy wojowników, do tego słynne bojowe słonie. Przeprawili się przez Alpy i Pireneje, by rozegrać jedną z najsłynniejszych wojen w historii.

11:00 - Polsat Play - Hitler i naziści (3)
Twórcy serii opowiadają o powstaniu i upadku III Rzeszy. Przedstawiają okres historii Niemiec od przejęcia władzy przez Adolfa Hitlera do samobójczej śmierci tego przywódcy. Prezentują także relacje osób żyjących w tamtych latach, świadków zajęcia Francji, zbrodni w Oświęcimiu, klęski pod Stalingradem czy upadku Berlina.

12:00 - Polsat Play -Niewyjaśnione zagadki II wojny światowej (1)
Twórcy serii przedstawiają mało znane wydarzenia i fakty z czasów II wojny światowej. Analizują m.in. takie sprawy, jak czy mężczyzna odsiadujący po wojnie karę więzienia w Spandau był naprawdę Rudolfem Hessem; jak umarła kuzynka i kochanka Hitlera Geli Raubal; czy tajna broń Hitlera V-2 miała przenosić głowice atomowe; czemu Anglicy, którzy dzięki Enigmie znali plany bombardowania Coventry, nie ewakuowali mieszkańców miasta.

14:00 - Discovery World - Złoto Hitlera
Nieznane epizody historii. Grupa współczesnych poszukiwaczy przygód na tropie tajemniczej działalności nazistów w Afryce Wschodniej podczas kampanii II wojny światowej.

18:35 - TVP Historia - Polskie Termopile
Film dotyczy bitwy, która rozegrała się w sierpniu 1920 roku w Zadwórzu koło Lwowa. Odegrała ona podobną rolę, jak przebiegająca w tym samym czasie akcja bojowa znana jako „Cud nad Wisłą”.

Niedziela

06:00 - Kino Polska - Orzeł
Jesienią 1939 roku, po kapitulacji Polski, dowództwo okrętu podwodnego „Orzeł” decyduje się nie składać broni i walczyć z wrogiem. Statek dociera do Tallina, położonego w neutralnej Estonii. Tam załoga uzupełnia zapasy paliwa i zostawia ciężko rannego dowódcę. Wkrótce okazuje się jednak, że miejscowe władze - wbrew wcześniejszym zapewnieniom - podejmują decyzję o jego internowaniu. Nowy kapitan, Grabiński (Wieńczysław Gliński), rozkazuje natychmiastową ucieczkę do Anglii. Okrętowi udaje się potajemnie opuścić port. Aby dotrzeć do Wielkiej Brytanii, załoga musi najpierw przepłynąć teren Bałtyku, kontrolowany przez niemiecką marynarkę wojenną. Film Leonarda Buczkowskiego jest swobodnie oparty na autentycznych wydarzeniach historycznych. Bohaterski wyczyn „Orła” stał się dla Polaków symbolem heroicznej walki z hitlerowcami i symbolem nadziei na odzyskanie wolności. Odtwórcy głównych ról: Wieńczysław Gliński, Bronisław Pawlik i Aleksander Sewruk otrzymali Srebrne Medale na MFF w Moskwie w 1959 roku.

13:00 - National Geo. - Niemiecka armia Churchilla
Od 1940 roku do zakończenia II wojny światowej premier Wielkiej Brytanii. Churchill był zdecydowanym przeciwnikiem polityki Adolfa Hitlera. Chciał prowadzić wojnę, aż do bezwarunkowej kapitulacji Niemiec. Wspólnie z prezydentem Stanów Zjednoczonych, F.D. Rooseveltem podpisał Kartę Atlantycką, która miała na celu regulować stosunki międzynarodowe w powojennym świecie. W programie poznamy losy 10 tysięcy Niemców i Austriaków, którzy w szeregach wojsk alianckich walczyli przeciwko armii Hitlera.

18:00 - Discovery Channel - Prawda czy fałsz - pogromcy mitów: Katastrofa Titanica
Eksperci od efektów specjalnych poddają testom mity i legendy. Aby odkryć prawdę, Adam Savage i Jamie Hyneman przeprowadzają serię ciekawych eksperymentów.

20:00 - Discovery World - Tajemnica zabójstwa Napoleona
Sten Forshufvud, dentysta i toksykolog z Göteborga, to wielki wielbiciel Napoleona. Po lekturze pamiętników jednego z towarzyszy cesarza na Świętej Helenie i badaniach ocalałych włosów władcy doszedł do wniosku, że Napoleon został otruty arszenikiem. W 1840 roku ciało cesarza zostało ekshumowane, a następnie przewiezione do Francji. Kiedy otworzono trumnę, na zwłokach nie było śladów rozkładu - jeszcze jeden dowód na otrucie, bo arszenik konserwuje tkanki. Pytanie tylko, kto tego dokonał?

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz