Riwiera Turecka: w cieniu antycznych miast


Turecka Riwiera, obejmująca wybrzeża Morza Egejskiego i Śródziemnego, kusi modnymi kurortami, wspaniałymi plażami oraz bezcennymi zabytkami, obok których trudno przejść obojętnie. Ten wyjątkowy region może się pochwalić wyjątkowymi atrakcjami oraz bardzo dobrymi warunkami do wypoczynku. Co koniecznie trzeba zobaczyć w czasie pobytu w tym miejscu?

Brama cesarza Hadriana / fot. Ingo Mehling, CC-BY-SA-3.0

Brama cesarza Hadriana / fot. Ingo Mehling, CC-BY-SA-3.0

Alanya. Najpiękniejszy kurort nad Morzem Śródziemnym

Nad brzegami Morza Śródziemnego rozłożył się kurort, który jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc na obszarze Riwiery Tureckiej. Do wypoczynku w tym miejscu zachęcają nie tylko oferty last minute, ale i wspaniałe atrakcje. Plaża, pobliskie góry Taurus oraz wspaniałe jaskinie – to wszystko czeka na spragnionych wyjątkowych przeżyć turystów. Z zabytkowych budowli na szczególną uwagę zasługuje seldżucka twierdza, która powstała w XIII wieku. Ten zamek, do dziś górujący nad miastem, zachwyca swymi rozmiarami oraz potężnym systemem murów obronnych. Z tą twierdzą ściśle łączy się budowla, która miała strzec wejścia do portu. To Czerwona Wieża, jeden z symboli miasta. Obok niej znajdują się doki, przypominające o średniowiecznej stoczni – jednej z pierwszych na Morzu Śródziemnym.

Port w Marmaris / fot. Mstyslav Chernov, CC-BY-SA-3.0

Port w Marmaris / fot. Mstyslav Chernov, CC-BY-SA-3.0

Marmaris, czyli wypoczynek nad Morzem Egejskim

Nad brzegami Morza Egejskiego również nie brak wspaniałych zabytków i modnych kurortów. Jedną z miejscowości, która może zaoferować wypoczynek na plaży i zwiedzanie wiekowych budowli jest Marmaris. Główną atrakcją tego kurortu jest zamek, który może się pochwalić długą, liczącą ponad 3 tysiące lat historią. Zbudowany przez Jonów w ciągu wieków zmieniał i swych panów, i swe oblicze. W XVI wieku był ważną bazą wojskową, z której korzystały wojska Sulejmana Wspaniałego próbujące podbić wyspę Rodos. Starannie odrestaurowana w latach 80. XX wieku budowla służy ludzkości do dnia dzisiejszego. Turyści, którzy zdecydują się na jej zwiedzenie, będą mogli ujrzeć wspaniałą ekspozycję archeologiczną przybliżającą długą historią tego ważnego miasta portowego. Marmaris jest też doskonałym miejscem dla tych, którzy z Turcji chcą wybrać się na wycieczkę do Grecji. Dzięki doskonałym połączeniom promowym z Marmaris można odbyć podróż na wyspę Rodos, na której również nie brak wspaniałych zabytków.

MINOLTA DIGITAL CAMERA

Zamek w Marmaris

Na wybrzeżach Morza Egejskiego i Śródziemnego czekają i modne kurorty, i najwspanialsze zabytki, którymi kusi Turcja Last minute sprawia, że każdy miłośnik podróży ma szansę zobaczenia tych wyjątkowych atrakcji na własne oczy. W tej pełnej kontrastów krainie nie brak potężnych zamków oraz ruin antycznych miast, które sąsiadują z gwarnymi i pełnymi nowoczesnych hoteli kurortami. Efekt? Wspaniała atmosfera oraz wakacje, które na długo zapiszą się w pamięci każdego turysty.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz