Szwed zaatakował w weekend. Rekonstrukcja historyczna 2013


Już druga edycja widowiska historycznego „Jak to Szwed pod Bydgoszczą wojował” za nami. Tym razem impreza odbyła się w weekend 17-18 sierpnia 2013 roku.

fot. Edyta Starczewska

„Jak to Szwed pod Bydgoszczą wojował” / fot. Edyta Starczewska

I tak jak w roku ubiegłym w Zespole Pałacowo-Parkowym w Ostromecku k. Bydgoszczy. W ramach dwudniowego spotkania z żywą historią pokazane zostały między innymi szlacheckie zaślubiny i konne pokazy husarskie. Nie mogło zabraknąć różnego rodzaju turniejów czy epokowych potraw. Lecz to dwie rekonstrukcje walk II wojny polsko-szwedzkiej były kulminacyjnym punktem programu. Zobaczcie sami.

Przepiękny Zespół Pałacowo-Parkowy w Ostromecku, zwany „bydgoskim Wilanowem„, w którym odbywa się widowisko plenerowo-historyczne ”Jak to Szwed pod Bydgoszczą wojował”, darmowy wstęp i bezproblemowy dojazd, nawet komunikacją miejską, są niewątpliwie atutami tej imprezy. Jednak to aspekt historyczny i liczne atrakcje dla odwiedzających sprawiają, że rekonstrukcja poświęcona XVII wiekowi cieszy się coraz większą popularnością.

Podobnie jak w roku ubiegłym, kiedy widowisko odbywało się po raz pierwszy, tak i w tym, każdy mógł znaleźć coś interesującego dla siebie. A było w czym wybierać. Ślub szlachecki, turnieje: bojowy szabli, łuków i kulinarny, odtworzenie zajęcia Pałacu Dorpowskich… To tylko niektóre atrakcje przewidziane na sobotę - pierwszy dzień imprezy. W drugim dniu zaproponowane zostały odwiedzającym między innymi: bitwa polsko-szwedzka oraz msza św. w języku łacińskim w tzw. rycie trydenckim w pobliskim kościele.

„Jak to Szwed pod Bydgoszczą wojował” / fot. Edyta Starczewska

„Jak to Szwed pod Bydgoszczą wojował” / fot. Edyta Starczewska

W czasie dwóch dni przedsięwzięcia „Jak to Szwed…” odwiedzający mieli także możliwość: zobaczenia szkoły fechtunku XVII-wieczną bronią, zwiedzenia obozu wojskowego z tego samego okresu lub wioski zawodów dawnych, w których kowal i garncarz prezentowali swoje umiejętności.

Jednocześnie chętni mogli wziąć udziału w prelekcjach i wykładach tematycznych dotyczących Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Cały czas dostępne były kramy z produktami regionalnymi. Tutaj zdecydowanie przodowała „Akademia Kuchni Myśliwskiej”, która podawała jelenia.

Księgarnia historyczno-militarna „Historyton” zaoferowała odwiedzającym najnowsze książki, filmy, gry i modele. Na miejscu można też było zakupić odzież z motywami historyczno-patriotycznymi.

Do tańców zachęcały zespoły folkowe, w tym zespół Muzyki Dawnej „Warszawa Wschodnia„ oraz zespół pieśni i tańca „Płomienie„. Koncert zespołu folkowego ”Szedlinek”, który zawitał prosto z Węgier, porwał jak zwykle hipnotyzującą muzyką do tańca każdego, ale i przybliżył jednocześnie kulturę węgierską.

11

„Jak to Szwed pod Bydgoszczą wojował” / fot. Edyta Starczewska

Przejażdżki na koniu cieszyły się dużym zainteresowaniem, zwłaszcza najmłodszych gości historycznego widowiska. A o nich organizatorzy specjalnie zadbali choćby za sprawą historycznych wciągających gier planszowych, karcianych i bitewnych „Wargamer”.

Impreza trwała do późnych godzin nocnych i została zakończona pokazem Fireshow. Zdecydowanie było to spotkanie z żywą historią i piękną tradycją, które można zobaczyć, ale i przeżyć. Do zobaczenia w Ostromecku w przyszłym roku na trzeciej edycji „Jak to Szwed pod Bydgoszczą wojował”.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz