Unikatowy bombowiec trafi do Muzeum Lotnictwa w Krakowie


Unikatowy samolot z II wojny światowej znaleziony na dnie Bałtyku trafi do Muzeum Lotnictwa w Krakowie. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zdecydowało się na sfinalizowanie operacji wydobycia i transportu maszyny do Krakowa.

Douglas A-20Specjaliści z krakowskiego Muzeum zajmą się jego badaniem i konserwacją, by mógł zostać kolejny eksponatem w bogatej kolekcji instytucji.

„Lekki bombowiec Douglas A-20 został znaleziony w polskich wodach terytorialnych na początku lipca, podczas rutynowych badań pomiarowych” - mówił podczas konferencji prasowej w Gdańsku 31 sierpnia minister kultury Bogdan Zdrojewski.

Obiekt odnalazł Instytut Morski w Gdańsku. Wydobycie wraku oraz transport do Krakowa, jako pierwsza tego typu operacja w Polsce będą zrealizowane przez Muzeum Lotnictwa w Krakowie we współpracy z Centralnym Muzeum Morskim w Gdańsku oraz Instytutem Morskim w Gdańsku. Operacja finansowana jest głównie ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Douglas A-20 jest wyjątkowym zabytkiem. Na świecie zachowało się jedynie 12 sztuk. Egzemplarz odnaleziony w Bałtyku jest trzynastym znanym na świecie egzemplarzem, a ponad to jedynym znanym, zachowanym i wartym wydobycia oraz renowacji na ziemiach polskich.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz