Inscenizacja historyczna „Pogranicze ’39” w Olsztynku


Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku organizuje edukacyjną inscenizację historyczną „Pogranicze ’39”, która odbędzie się w niedzielę 8 września 2013 r. w Olsztynku na terenie Muzeum Budownictwa Ludowego - Park Etnograficzny.

pograniczeInscenizacja będzie nawiązywała do wydarzeń, jakie rozegrały się na ziemiach polskich w pierwszych dniach po wybuchu II wojny światowej. Tłem historycznym będą walki stoczone przez Armię Modlin między 1 a 4 września 1939 r. oraz sytuacja na pograniczu ziem należących do II Rzeczpospolitej i III Rzeszy. Inscenizacja „Pogranicze ‘39” ma charakter edukacyjny i jej celem jest przekazanie wiedzy historycznej oraz zobrazowanie sytuacji w Polsce tuż po wybuchu wojny.

W projekcie udział weźmie ok. 200 rekonstruktorów, którym skansen w Olsztynku, leżący przed II wojną światową na terenie III Rzeszy, posłuży za idealną scenografię do narracji o bohaterstwie polskich żołnierzy i odgrywania scen bitewnych. Ważnym prezentowanym wątkiem będzie los polskiej ludności cywilnej, zmuszonej do opuszczenia swoich domów w pierwszych dniach września.

Muzeum II Wojny Światowej przygotowało wyjątkową formułę inscenizacji i zaaranżowanie terenu które pozwolą na samodzielne poruszanie się widzów po miejscu odtwarzanych działań wojennych – mówi Mateusz Jasik z działu edukacyjnego – Uczestnicy będą mogli przenieść się niemal w sam środek wydarzeń rozgrywających się na ziemiach polskich w pierwszych dniach II wojny światowej, a obszar skansenu w Olsztynku, zajmujący ponad 60 hektarów, zostanie na jeden dzień przemieniony w polską osadę zajmowaną przez wojska niemieckie.

Oprócz militarnych potyczek uczestnicy zobaczą jak wyglądała praca Przysposobienia Wojskowego Kobiet oraz służb medycznych. Program inscenizacji został przygotowany w taki sposób, aby mogły w niej uczestniczyć również rodziny z dziećmi.

Dla miłośników pojazdów militarnych z epoki również nie zabraknie atrakcji. Będą mieli okazję zobaczyć repliki pojazdów będących na wyposażeniu armii niemieckiej: czołg PzKpfwII, samochód opancerzony SdKfz222, o nazwie własnej Gretchen, samochód opancerzony Kfz13, samochody ciężarowe Mercedes i Peugeot oraz motocykle. Walczących po stronie polskiej będą wspierały 3 samochody pancerne wz.34.

Organizatorzy zapraszają w godzinach 10.00-15.30. W dniu inscenizacji promocyjne ceny biletów wstępu na teren Muzeum w Olsztynku.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz