Rodzinna niedziela w białostockim Ratuszu. Wokół kultury żydowskiej


We wrześniu i październiku białostocki Ratusza dla dzieci w wieku 8 – 12 lat wraz z opiekunami organizuje zajęcia edukacyjne poświęcone kulturze żydowskiej. Towarzyszą one wystawie „Byliśmy tu” zorganizowanej w 70. rocznicę likwidacji getta białostockiego.

Muzeum Podlaskie w BiałymstokuWystawa prezentowana jest na Rynku Kościuszki wokół Ratusza, w Ratuszu oraz w Operze i Filharmonii Podlaskiej

ODKRYWAMY ŻYDOWSKI BIAŁYSTOK
8 września 2013 r., godz. 12.00
6 października 2013 r. godz. 12.00
Na zajęciach przespacerujemy się ulicami nieistniejącego już, zamieszkiwanego przez Żydów Białegostoku, pełnego warsztatów, kramów kupieckich i sklepików, rozbrzmiewającego codziennym zgiełkiem. Zobaczymy, jak mieszkający tu Żydzi wpływali na oblicze miasta. Poznamy również podstawowe zasady judaizmu oraz spróbujemy kaligrafować hebrajskie litery.

TRADYCJE I OBYCZAJE ŻYDOWSKIE
15 września 2013 r., godz. 12.00
13 października 2013 r., godz. 12.00
Kiedy odbywała się bar micwa? Jak zakładano tałes? Czym była mezuza? Na te i inne pytania spróbujemy odpowiedzieć, przenosząc się w mistyczny świat synagog dawnego Białegostoku. Poznamy również żydowskie symbole i spróbujemy własnoręcznie ozdobić parochet - kotarę, za którą w synagodze przechowywana jest Tora.

HISTORIA KRÓLOWEJ ESTERY – ŚWIĘTA ŻYDOWSKIE
22 września 2013 r., godz. 12.00
20 października 2013 r., godz. 12.00
Na zajęciach poznamy niezwykłą historię królowej Estery i ocalenia narodu żydowskiego od zagłady. Dowiemy się, jak Żydzi obchodzą pamiątkę tych wydarzeń w czasie święta Purim, zwanego popularnie żydowskim karnawałem. Wykonamy również maski purimowe – jeden z najbardziej charakterystycznych elementów tego święta.

BĄCZKI CHANUKOWE – ŚWIĘTA ŻYDOWSKIE
29 września 2013 r., godz. 12.00
27 października 2013 r., godz. 12.00
Na zajęciach poznamy zwyczaje i obrzędy związane ze świętem Chanuka, zwanym świętem świateł. Dowiemy się, jak wyglądał rytuał zapalania świateł oraz dlaczego spożywano wówczas potrawy smażone na oliwie. Zagramy również w grę, z wykorzystaniem samodzielnie wykonanych bączków chanukowych.

Wstęp bezpłatny!
Czas trwania zajęć – ok. 75 min.
Ilość miejsc ograniczona do 15 osób.
Zainteresowanych prosimy o wcześniejsze zapisy tel. 85 740 77 41 lub kom. 509 336 740.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz