W Świdniku otwarto „Strefę Historii”


W ostatnią sobotę byliśmy świadkami niezwykle ważnego wydarzenia dla mieszkańców Lubelszczyzny. Oficjalnie otwarta została w Świdniku „Strefa Historii”, mająca na celu popularyzowanie historii lokalnej w regionie.

Strefa Historii Świdnik

Zdjęcie jest własnością „Głosu Świdnika”

Uroczyste otwarcie miało miejsce 7 września o godzinie 17.00 przy ul. Kard. Stefana Wyszyńskiego 17. Zgromadzili się na nim byli wybitni działacze Lubelskiej Solidarności, lotnicy, sportowcy i wszyscy Ci, którzy zapisali się na kartach historii.

Po krótkim przywitaniu zgromadzonych gości i podziękowaniach, nastąpiła prezentacja krótkometrażowego, odrestaurowanego filmu, przedstawiającego Świdnika lat 50-tych. Następnie burmistrz miasta Świdnika Waldemar Jakson oraz dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Świdniku Adam Żurek dokonali przecięcia wstęgi, oficjalnie otwierając Strefę Historii dla zwiedzających. Świdnicka Strefa nawiązuje do wszystkich aspektów, którymi miasto zapisało się w historii regionu jak i całego kraju. Dzięki bogatym zbiorom eksponatów, placówka oferuje odbiorcy przeniesienie się w czasie, chociażby do roku 1980. Świdnik, o czym niewiele osób wie, był pierwszym miastem, które dzięki postawie swoich mieszkańców zapoczątkowało wówczas fale protestów w całym kraju. Strefa Historii daje możliwość nie tylko zapoznania się z historią świdnickiej Solidarności, ale także odczucia na własnej skórze minionych wydarzeń za pomocą innowacyjnych rozwiązań, zastosowanych w świdnickiej „Strefie”. Trudno także nie skojarzyć Świdnika z tradycjami lotniczymi, których kontynuacją jest powstały w roku 2012 Port Lotniczy Lublin.

Zdjęcie jest własnością „Głosu Świdnika”

Początki lotniska w Świdniku sięgają roku 1938 i założenia szkoły pilotów Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej. Od tego momentu rozpoczyna się wspaniała lotnicza historia miasta, które było ważnym elementem lotniczego przemysłu w kraju, wydało także wielu wybitnych pilotów. Oczywiście jest to bardzo ważny element historii miasta, do którego nawiązuje powstała placówka. Kolejnym zagadnieniem, jakie podejmuje Strefa Historii, jest historia sportu, a więc cały dorobek Avii Świdnik, która w minionej epoce reprezentowała Lubelszczyznę na arenie krajowej, a nawet światowej. Nie sposób nie wymienić tutaj takich siatkarzy świdnickiego klubu jak Lech Łasko czy Tomasz Wójtowicz. Wśród wielu dyscyplin sportowych, w których Avia odnosiła sukcesy, jedna zasługuje na szczególne wyróżnienie - sporty motorowe, które dały mieszkańcom regionu najwięcej satysfakcji z odnoszonych zwycięstw i napawały dumą.

Zdjęcie jest własnością „Głosu Świdnika”

Prawdziwą perełką w zasobach Świdnickiej „Strefy Historii” są właśnie eksponaty związane ze sportami motorowymi. Dwie obficie wyposażone sale prezentują różne unikatowe modele popularnych WS-ek, na których międzynarodowe triumfy święcili bracia Szczerbakiewiczowie czy rodzina Dorobów.

Ważnym czynnikiem, wpływającym na atrakcyjność miejsca, jest jego docelowość. Strefa Historii przeznaczona jest do zwiedzania dla wszystkich grup wiekowych, wiele oferując wymagającym słuchaczom, jak i dzieciom. Daje możliwość wysłuchania nagranych wspomnień wybitnych mieszkańców miasta czy zagrania w dostępne gry tematyczne.

Strefa Historii mieści się w Świdniku przy ulicy kard. Stefana Wyszyńskiego 17 w galerii Venus na drugim piętrze. Otwarta jest dla zwiedzających przez cały tydzień (prócz soboty) w godzinach 10-18, w poniedziałki w godzinach 8-16.

Relacja video z otwarcia „Strefy Historii”:

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz