Konferencja: „Wielkie Konferencje w Historii. Kongresy – Traktaty Porozumienia”


W dniach 18 i 19 listopada na Uniwersytecie Opolskim odbędzie się interdyscyplinarna konferencja naukowa pt. „Wielkie Konferencje w Historii. Kongresy – Traktaty Porozumienia”.

Uniwersytet OpolskiPretekstem do zorganizowania konferencji był fakt, iż w latach 2013 i 2014 mija trzysta lat od kongresów zakończonych zawarciem pokojów w Utrechcie i Rastatt. Położyły one kres trwającej od 1701 r. wojnie o sukcesję hiszpańską, a jednocześnie utrwaliły politykę zamykania konfliktów zbrojnych wielostronnymi porozumieniami wypracowanymi w toku obrad międzynarodowych konferencji. System ten, rozwijany w kolejnych stuleciach, w decydujący sposób wpływał na kształtowanie porządku europejskiego w wielu dziedzinach. Kongresy zmieniały przebieg granic, regulowały zagadnienia dynastyczne, gospodarcze, społeczne wojskowe i religijne, a nawet tworzyły nowe systemy prawa międzynarodowego.

W związku ze wspomnianymi rocznicami Instytuty Historii i Politologii Uniwersytetu Opolskiego organizują studencko-doktorancką konferencję naukową, w trakcie której poruszona zostanie tematyka kongresów pokojowych, konferencji
międzynarodowych i traktatów wielostronnych, które na przestrzeni dziejów znacząco wpłynęły na kształt Europy.

W trakcie konferencji szczególną uwagę chcielibyśmy poświęcić m.in. zagadnieniom takim jak:

  • przyczyny zwoływania kongresów pokojowych i konferencji międzynarodowych;
  • przebieg obrad, miejsca ich odbywania, koszty związane z ich prowadzeniem;
  • rozstrzygnięcia w sprawach terytorialnych, militarnych, dynastycznych, gospodarczych, społecznych i religijnych;
  • następstwa podjętych decyzji, realizacja postanowień w praktyce;
  • aspekty prawne i polityczne zawieranych traktatów.

Opłata konferencyjna wynosi 60 zł, w ramach której zapewniamy jeden nocleg (18/19 listopada) i częściowe wyżywienie (obiadokolację 18 i obiad 19 listopada). Zgłoszenia należy kierować na maila konferencje.kongresy.UO@gmail.com do 15 października 2013 r.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz