Tajemnice miasta..., czyli projekt edukacyjny w Nowym Dworze Gdańskim


Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, kto mieszkał kiedyś w waszym obecnym mieszkaniu? A może dziadkowie zasypują Was historiami na temat tego, że w tym budynku znajdowało się więzienie? Cóż… historia miasta zawsze jest ciekawa. Odgadywanie jego tajemnic przypomina poniekąd prace detektywa. I właśnie uczniowie Zespołu Szkół nr 2 w Nowym Dworze Gdańskim będą pracować nad przedstawieniem swego miasta dawniej i dziś.

Maja Chmielewska2Zespół Szkół nr 2 w Nowym Dworze Gdańskim bierze udział w kolejnym projekcie edukacyjnym, zatytułowanym „Duchy Nowego Dworu Gdańskiego, czyli spacer po nieistniejącym krajobrazie kulturowym miasta„. Jest on dofinansowany ze środków Programu ”Działaj Lokalnie VIII” Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju i Filantropii w Polsce oraz Ośrodek  Działaj Lokalnie w Tczewie – Fundację Pokolenia, ze środków Powiatu  Nowodworskiego i Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności. Wniosek został złożony przez Klub Nowodworski.

Przez cztery miesiące (wrzesień-grudzień 2013 r.) uczniowie dwóch klas, pierwszej Technikum Obsługi Turystycznej i trzeciej Technikum Informatycznego będą pracować nad przygotowaniem strony internetowej i wystawy przedstawiających Nowy Dwór Gdański dawniej i dziś. Mijający czas i historię budynków będzie można ukazać poprzez m.in. fotografie.

Maja Chmielewska 1Uczniowie, aby dobrze przygotować akcję finalną, muszą nauczyć się kilku rzeczy. Tu będą pomocne warsztaty z fotografii, obróbki zdjęć, grafiki komputerowej czy historii Nowego Dworu Gdańskiego (tu czekają na nich nie tylko wykłady, lecz również zajęcia terenowe). A to wszystko oczywiście pod opieką merytoryczną autorów projektu, nauczycieli z ZS nr 2 – Małgorzaty Popik (przedmioty informatyczne) i Łukasza Kępskiego (historia i wiedza o społeczeństwie).

Pierwsze zajęcia odbyły się 17 września. Wówczas pracownicy Foto Opitz zapoznali młodzież z tajnikami fotografii i obróbki zdjęć. Każy z nich mógł wykonać zdjęcie, a potem pan Marek Opitz wskazywał, co mógłby poprawić i jak wykonać obróbkę. A wszystko odbywało się w przyjemnej atmosferze Żuławskiego Parku Historycznego. Również wtedy zgłębili wiedzę na temat historii swego miasta, a to wszystko dzięki nauczycielowi z ZS nr 2, Łukaszowi Kępskiemu. Współnie dyskutowali na temat tego, jak zmieniała się przestrzeń miasta i budynki. Odkrywali tajemnice Nowego Dworu Gdańskiego, szukając na przedwojennej makiecie miasta znanych im obecnie miejsc.

Jako portal historyczny życzymy uczniom, jak i nauczycielom koordynującym projekt sukcesu i czekamy na efekt finalny.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz