Odnaleziono nowy obraz Leonarda Da Vinci


Sformułowanie „szwajcarski bank” z pewnych przyczyn kojarzy się z żelazną pewnością co do bezpieczeństwa przechowywanych tam kosztowności. Jak się okazuje, w jednym z tamtejszych skarbców przechowywany jest obraz autorstwa samego Leonarda Da Vinci. Przez 500 lat sądzono, że portret szlachcianki Izabeli d’Este zachowany został wyłącznie w postaci szkicu.

Isabella d'Este, szkic Leonardo da Vinci

Isabella d’Este, szkic Leonardo da Vinci

Izabela pozwoliła malarzowi zamieszkać w swojej rezydencji, kiedy ten w 1499 roku opuścił Mediolan. Leonardo udał się wówczas do Mantui w Lombardii, słynącej z mecenatu i zamieszkał w domu Izabeli. Nim go opuścił, sporządził szkic swojej dobrodziejki, która następnie listownie upominała się o prawdziwy, malowany portret.

Przez wiele lat panowała opinia, że słynny renesansowy geniusz przed swoją śmiercią nie zdążył przekuć zamiarów w czyn i wskutek tego jedyne przedstawienie Izabeli, jakie powstało, to wspomniany już szkic, przechowywany obecnie w Luwrze. Okazuje się jednak, jak donosi włoski dziennik „Corriere della Sera”1, obraz uznawany albo za zaginiony, albo za nieistniejący, był przechowywany wraz z czterystoma innymi dziełami sztuki w skarbcu banku szwajcarskiego. Rodzina, do której ów skarbiec należy, pragnie pozostać anonimowa.

Ale jak mieć pewność, czy ten olejny obraz na płótnie jest tym, za który go uważamy? Badacze z laboratorium Uniwersytetu w Arizonie zbadali zawartość węgla w malowidle. Orzekli, że niemalże pewne jest, iż obraz powstał pomiędzy 1460 a 1650 rokiem. Co więcej, paleta farb zastosowana do namalowania portretu odpowiada tej używanej przez Leonarda. Przede wszystkim zaś kobieta namalowana na płótnie wygląda identycznie jak ta ze szkicu przechowywanego w Luwrze.

Za autentycznością obrazu opowiedział się Carlo Pedretti2, który jest uważany za wybitnego znawcę twórczości Leonarda Da Vinci. Wątpliwości wyraził z kolei Martin Kemp3, emerytowany profesor historii sztuki na Uniwersytecie Oxfordzkim, zwracając uwagę na fakt, że Da Vinci preferował malowanie na drewnie, nie zaś na płótnie, wobec czego obraz ten mógł namalować naśladowca Leonarda.

Źródło: Painting in Swiss Vault May Be Leonardo Da Vinci’s

  1. Link do artykułu: http://www.corriere.it/sette/13_ottobre_02/2013-40-artioli-isabella-d-este_705d25f2-2cd1-11e3-9d41-88865d505a17.shtml []
  2. Włoski historyk, profesor na Uniwersytecie Kalifornijskim. []
  3. Historyk sztuki, autor rozpraw na temat Leonarda Da Vinci, twórca projektu „Universal Leonardo”, więcej zob. http://www.universalleonardo.org. []

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz