30 tomów dokumentów Alberta Einsteina w internecie!


Princeton University Press poinformował, że już niebawem rozpoczęta zostanie digitalizacja dokumentów Alberta Einsteina. Zostaną one umieszczone na platformie Tizra. „Dzieła zebrane Alberta Einsteina”, które będą mogli czytać wszyscy zainteresowani, liczą ponad czternaście tysięcy zapisków, wyselekcjonowanych spośród blisko czterdziestu tysięcy autorstwa samego Einsteina oraz drugich czterdziestu tysięcy poświęconych jego osobie.

Albert Einstein

Albert Einstein

Wspomniane czternaście tysięcy dokumentów zostało zgrupowane w trzydziestu tomach. Znajdą się tam notatki wielkiego fizyka na temat teorii względności i teorii kwantowej, oraz, co szczególnie ciekawe dla historyków, również te poświęcone problemom politycznym i społecznym, np. rozbrojeniu i syjonizmowi.

Platforma Tizra ma zapewnić bardzo wygodne metody przeglądania zasobów, między innymi dwujęzyczną wyszukiwarkę i wyraźne oznaczenia dla tych samych miejsc w niemieckiej wersji zapisków oraz ich angielskim tłumaczeniu. Projekt sponsoruje Uniwersytet Hebrajski w Jerozolimie, gdzie mieści się archiwum Alberta Einsteina, oraz Princeton University Press. W prace od 1986 r. zaangażowane są także Uniwersytet Bostoński oraz Kalifornijski Uniwersytet Technologiczny.

„The Einstein Papers Project jest wielkim naukowym przedsięwzięciem. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że mamy możliwość uczynić Dzieła zebrane Alberta Einsteina dostępnymi nie tylko w druku, ale i za pośrednictwem internetu.”, powiedział Kenneth Reed, Manager Digitalizacji.

Źródło: Princeton University Press Partners with Tizra to Take Einstein Papers OnlinePrinceton University Press Partners with Tizra to Take Einstein Papers Online

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz