„Arcydzieła sztuki. Świat Biblii w obrazach” - G. Guadalupi - recenzja


„Wydarzenia biblijne są odwieczne i nieśmiertelne, zmienia się tylko język ich przekazu, coraz nowocześniejszy, dostosowany do aktualnych odbiorców”. Niewątpliwie album jest dostosowany do dzisiejszego świata, który poznajemy w coraz mniejszym stopniu przez tekst, a w większym tylko przez obrazy.

Arcydzieła sztuki. Świat Biblii w obrazachPo pierwsze jest to album i w związku z tym czytelnik, nabywając tę publikację,musi przygotować się na wielką ilość zdjęć i reprodukcji. Wydania albumowe powinny mieć jednak to do siebie, aby każda ilustracja była dobrze podpisana i ponumerowana. Tego niestety zabrakło w pracy „Arcydzieła sztuki. Świat Biblii w obrazach”. Podpisane są nie ilustracje, ale dotyczące ich opisy. Jeśli więc jest ich więcej niż dwie na stronie, to można mieć problem z dopasowaniem ilustracji do opisu. Chyba, że ktoś potrafi rozróżnić pędzel danego artysty, zna sfotografowane miejsce bądź doszuka się w danej miniaturze opisywanego epizodu. Uważam, że album ma być rzeczą informacyjną, z której jasno można się dowiedzieć, co jest przedstawione i co to jest. Natomiast takie doszukiwanie się może być zniechęcające. Stanowi to wielki minus publikacji, a szkoda, bo jakość samych reprodukcji i zdjęć jest bardzo dobra.

Nie może nic złego powiedzieć na temat opisów do ilustracji. Zawsze znajduje się tam nazwa obiektu, miejsca czy dzieła sztuki oraz autor, a nie zawsze czas powstania. Po tym następuje krótki komentarz opisujący przedstawione wydarzenie, co stanowi wskazówkę, do jakiej ilustracji jest dany komentarz. Często w tym miejscu znajduje się też fragment Pisma Świętego, którego dotyczy ilustracja. Czytelnik, jeśli chce doczytać coś więcej bądź skonfrontować dany teks z oryginałem, ma ku temu duże ułatwienie.

Sięgając po album i sugerując się nazwą, niektórzy mogliby spodziewać się samych reprodukcji obrazów lub innych dzieł sztuki. Można więc miło się zaskoczyć, bowiem w książce są także liczne zdjęcia (i to bardzo profesjonale!) przedstawiające opisywane miejsca z Ziemi Świętej. Zapewne umieszczenie tych zdjęć związane jest z pasją autora, Gianniego Guadalupiego - nie tylko pisarza i redaktora, ale też podróżnika. Wykaz wszystkich fotografii i ich autorów znajduje się na końcu książki, zaraz za Indeksem.

Kolejnym plusem publikacji jest to, iż stanowi ona opis dziejów staro- i nowotestamentowych w przysłowiowej „pigułce”. Czytając album od deski do deski, to tak jakbyśmy przeczytali opracowanie Pisma Świętego. Praca, jak nie trudno się domyślić, została podzielona analogicznie do podziału Pisma Świętego - najpierw Stary, a potem Nowy Testament. Część podzielona Staremu Testamentowi jest też obszerniejsza. Poszczególne rozdziały dotyczą m.in. dziejów od stworzenia świata i pierwszych ludzi do Noego i wielkiego potopu, wieży Babel, dziejów największych patriarchów, proroków i królów. Wplecione są w to wszystko oczywiście dzieje narodu wybranego. Nowy Testament to tylko dwa rozdziały. Pierwszy rozpoczyna się oczywiście od narodzin Chrystusa, poprzedzonych krótkim wstępem z lat panowania Heroda. Drugi to dzieje Palestyny w czasach życia Mesjasza. Przybliżone zostają tu losy Jana Chrzciciela, cuda i uzdrowienia dokonane przez Chrystusa, następnie jego męka i śmierć.

W dzisiejszym obrazkowym świecie na plus dla albumu jest ukazanie świata Biblii poprzez ikonografię, choć sugestywnie wybrana przez autora to jest ona bardzo trafna. Znajdziemy tu dzieła praktycznie z każdego okresu, od miniatur z wczesnośredniowiecznych modlitewników przez słynne dzieła Michała Anioła po obrazy Carravagio. Zapewne nie każdy ma czas i chęci przeczytać całe Pismo Święte, a nie wszyscy też są w stanie je zrozumieć. Autor wychodzi naprzeciw czytelnikowi i oddaje mu pewnego rodzaju streszczenie tej jednej z najważniejszych ksiąg w dziejach ludzkości wraz z ilustracjami.

Z kwestii technicznych, minus książki stanowi fakt, że przy samym grzbiecie strony – mimo zszycia - zostały dodatkowo sklejone. Przy każdym przewracaniu stron, książka rozkleja się. Nie można za bardzo tego uniknąć, gdyż album jest dość ciężki i duży.

Jeśli ktoś nie ma czasu na przeczytanie całego Pisma Świętego, a chciałby je poznać, serdecznie polecam tę książkę. Przy okazji znajdzie tu wiele zdjęć miejsc świętych i krajobrazy opisywanych terenów. Nie musi dodatkowo przeszukiwać innych prac i albumów czy też Internetu. Publikacja posiada kilka minusów, jednak nie wpływają one na fachowość treści i cenne ilustracje.

Plus minus:
Na plus:
+ fachowe streszczenie Starego i Nowego Testamentu w jednej publikacji
+ treść podzielona na chronologiczne działy
+ ilustracje, reprodukcje w bardzo dobrej jakości
+ profesjonale zdjęcia
+ „szlachetny” papier
Na minus:
- nieponumerowane ilustracje
- książka sklejana
- książka bardzo ciężka
- papier, na którym widać ślady użytkowania

Tytuł: Arcydzieła sztuki. Świat Biblii w obrazach
Autor: Gianni Guadalupi
Wydawnictwo: Arkady
Rok wydania: 2012
ISBN: 978-83-213-4781-3
Liczba stron: 304
Oprawa: twarda
Cena: 79 zł
Ocena recenzenta: 6/10

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz