„Wojny rodziny Gucci” – J. Gucci – recenzja


Wielka miłość i namiętność, ogromna fortuna i rodzinny biznes, skandal za skandalem, płacz i rozczarowanie. Wszystko to brzmi jak scenariusz kultowego serialu, nic bardziej mylnego - to fakty z życia Jenny Gucci, której przyszło zmierzyć się z włoskim temperamentem i zaborczością prawie każdego członka potężnego rodu Gucci.

wojny-rodziny-gucciDo pewnego momentu zwykła dziewczyna i studentka, potem żona Paola Gucciego, aż w końcu ledwo wiążąca koniec z końcem kobieta. To właśnie Jenny Gucci - to do niej uśmiechnął się los, znalazła się w odpowiednim miejscu w odpowiednim czasie.

Autorka i jednocześnie bohaterka książki swoją „przygodę” z rodziną Guccich rozpoczyna już w wieku 19 lat. Dzięki swojemu talentowi muzycznemu przypadkowo poznaje Paola Gucciego. Oboje od razu przypadają sobie do gustu. Paolo, mimo że nie grzeszy urodą, w tajemniczy sposób oczarowuje i przyciąga bohaterkę. Rodzinną sielankę przerywa jednak moment, w którym na pierwszy plan ich wspólnego życia zaczynają wysuwać się pieniądze. Od tego momentu życie Jenny u boku ukochanego męża zmienia się w prawdziwy koszmar.

Bohaterka swoją historię opisuje niezwykle dokładnie. Obrazuje czytelnikowi niemalże każdy dzień ze swojego bajkowego życia, chcąc w ten sposób pokazać, jak dobrym i czułym mężem był Paolo Gucci. Chwilami ma się wrażenie, że to, co opisuje Jenny, jest obrazem idealnego życia, o którym marzy każda kobieta. Dzięki tej szczegółowości i czułości, z jaką opowiada o swoim mężu, książkę czyta się jednym tchem, z niecierpliwością czekając na kolejną dawkę informacji.

Publikacja została wzbogacona w niewielką ilość wspólnych zdjęć Paola i Jenny. Odniosłam wrażenie, że zdjęcia te nie zostały wybrane przypadkowo. Są to zarówno zdjęcia samej bohaterki, jak i członków jej rodziny oraz przyjaciół. Na każdym z nich dostrzec możemy owe beztroskie życie bohaterów. Dodatkowym atutem zdjęć jest to, iż pochodzą z prywatnego zbioru Jenny Gucci, a nie są zdjęciami, które pojawiły się na łamach prasy. Dzięki temu historia głównej bohaterki nabiera dodatkowego waloru autentyczności.

Na uwagę zasługuje również okładka książki. Wypukły tytuł książki, czarny kolor okładki, z tajemniczą postacią w tle niejako zdradza samo wnętrze autobiografii, które kryje w sobie niezliczone intrygi i wstrząsającą historię morderstwa. Dzięki temu zabiegowi już na pierwszy rzut oka ma się wrażenie, że książka skrywa jakąś mroczną tajemnicę.

Mogłoby się wydawać, że jest to książka o modzie. Jednak na jej kartach nie znajdziemy zbyt wielu wzmianek na temat projektów czy pokazów kolekcji Gucci. Natkniemy się jedynie na kilka informacji, jak w przypadku jedwabnej chusty Flora, którą malarz projektujący tkaniny stworzył specjalnie dla Grace Kelly. Ten kwiatowy wzór chusty wszedł na stałe do kanonu modowego Gucci.

Można zastanawiać się, na ile książka zawierająca relację jedynie jednej ze stron historii jest rzeczywiście obiektywna. Osobiście ani przez chwilę nie miałam wątpliwości, że to, co przydarzyło się bohaterce, może być zakłamaniem rzeczywistości. W początkowych rozdziałach książki Jenny Gucci z troską i sentymentem wspomina chwile spędzone u boku Paola Gucciego. Ma się wrażenie, iż pomimo tego, że historia ich wspólnej miłości zakończyła się tragicznie, to i tak bohaterka jest wdzięczna mężowi za wszystkie razem spędzone chwile.

Autorka zadbała również o to, aby w książce pojawiło się drzewo genealogiczne Guccich, tak aby czytelnik mógł rozeznać się w relacjach, jakie łączą poszczególnych członków rodziny, o których wspomina Jenny.

Publikację tę można bez wątpienia polecić pasjonatom mody, interesujących się nie tylko twórczością znanych projektantów, ale także ich życiem osobistym. Mimo że Jenny Gucci nie uczestniczyła czynnie w kreowaniu marki Gucci, to dzięki jej relacjom możemy dowiedzieć się coś więcej o życiu prywatnym członków rodu Guccich. Śmiało po książkę mogą sięgnąć również osoby, które uwielbiają prace zawierające intrygi i nieoczekiwany obrót akcji, a tę pozycję można do takich zaliczyć.

Plus minus:
Na plus:
+ ciekawa historia życia bohaterki
+ prosty język
+ zdjęcia z osobistego albumu
+ tajemnicza okładka
Na minus:
- brak

Tytuł: Wojny rodziny Gucci
Autor: Jenny Gucci
Wydawca: Wydawnictwo Pascal
Rok wydania: 2013
ISBN: 9788376421797
Oprawa: miękka
Liczba stron: 352
Cena: 40 zł
Ocena recenzenta: 9/10

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz