Rekordowe 17. Targi Książki w Krakowie!


Tak dobrze w historii Targów Książki w Krakowie jeszcze nie było. Według szacunkowych danych w największym i najważniejszym wydarzeniu w branży księgarsko-wydawniczej w Polsce wzięło udział ponad 40 tysięcy osób, co jest rekordem frekwencji. 17. edycja Targów była wyjątkowa pod wieloma względami.

20608„Ogromne zainteresowanie to z pewnością wynik znanych nazwisk – gościliśmy ponad pół tysiąca autorów – bogatego programu towarzyszącego, który trwał łącznie ok. 700 godzin, niepowtarzalnej atmosfery literackiego święta oraz magii Krakowa. Jestem przekonana, że wraz z przenosinami do nowoczesnego i przestronnego Międzynarodowego Centrum Targowo-Kongresowego EXPO Kraków dołączymy do grona najważniejszych europejskich wydarzeń poświęconych książkom” – mówi Grażyna Grabowska, prezes Targów w Krakowie.

Wzrastająca każdego roku liczba wydawnictw z zagranicy sprawiła, że 18. Targi Książki w Krakowie (23-26 października 2013 r.) będą Międzynarodowymi.

Po pierwsze: autorzy!

To dla nich w hali targowej zjawiły się tłumy. Lista tegorocznych była zdumiewająca. Szczególnie w weekend liczba zaproszonych przez wydawnictwa pisarzy oraz znanych osób przyprawiała o zawrót głowy. Długie kolejki ustawiały się do:, Janusza Głowackiego, Julii Hartwig, Michała Hellera, Tomasza Jastruna, Marka Krajewskiego, Adama Michnika, Åsy Larsson, Doroty Masłowskiej, Beaty Pawlikowskiej, Andrzeja Pilipiuka, Szczepana Twardocha, czy wracającego do Krakowa po 12 latach angielskiego pisarza Jonathana Carrolla (fani na Facebooku właśnie kolejkę do Jonathana Carrolla uznali za najdłuższą).

„Za każdym razem kiedy wracam do Krakowa jestem bardzo szczęśliwy. Jestem pod ogromnym wrażeniem wielkiego entuzjazmu czytelników. Na innych Targach jest biznes, tutaj przede wszystkim jest atmosfera” – powiedział Caroll.

20611Uczestnicy Targów mogli zdobyć autografy znanych aktorów (Janusza Gajosa, Grażyny Szapołowskiej, Magdaleny Różczki, Anny Dymnej), piosenkarzy (Majki Jeżowskiej, Maryli Rodowicz), polityków (Ryszarda Kalisza, Antoniego Macierewicza), celebrytów (Maji Sablewskiej, Marty Grycan), dziennikarzy (Krzysztofa Ziemca, Doroty Wellman, Michała Ogórka, Marcina Mellera) czy sportowców (Roberta Lewandowskiego, Krzysztofa Hołowczyca).

Po drugie: maraton czytelniczy z Tuwimem!

W wyjątkowej akcji promującej czytelnictwo, uświetniającej obchody roku Tuwima wzięło udział kilkaset osób – w tym autorzy oraz osoby powszechnie znane takie jak Jolanta Kwaśniewska, prof. Grzegorz Kołodko, Ryszard Kalisz, Tymon Tymański, Rafał Bryndal, Magdalena Różczka, Krzysztof Hołowczyc. Wszystko uwieczniło oko kamery. Najciekawsze interpretacje zostaną zmontowane w film a część z nich nagrodzona biografią Tuwima wydaną przez Wydawnictwo ISKRY.

Po trzecie: Kaszuby!

W tym roku gościem Salonu Małe Ojczyzny były Kaszuby i Gdańsk, którego organizatorami byli: Urząd Miejski w Gdańsku, Instytut Kaszubski, Instytut Kultury Miejskiej oraz Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie. Uroczystego otwarcia dokonał Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Odwiedzający Targi mieli okazję do poznania specyfiki językowej i kulturowej Kaszub, ich tradycji, historii oraz dawnego i współczesnego Gdańska.

„Czuliśmy się tu doskonale. Podziwiamy to z jakim rozmachem organizowane są te Targi i kibicujemy inicjatywie” – mówił Prezes Instytutu Kaszubskiego prof. Józef Borzyszkowski.

Po czwarte: Ambasadorzy Targów Książki!

Podczas uroczystego otwarcia ogłoszono tegorocznych ambasadorów Targów Książki. Wyróżnienia zostały przyznane po raz trzeci w historii osobom promującym czytelnictwo. Otrzymali je ks. Adam Boniecki publicysta, wieloletni redaktor naczelny Tygodnika Powszechnego, Michał Rusinek – prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej, Henryk Podolski – prezes Stowarzyszenia Wydawców Szkół Wyższych oraz Ryszard Krynicki – wybrany przez fanów wydarzenia na facebooku.

Po piątek: Nagroda im. Jana Długosza

20570Historyk i politolog Jerzy Holzer, autor „Europy zimnej wojny”, został w czwartek laureatem Nagrody im. Jana Długosza, przyznawanej za najlepszą książkę humanistyczną. Podczas uroczystej Gali w Teatrze im. Juliusza Słowackiego nagrodę wręczył minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski. Jerzy Holzer otrzymał statuetkę dłuta prof. Bronisława Chromego i 30 tys. zł. Statuetką nagrodzone zostało także Wydawnictwo Znak, które opublikowało książkę.

Ponadto w trakcie Targów rozstrzygnęło się wiele innych czytelniczych i branżowych konkursów. I tak Wydawnictwo Wytwórnia zdobyło nagrodę „Edycja„, przyznaną za najpiękniej wydaną książkę – „Ilustrowany elementarz Dizajnu„ Ewy Solarz. Wyróżnienie przyznano za książkę wydawnictwa Arkady „Codex Aureus Gnesnensis„. Za oprawę nagrodzono wydawcę i firmę Druk–Intro z Inowrocławia. W kategorii ”druk na papierze Munken” nagrodzono książkę Marii Pawlikowskiej – Jasnorzewskiej ”Wojnę szatan spłodził”. Zapiski 1939 -45” wydaną przez Agorę S.A. w opracowaniu graficznym Andrzeja Bareckiego. Współorganizatorami konkursu są Arctic Paper Polska i Targi w Krakowie.

Rozstrzygnięto także konkurs na najlepszy podręcznik i skrypt akademicki organizowany przez Stowarzyszenie Wydawców Szkół Wyższych. Nagrodę Stowarzyszenia Wydawców Szkół Wyższych „Academicus„ - statuetkę „Gaudeamus„ otrzymała publikacja Wydawnictwa Uniwersytetu Opolskiego „Historia planowania i budowy miast„ Janusza Słodczyka. Bezpłatne stoisko podczas przyszłorocznych Targów Książki ufundowane przez Targi w Krakowie przypadnie Wydawnictwu Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie za podręcznik ”Logopedia. Teoria zaburzeń mowy” Stanisława Grabiasa i Marka Kurkowskiego. Wyróżnienie specjalne – statuetkę rektora Politechniki Krakowskiej otrzymało Wydawnictwo Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie za ”Wykłady o ceramice” Romana Pampucha”.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz