„Ja jestem Wenus” - historia obrazu, dla którego warto zaryzykować życie


Ja jestem Wenus to nietypowa biografia Diego Velazqueza, po raz pierwszy opowiedziana z perspektywy jego pięknej muzy. Barbara Mujica, autorka słynnej „Fridy„ po raz kolejny sięgnęła po temat z zakresu kultury hiszpańskojęzycznej, tym razem przedstawiając historię powstania kontrowersyjnego w XVII wieku obrazu Velazqueza ”Wenus z lustrem”. Zainspirowana jego legendą pisarka przedstawiła losy wyjątkowego dzieła, hiszpańskiego malarza i zagadkowej modelki z kobiecego punktu widzenia.

jajestemwenus„Wenus z lustrem” przetrwała do dziś jako jeden z nielicznych aktów okresu baroku. Mimo surowych zakazów przedstawiania nagości w malarstwie ze strony inkwizycji, Velazquez zdecydował się zrealizować zlecenie tajemniczego mecenasa sztuki. Opowiadając tę historię Barbara Mujica oddała głos narratora nie hiszpańskiemu malarzowi, lecz jego muzie. Tajemnicza kobieta od pierwszych stron powieści daje poznać się jako feministka XVII wieku, walcząca o swój rozwój oraz relację z mistrzem w pełnym hipokryzji, intryg i dramatów artystyczno-dworskim świecie. Mujica przybliża sylwetki psychologiczne bohaterów, przywołując wydarzenia z życia malarza w ścisłym związku z dziejami epoki i panującymi w niej zasadami. Autorka daje czytelnikom interesującą lekcję historii sztuki, kultury oraz obyczajów czasów hiszpańskiego baroku.

Velazquez i jego modelka przeciwstawili się zakazom inkwizycji i ryzykowali własnym życiem w imię wolności aktu twórczego. Dlaczego zdecydowali się na tak odważny krok? Czy powstający w ukryciu obraz był wart takiego poświęcenia? W tej kwestii Barbara Mujica pozostawia czytelnika w niepewności, ujawniając dopiero na ostatnich stronach powieści kim była tajemnicza modelka.

„Proza Barbary Mujici jest energiczna i intensywna, a opowiedziana przez nią historia jest paradoksalnie zarówno mroczna, jak i pouczająca” – ocenia powieść hiszpańskojęzycznej pisarki magazyn „Kirkus Reviews”. Barbara Mujica znana jest jako autorka prozy oraz esejów, ogólnoświatową sławę zdobyła dzięki publikacji poruszającej biografii malarki Frida. Jest znawczynią kultury hiszpańskojęzycznej, jej teksty publikowane są między innymi w „The New York Times”, „Washington Post”, „The Miami Herald” i „Los Angeles Times”. Wykłada jako profesor na Uniwersytecie Georgetown, gdzie zajmuje się nowożytną literaturą hiszpańską.

Tytuł: Ja jestem Wenus
Autor: Sinclair McKay
Tłumaczenie: Elżbieta McIver
Wydawca: Muza SA
Liczba stron: 320
Okładka: twarda
Format: 155x235 mm
ISBN: 978-83-7758-336-4
Cena detaliczna: 34,99 zł

Zobacz wszystkie książki pod patronatem „historia.org.pl”. Wydawnictwa zainteresowane współpracą zachęcamy do kontaktu.

patronat medialny sprawuje historia logo

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz