Prezydent w Wierzchosławicach: „Witos budował nowoczesny patriotyzm”


Prezydent Bronisław Komorowski wziął dziś udział w „Zaduszkach Witosowych” w podtarnowskich Wierzchosławicach. Prezydent uczcił 68. rocznicę śmierci Wincentego Witosa oraz 28. rocznicę śmierci Stanisława Mierzwy. 

Prezydent w Wierzchosławicach / fot. Wojciech Olkusnik, prezydent.pk

Prezydent w Wierzchosławicach / fot. Wojciech Olkusnik, prezydent.pk

Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w intencji Wincentego Witosa, Stanisława Mierzwy, Wincentego Stawarza i zmarłych ludowców. Następnie  rozpoczęło się spotkanie przy Grobie Witosa i Mierzwy na cmentarzu w Wierzchosławicach.

Prezydent stojąc nad grobem Witosa porównał go do Tadeusza Mazowieckiego. Zdaniem głowy państwa obu polityków łączy polityczna postawa cechująca się poszukiwaniem kompromisu i tego co łączy, a nie dzieli.

„Mam świadomość, że to szczególne miejsce jest miejscem magicznym, oddziałującym na szeroko pojęty ruch ludowy” - powiedział prezydent.

Prezydent Komorowski powiedział, że w trakcie jutrzejszego marszu „Razem dla Niepodległej” również odda hołd Witosowi.

„Wszyscy czujemy, że odzyskanie niepodległości w 1918 r. nie byłoby możliwe bez woli ludu polskiego, bez twardej woli i dążenia chłopów polskich, bo przecież ówczesne społeczeństwo polskie było w ogromnej mierze społeczeństwem chłopskim. Dlatego na tym tle, tego dokonania odzyskania niepodległości, wtedy widać szczególną rolę Wincentego Witosa, który budował nowoczesny patriotyzm polski z uwzględnieniem silnej dominanty wsi polskiej, polskich chłopów” - przypomniał Komorowski.

Zaduszki Witosowe organizowane są od pół wieku w Wierzchosławicach skąd pochodził trzykrotny premier. Tradycyjne spotkanie jest okazją do spotkania działaczy ludowego w rocznicę śmierci Witosa.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz