Konferencja „Myśl polityczna polskiej prawicy po 1989 roku”


Koło Naukowe Politologów UŚ wraz ze Stowarzyszeniem KoLiber organizuje konferencję naukową pt. „Myśl polityczna polskiej prawicy po 1989 roku”, która odbędzie się w dniach 17-18 grudnia na Wydziale Nauk Społecznych UŚ w Katowicach.

161957_182785508401199_5137346_nCel nadrzędny przyświecający organizacji konferencji stanowi przyjrzenie się intelektualnym fundamentom prawej części sceny politycznej po upadku PRL. Podobnie jak i lewica, również prawica boryka się bowiem ze swoistym kryzysem tożsamości. Otwartym zagadnieniem pozostaje nie tylko klasyczny problem teorii i praktyki – jak określić relacje pomiędzy pierwszą a drugą – lecz także: jaka ma być ta pierwsza. Myśliciele i politycy polskiej prawicy nie wypracowali dotąd jednej odpowiedzi na pytanie: czym powinna być prawica oraz jakie cele i wartości powinny jej przyświecać. Sformułowali oni rozmaite stanowiska odnośnie do podstawowych problemów światopoglądowych, etycznych, ustrojowych, gospodarczych czy związanych ze stosunkami międzynarodowymi. Konferencja ma posłużyć uzyskaniu niezbędnej politologom i innym analitykom polskiego życia publicznego orientacji w owej mozaice.

Proponowane bloki tematyczne:

  • tło historyczne oraz odrodzenie prawicy w Polsce;
  • nurty polskiej myśli prawicowej;
  • partie polityczne prawicy- analiza programów wyborczych;
  • prawica wobec wybranych problemów współczesnej Polski;
  • młodzieżowe ruchy prawicowe;
  • przyszłość prawicy w Polsce.

Miejsce: Wydziale Nauk Społecznych w Katowicach
Organizator: Koło Naukowe Politologów UŚ oraz Stowarzyszenie KoLiber
Termin:  17-18 grudnia 2013
Zgłoszenia:  30 listopada 2013
Strona www: facebook.com/events/211900875657328/

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz