W centrum Poznaniu stanie Mobilne Muzeum Powstania Wielkopolskiego


Mobilne Muzeum Powstania Wielkopolskiego to wystawa czasowa zlokalizowana w nowoczesnej instalacji kontenerowej, która stanie w centrum Poznania 27 grudnia br. Muzeum będzie można zwiedzać do końca stycznia 2014 roku. Pomysłodawczynią przedsięwzięcia jest Agnieszka Wiśniewska, Prezes Fundacji Wielkopolska Brand, głównego organizatora przedsięwzięcia.

Mobilne Muzeum Powstania WielkopolskiegoMuzeum połączy innowacyjną technologię oraz multimedia z archiwalnymi materiałami. Stare zdjęcia, charakterystyczne elementy scenograficzne, rekwizyty z Powstania Wielkopolskiego, materiały filmowe i dźwiękowe zaprezentujemy w nowoczesny, interaktywny i niezwykle sugestywny sposób – mówi Agnieszka Wiśniewska i dodaje: jestem przekonana, że zastosowanie nowych technologii przyciągnie uwagę młodych ludzi, dzięki czemu projekt ten stanie się ponadpokoleniowym przedsięwzięciem i ważnym głosem w dialogu z historią regionu.

„To nie będzie muzeum mające ambicje przekazania całościowego obrazu historii powstania z jego złożoną genezą. Celem tej interaktywnej instalacji będzie atrakcyjne ukazanie najważniejszych zjawisk i wątków oraz skłonienie odbiorców do dalszego poszukiwania informacji na ten temat” – dodaje profesor Zbigniew Pilarczyk, konsultant merytoryczny przedsięwzięcia.

Jan Mazurczak, Prezes Zarządu Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej (PLOT), zwraca szczególną uwagę na walory promocyjne przedsięwzięcia:

„Jesteśmy przekonani, że Mobilne Muzeum Powstania Wielkopolskiego stanie się ważnym elementem promocji Wielkopolski zarówno w kraju, jak i za granicą, budując pozytywny wizerunek regionu i jego mieszkańców.”

Mobilne Muzeum Powstania Wielkopolskiego02Mobilne Muzeum Powstania Wielkopolskiego to nie tylko plenerowa lekcja historii w samym centrum Poznania, ale przede wszystkim nowoczesny, obywatelski projekt, który pozwoli na wielopłaszczyznowy dialog historii ze społeczeństwem. Wydarzenie to ma nie tylko ogromne znaczenie edukacyjne i kulturalne, ale także odznacza się dużym potencjałem promocyjnym regionu.

Mobilne Muzeum Powstania Wielkopolskiego adresowane jest do szerokiego grona odbiorców: dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów – specyfika wydarzenia, łączenie tradycyjnych form wystawienniczych z innowacyjnymi rozwiązaniami, to atrakcyjny sposób ukazania historii i nawiązania dialogu między pokoleniami. To również miejsce do redefinicji takich wartości, jak rodzina, patriotyzm, wiara, wolność, tradycja. Tym samym – chociaż jest to projekt o zasięgu lokalnym - do uczestnictwa w tych niecodziennym wydarzeniu zapraszamy mieszkańców całej Polski oraz gości z zagranicy.

Fundacja Wielkopolska Brand wyraża nadzieję, że projekt spodoba się Wielkopolanom i w kolejnych latach podobne instalacje będą eksponowane w wielu miastach nie tylko naszego regionu, przybliżając w ten sposób historię Powstania Wielkopolskiego mieszkańcom Warszawy, Gdańska czy Krakowa.

Ważnym elementem projektu będzie prezentacja pamiątek rodzinnych, które do tej pory pozostawały jedynie w prywatnych rękach. Nowoczesna technologia pozwoli zeskanować takie obiekty, a następnie zaprezentować je w formie cyfrowej, tak, aby oryginały z powrotem mogły wrócić do ich właścicieli. – Marzę, by pewnego dnia zeskanować wszystkie pamiątki z Powstania Wielkopolskiego, zarówno te, które są własnością instytucji, jak i te, które przechowywane są w rękach prywatnych, i zgromadzić je w jednym miejscu, tworząc w ten sposób Wirtualne Muzeum Powstania Wielkopolskiego – mówi Agnieszka Wiśniewska, prezes Fundacji Wielkopolska Brand.

Miejsce: Poznań
Organizator: Fundacja Wielkopolska Brand
Termin: 27 grudnia 2013 r.-31 stycznia 2014 r.
Opłata: 150 zł
Strona www: wielkopolskabrand.com

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz