Do wygrania: „Palmy na śniegu”, L. Gabás


Palmy na śniegu to historia wyjątkowej rodziny, której losy nierozłącznie splatają się z ważną częścią europejskich i afrykańskich dziejów. W latach 50-tych XX wieku dwaj bracia wraz z ojcem wyruszają z Hiszpanii do jej kolonii, na wyspę Fernando Poo w Gwinei Hiszpańskiej. To wydarzenie na zawsze zmieni życie wszystkich członków rodziny, a dla przyszłych pokoleń pozostawi wiele tajemnic do odkrycia. Portal „historia.org.pl” jest patronem medialnym publikacji.

Zadania konkursowe

By mieć szansę na wygranie jednego z trzech egzemplarzy książki należy w terminie do 14 grudnia poprawnie odpowiedzieć na pytania:

  1. Do kiedy Gwinea Hiszpańska była hiszpańską kolonią?
  2. Jak Hiszpanie nazywali kontynentalna część Gwinei Równikowej?
  3. Na jakiej wyspie leży największe miasto Gwinei Równikowej?
Ponadto zapisz się do naszego newslettera i potwierdź rejestrację. Oczywiście jeśli wcześniej tego nie zrobiłeś/aś.
Tutaj możesz zobaczyć wszystkie aktualne trwające konkursy, które organizujemy. W każdy piątek nowy konkurs!

O książce

palmynasniegiuW połowie XX wieku Gwinea Hiszpańska przeżywała swój okres świetności związany z produkcją kakao, kawy i tropikalnych gatunków drewna. W związku z tym wielu Hiszpanów szukało w afrykańskich koloniach lepszego bytu. Bohaterowie powieści Palmy na śniegu zwabieni korzystnymi warunkami ekonomicznymi i legendą tropikalnego raju rozpoczynają tam nowe życie. Konstruują ponownie wartości, określają swoją postawę wobec rdzennych mieszkańców wyspy Fernando Poo oraz wobec siebie nawzajem. Jeden z braci, Kilian łamie społeczne tabu i zakochuje się w czarnoskórej Bilian. Drugi - Jacobo prowadzi hulaszczy tryb życia oparty przede wszystkim na zabawie. Obie te postawy wpłyną zasadniczo na losy całej rodziny, która już na zawsze zwiąże się z afrykańską wyspą nie tylko ekonomicznie, ale również więzami krwi.

W 1968 roku, po kilku latach niepokojów, które opisuje Luz Gabás w swojej powieści, Gwinea Hiszpańska uzyskała niepodległość – dokładnie w Dniu Hiszpańskości. Od tamtego czasu kraj znalazł się pod rządami bezwzględnych afrykańskich dyktatorów: Francisca Macíasa Nguemy i Teodora Obianga Nguemy, który rządzi tam do dziś. „Palmy na śniegu” opisują dużą część bogatej i ciekawej gwinejskiej historii, zdominowanej najpierw przez Portugalczyków, potem przez Brytyjczyków i wreszcie przez Hiszpanów. Państwo do dziś nie wywalczyło sobie zasłużonej wolności.

Tytuł: Palmy na śniegu
Autor: Luz Gabás
Tłumaczenie: Barbara Jaroszuk
Wydawca: Muza SA
Liczba stron: 624
Okładka: broszurowa
Format: 155x235 mm
ISBN: 978-83-7758-493-4
Cena detaliczna: 49,99 zł


Nagrody są rozlosowywane wśród osób, które poprawnie wykonały zadania konkursowe. Odpowiedzi należy kierować na adres konkursy@historia.org.pl. W e-mailu należy podać poprawne odpowiedzi (do zwycięzcy nastąpi kontakt w celu ustalenia adresu do wysyłki), w jego tytule umieść nagłówek ze strony z konkursem (np. Do wygrania: „Piastowie”, S. Koper). Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w ciągu siedmiu od jego zakończenia. Przed wzięciem udziału w konkursie zapoznaj się z regulaminem. O nowych konkursach na bieżąco informujemy na naszym profilu na Facebooku. Wszystkie aktualne konkursy znajdziesz tutaj. Powodzenia!

Zostaw własny komentarz