Spacer edukacyjny: „Gdańsk w ogniu walk i konfliktów”


Instytut Kultury Miejskiej zaprasza 17 grudnia na czwarty, edukacyjny spacer pod Gdańsku odbywający się w cyklu Gdańskich Miniatur „Gdańsk w ogniu walk i konfliktów”. Na spacerze uczniowie i uczennice przeniosą się w lata 1952 - 1989, kiedy nasz kraj nazywał się Polską Republiką Ludową. Przekonają się, jak wyglądało życie po II wojnie światowej, gdy mocno zniszczona Polska znalazła się w radzieckiej strefie wpływów. Dowiedzą się również czym było ZOMO, do czego służyły kartki, czym był komunizm i cenzura, a także jak ważną rolę w historii odegrała Solidarność. Zapisy na spacer z przewodniczką i portalem iBedker przyjmowane są do 8 grudnia.

GM3_11

„Spacer rozpoczniemy przy pomniku króla Jana III Sobieskiego. Usłyszymy tam o trójmiejskiej opozycji - dowiemy się, dlaczego doszło do licznych strajków, wydarzeń nazwanych później „Grudniem ’70″, i jakie miały skutki. Następnie, na Placu im. Dariusza Kobzdeja poznamy historię działacza, któremu zostało poświęcone to miejsce. Usłyszymy także o organizacjach, które w 1980 roku zaangażowały się w tworzenie strajków i Solidarności. Przy kościele św. Brygidy dowiemy się, jak ważną rolę w historii spełniał Kościół Katolicki w Polsce oraz jak powstał Niezależny Samorządny Związek Zawodowy »Solidarność«”- opowiada Anna Urbańczyk, koordynatorka cyklu Gdańskie Miniatury.

Następnie uczestnicy i uczestniczki udadzą się pod historyczną Bramę nr 2 Stoczni Gdańskiej. Usłyszą tam o wydarzeniach, które miały miejsce w ówczesnych zakładach pracy, które do dzisiaj są symbolem Gdańska. Przekonają się również jak ogromną rolę odegrały kobiety podczas sierpniowego strajku z 1980 roku - Alina Pienkowska, Henryka Krzywonos, Anna Walentynowicz i Ewa Ossowska. Ostatnim punktem podczas grudniowego spaceru będzie Pomnik Poległych Stoczniowców. Przewodniczka opowie o historii powstania monumentu i jego elementach. Spacer zakończy się przypomnieniem o negocjacjach, które doprowadziły do podpisania porozumienia, w wyniku którego 4 czerwca 1989 roku doszło do wyborów i tym samym odrzucenia systemu komunistycznego.

Szlakami Gdańskich Miniaturach można chodzić samodzielnie, przy pomocy mapki lub z przewodniczką oraz portalem iBedeker. W tym miesiącu IKM zaprasza na zorganizowany spacer 17 grudnia.

Termin: 17 grudnia 2013 r. (wtorek), godziny: 10.00, 11:30, 13:00
Kategoria wiekowa: szkoły gimnazjalne - szkoły ponadgimnazjalne
Czas trwania:
około 1,5 godziny
Maksymalna ilość osób zgłaszanych: 30
Maksymalna ilość osób w grupie podczas spaceru: 50
Koszt: bezpłatne

Opis trasy, mapa, pytania konkursowe dostępne pod adresem: ikm.gda.pl/OpozycjaAntykomunistyczna.

Zgłoszenia prosimy przesłać do dnia 8 grudnia 2013 r. z podaniem nazwy szkoły/placówki kultury/grupy nieformalnej i ilości uczestników, wybranej godziny, nazwisk oraz telefonów kontaktowych osób, które 17 grudnia będą towarzyszyć grupie dzieci i młodzieży (na każde 15 osób przypada jeden opiekun), na adres e-mail: miniatury@ikm.gda.pl. Potwierdzenia udziału zostaną przesłane drogą e-mailową do 10 grudnia 2013 r. (wtorek).

Więcej informacji o projekcie: ikm.gda.pl/GdanskieMiniatury.

Organizatorzy: Instytut Kultury Miejskiej, Miasto Gdańsk, iBedeker

 

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz