Do wygrania: „Bismarck. Żelazny Kanclerz”, J.-P. Bleda


Nie nadawał się na pruskiego urzędnika, był zarazem pragmatyczny i skory do kompromisu, jak i niezależny, buntowniczy. Biografia Bismarcka to uniwersalna sylwetka wodza, którego portret jest tak barwny, jak i niejednoznaczny. Dzięki sprawnej narracji czytelnik ma wrażenie, że obcuje nie z historyczną postacią, ale żywym człowiekiem, politycznym wirtuozem, którego geniusz na trwałe odcisnął ślad na kartach historii Niemiec, Polski i całej Europy. Portal „historia.org.pl” jest patronem medialnym publikacji.

Zadania konkursowe

By mieć szansę na wygranie jednego z trzech egzemplarzy książki należy w terminie do 18 grudnia poprawnie odpowiedzieć na pytania:

  1. Na czym polegała zmiana Bismarcka w tzw. depeszy emskiej i jakie miało to konsekwencje?
  2. W jakim mieście polskim mieście niegdyś znajdował się pomnik Otto von Bismarcka?
  3. Jak nazywa się poniższy okręt i jakiego jest typu:

niemasciagania

Ponadto zapisz się do naszego newslettera i potwierdź rejestrację. Oczywiście jeśli wcześniej tego nie zrobiłeś/aś.
Tutaj możesz zobaczyć wszystkie aktualne trwające konkursy, które organizujemy. W każdy piątek nowy konkurs!

O książce

bismarck-zelazny-kanclerz-b-iext23116569Bismarck. Żelazny Kanclerz Jeana-Paula Bleda, znawcy historii Niemiec i Austrii, autora wielu książek poświęconych dziejom Niemiec i Austro-Węgier XIX wieku, to pierwsza tak kompletna biografia jednego z najwybitniejszych wodzów w historii wydana na polskim rynku. Bled, nie pisząc klasycznego podręcznika, inspiruje do zgłębiania tematu. Książka, choć napisana lekkim stylem, jest bogatym kompendium wiedzy o historii Europy Środkowej, wnosi także wiele do zrozumienia późniejszych procesów wyzwalania się narodów spod dominacji austro-węgierskiej i niemieckiej oraz burzliwych wydarzeń XX wieku.

Autor skupia się na politycznej roli kanclerza, a w tle podaje szczegóły życia prywatnego. Buduje bogaty portret Bismarcka, nie przeciążając tekstu faktami, datami, mozolnymi relacjami, splata je tak, że nawet bez głębszej wiedzy o epoce czytelnik poznaje proces przebudowy państwa niemieckiego. Bled śledzi historię Prus, które musiały walczyć o swą rolę pod dominacją austriackiego domu Habsburgów, by stworzyć potem nowoczesne państwo niemieckie, gdzie funkcjonuje konstytucja, są wolne wybory i ubezpieczenia społeczne. Równocześnie autor ukazuje inne oblicze tego państwa – kraju gdzie króluje Kulturkampf, partie mają znaczenie tylko pozorne, zaś król, a potem cesarz jest tylko marionetką. Burzliwe dzieje XIX wieku ukazane są w perspektywie wybitnej jednostki, jaką bez wątpienia był Bismarck. Książka to historiozoficzna propozycja, której lektura pomaga zrozumieć także współczesną myśl polityczną.

Bismarck. Żelazny Kanclerz to nie tylko sylwetka polityczna i psychologiczna wodza, ale również kompendium wiedzy o systemie rządów charakterystycznych dla XIX wieku.

Jean Paul Bled to specjalista od historycznych biografii i jeden z najbardziej cenionych badaczy  dziejów europejskich dynastii. Przez wiele lat autor był dyrektorem studiów germańskich na Uniwersytecie w Strasburgu i uznawany jest za wybitnego znawcę politycznych stosunków francusko-niemieckich.

Portret Żelaznego Kanclerza przypadnie do gustu nie tylko zainteresowanym historią Niemiec i pasjonatom biografii. To lektura dla każdego, kto chce zrozumieć procesy historyczne i role wielkich przywódców. Role, które często, niezależnie od epoki, bywają uniwersalne.

Tytuł: Bismarck. Żelazny Kanclerz
Autor: Jean-Paul Bled
Wydawca: Wydawnictwo Muza S.A
Rok wydania: 2013
ISBN: 978-83-7758-468-2
Okładka: twarda
Liczba stron: 320
Cena: 39,99 zł


Nagrody są rozlosowywane wśród osób, które poprawnie wykonały zadania konkursowe. Odpowiedzi należy kierować na adres konkursy@historia.org.pl. W e-mailu należy podać poprawne odpowiedzi (do zwycięzcy nastąpi kontakt w celu ustalenia adresu do wysyłki), w jego tytule umieść nagłówek ze strony z konkursem (np. Do wygrania: „Piastowie”, S. Koper). Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w ciągu siedmiu od jego zakończenia. Przed wzięciem udziału w konkursie zapoznaj się z regulaminem. O nowych konkursach na bieżąco informujemy na naszym profilu na Facebooku. Wszystkie aktualne konkursy znajdziesz tutaj. Powodzenia!

Zostaw własny komentarz