Sejm uczcił pamięć Włodzimierza Przerwy-Tetmajera


Sejm RP przyjął uchwałę w sprawie uczczenia pamięci Włodzimierza Przerwy-Tetmajera w 90. rocznicę Jego śmierci.

Włodzimierza Przerwy-Tetmajera na rysunku Stanisława Wyspiańskiego

Włodzimierza Przerwy-Tetmajera na rysunku Stanisława Wyspiańskiego

Projekt wniosła sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu. W głosowaniu uchwałę poparli wszyscy obecni na nim posłowie.

„Sejm Rzeczypospolitej Polskiej czci Jego pamięć i wyraża uznanie dla Jego postawy i dorobku twórczego” - napisano w uchwale.

Posłowie przypomnieli także, że Przerwa-Tetmajer był politykiem obozu niepodległościowego, m.in. prezesem Towarzystwa „Strzelec„ w Krakowie, działaczem PSL ”Piast” i delegatem Naczelnego Komitetu Narodowego.

Jako artysta-malarz uległ chłopomani, czego wyrazem był szereg jego obrazów ukazujących podkrakowski folklor. Jest autorem polichromii Panteon Wielkich Polaków na na sklepieniu kaplicy św. Zofii w katedrze na Wawelu. Ilustrował Betlejem  polskie Lucjana Rydla. W Weselu Stanisława Wyspiańskiego został uwieczniony jako Gospodarz

Był bratem przyrodnim poety Kazimierza Przerwy-Tetmajera.

 

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz