Rok 2014 Rokiem Jana Nowaka-Jeziorańskiego


Senat RP przyjął uchwałę ogłaszającą rok 2014 Rokiem Jana Nowaka-Jeziorańskiego, legendarnego Kuriera z Warszawy. W październiku minie 100 lat od jego urodzin.

Jan Nowak-Jeziorański przemawia w Radio Wolna Europa, 3 maja 1952 r.

Jan Nowak-Jeziorański przemawia w Radio Wolna Europa, 3 maja 1952 r.

Projekt uchwały został wniesiony przez grupę senatorów 30 października 2013 r. Do reprezentowania wnioskodawców został upoważniony senator Andrzej Grzyb (PSL). Uchwała została przyjęta przez aklamację, głosami 79 senatorów.

„Jan Nowak-Jeziorański wiele razy, w momentach kluczowych znacząco wpłynął na bieg wydarzeń w Polsce. Jako konsultant Rady Bezpieczeństwa ONZ, czy później doradca władz Stanów Zjednoczonych, wywarł istotny wpływ na ich politykę aktywnego wspierania »Solidarności«” - napisano w uchwale.

Zdaniem senatorów, służba żołnierska, działalność polityczna i twórczość pisarska oraz publicystyczna postawiły Jana Nowaka-Jeziorańskiego w rzędzie wielkich wychowawców polskiego społeczeństwa.

„Po wielu latach wrócił do wymarzonej, demokratycznej i wolnej Polski. Lata dziewięćdziesiąte wypełniły mu starania o zapewnienie naszemu krajowi bezpieczeństwa. Pierwszorzędną rolę odegrał w sprawie przyjęcia Polski do NATO” – przypomniano w uchwale.

Rok 2014 będzie także rokiem innego wojennego kuriera - Jana Karskiego. Stosowną uchwałę przyjął Sejm.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz