Rok Kolberga 2014


Jednym z patronów tegorocznych roku jest wybitny badacz polskiej kultury ludowej Oskar Kolberg. Organizację Biura Obchodów Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski  powierzył Instytutowi Muzyki i Tańca, które przygotowało program rocznicowy.

20131231_klb_logoMinister Zdrojewski utworzył także specjalny program  „Kolberg 2014 – Promesa”, z którego środki mają być przeznaczone na przedsięwzięcia artystyczne, naukowe, edukacyjne, dokumentacyjne oraz popularyzatorskie życie i dorobek Oskara Kolberga. Do Programu wpłynęły 443 wnioski. Do realizacji wybrano 48 projektów o łącznej wartości ponad 2 mln zł.

Do bogatego programu działań koncertowych, edukacyjnych, promocyjnych i wydawniczych należy m.in. uroczysta inauguracja Roku Kolberga w Przysusze i w Warszawie, stworzenie strony internetowej poświęconej folkloryście i uruchomienie interaktywnego przewodnika po Polsce Kolberga, digitalizacja i udostępnienie rękopisów Kolberga oraz wydanych tomów jego dzieł. Ponadto - renowacja nagrobku na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie, powstanie Raportu o muzyce tradycyjnej i tańcu tradycyjnym oraz przygotowanie wystaw poświęconych Oskarowi Kolbergowi w kontekście historii i kultury XIX wieku.

 Oskar Kolberg (1814-1890) - foklorysta, etnograf, muzyk i kompozytor. Zainteresował się pieśniami ludowymi, co skutkowało wydaniem w latach 1842-45 pięcu zeszytów Pieśni ludu polskiego. Następnie zbiór rozszerzono o informacje etnograficzne. Publikował także Obrazy etnograficzne (11 tomów), w których zawarł zebrany przez siebie materiał o folklorze i etnografii Polski.

Szczegółowe informacje dotyczące Roku Oskara Kolberga znajdują się tutaj.

Źródło: mkidn.gov.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz