Weekend z wawelskimi arrasami


Zamek Królewski na Wawelu zaprasza 18 i 19 stycznia do odkrycia jednej najcenniejszej części swojej kolekcji – arrasów zygmuntowskich. Tegoroczny weekend z arrasami będzie poświęcony technice wykonania tych wspaniałych tkanin.

Fragment arrasu z serii  Herby Polski i Litwy, z postacią Wiktorii, Bruksela, ok. 1555. Zamek Królewski na Wawelu / fot. Stanisław Michta

Fragment arrasu z serii Herby Polski i Litwy, z postacią Wiktorii, Bruksela, ok. 1555. Zamek Królewski na Wawelu / fot. Stanisław Michta

Dla dorosłych przewidziano zwiedzanie z kustoszem, dla dzieci specjalne warsztaty. W trakcie spotkań zostaną przedstawione przede wszystkim zagadnienia techniczne – etapy powstawania arrasów, barwniki używane do farbowania wełny i jedwabiu oraz procesy barwienia przędzy. Pracownicy Zamku omówią czynniki powodujące niszczenie tkanin oraz przypomną historię kolekcji króla Zygmunta Augusta.

19 stycznia jest kolejną, pięćdziesiątą trzecią rocznicą powrotu arrasów z wojennej tułaczki do Krakowa. Pociąg z wawelskimi skarbami przyjechał na Dworzec Główny 19 stycznia 1961 o 22.00. Już tradycyjna, styczniowa data spotkania „Weekendu z arrasami” przypomina o odysei skarbów wawelskich w czasie drugiej wojny światowej.

Wawelska kolekcja arrasów, zamówionych przez króla Zygmunta Augusta w Brukseli w latach 1550-1560, jest największym takim zbiorem w Polsce i jednym z najważniejszych w Europie. Tkane jedwabiem i wełną, złotymi i srebrnymi nićmi tapiserie ilustrują historie biblijne, ukazują bujny świat roślin i egzotycznych zwierząt, oraz herby Polski i Litwy przypominające o Rzeczpospolitej Obojga Narodów.

Program:

18 stycznia, 19 stycznia – zwiedzanie z kustoszem

  • każdego dnia 10.00, 12.00, udział bezpłatny

19 stycznia (niedziela)

  • 11.00, dzieci 3 zł, dorośli 6 zł (dzieci 10-12, uczestniczą w zajęciach wraz z opiekunami)

Rezerwacja obowiązkowa, zgłoszenia od poniedziałku poprzedzającego spotkanie, tel.: 12/422-51-55 wew. 290 (poniedziałek-piątek w godz. 9.00-12.00 i 14.00-15.00).

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz