Historyczna wymiana Tuska i Orbana


Premier Donald Tusk udał się dziś na Węgry, gdzie odbywa się spotkanie przywódców Grupy Wyszehradzkiej poświęcone sytuacji na Ukrainie. W Budapeszcie Tusk spotkał się także z Victorem Urbanem, z którym wymienił się prezentami związanymi ze wspólną historią obu państw.

Polski premier wręczył swojemu węgierskiemu odpowiednikowi srebrną plakietę Batory pod Pskowem. Dodając, iż czyni ten gest na dowód przyjaźni, że w przeszłości stać nas było na wspólnych bohaterów i wspólne sukcesyStefan Batory pod Pskowem to tytuł słynnego obraz Jana Matejki z 1872 roku, który przedstawia poselstwo rosyjskiego cara Iwana IV Groźnego do pochodzącego z Siedmiogrodu króla Polski Stefana Batorego z prośbą o pokój.

Donald Tusk wręczył Victorowi Orbanowi prezent - plakietę "Batory pod Pskowem". "To na dowód przyjaźni, że w przeszłości stać nas było na wspólnych bohaterów i wspólne sukcesy" - powiedział polski premier / fot. kprm.gov.pl

Donald Tusk wręczył Victorowi Orbanowi prezent - plakietę „Batory pod Pskowem”. „To na dowód przyjaźni, że w przeszłości stać nas było na wspólnych bohaterów i wspólne sukcesy” - powiedział polski premier / fot. kprm.gov.pl

Z kolei Orban wręczył Tuskowi plakat z 1948 roku mówiący o przyjaźni polsko-węgierskiej.

Polski premier otrzymał w prezencie plakat z 1948 roku o przyjaźni polsko-węgierskiej / fot. kprm.gov.pl

Polski premier otrzymał w prezencie plakat z 1948 roku o przyjaźni polsko-węgierskiej / fot. kprm.gov.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz