Inscenizacja bitwy o Tczew z 1807 r.


Fabryka Sztuk zaprasza na czwartą już inscenizację bitwy o Tczew z 1807 r. W sobotę, 22 lutego 2014 r. wehikuł czasu Fabryki Sztuk zabierze nas w okres wojen napoleońskich z początku XIX wieku.

INSCENIZACJA PLAKATUczestnicy będą świadkami walk Wielkiej Armii Napoleona Bonaparte, w skład której wchodziły również polskie oddziały pod dowództwem gen. Jana Henryka Dąbrowskiego, wyzwalającej Tczew z rąk pruskich. W bitwie, która rozpocznie się o godzinie 14.00, w okolicach murów miejskich przy ul. Ogrodowej, weźmie udział około stu rekonstruktorów. Żołnierze w umundurowaniu z epoki, uzbrojeni w broń z czasów napoleońskich, stoczą bitwę zakończoną kapitulacją wojsk pruskich. Dramaturgię zmagań wojennych podkreślą widowiskowe efekty pirotechniczne.

Wcześniej, od godziny 12.30, nastąpi tradycyjne już bratanie się z cywilami. Plac Hallera zmieni się w obozowisko wojskowe, gdzie będzie można zapoznać się z uzbrojeniem i umundurowaniem żołnierzy sprzed ponad dwustu laty.

Podczas inscenizacji, o życiu żołnierskim i bitwie o Tczew z 1807 r. opowiadać będzie dr Andrzej Nieuważny, specjalizujący się w okresie wojen napoleońskich.

Program:

  • godz. 12.15 – przemarsz wojsk napoleońskich i pruskich z Fabryki Sztuk (ul. 30 stycznia 4) na Plac Hallera
  • godz. 12.30 do 13.45 – obóz wojskowy, pokazy musztry, prezentacja oddziałów biorących udział w inscenizacji – Plac Hallera
  • godz. 14.00 do 14.50 – inscenizacji bitwy o Tczew z 1807 r. – okolice murów miejskich przy ul. Ogrodowej

Uprzejmie informujemy, iż w związku z organizacją inscenizacji, w dniu 22 lutego, nastąpią zmiany w ruchu drogowym:

  • wyłączenie z ruchu pojazdów Placu Hallera, w godz. 11.00-14.00
  • zamknięcie ul. Wąskiej, w godz. 13.30-15.00
  • wyłączenie z ruchu pojazdów parkingu przy ul. Ogrodowej, w godz. 9.00-15.00
  • wyłączenie z ruchu pojazdów ul. St. Kard. Wyszyńskiego (na odcinku od ul. Dominikańskiej do Placu Hallera), w godz. 10.00-15.00
  • - wyłączenie z ruchu pojazdów ul. Krótkiej, w godz. 10.00-15.00

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz