W Stambule otwarto wielką wystawę o wspólnej historii Polski i Turcji [zdjęcia]


Prezydent Polski Bronisław Komorowski i prezydent Turcji Abdullah Gül otworzyli w Muzeum Sakıp Sabancı w Stambule wystawę Daleki sąsiad, bliskie wspomnienia - 600 lat stosunków Turcji i Polski, która jest jednym z elementów uświetniających tę rocznicę.

Wystawia pokazuje przekrój przez 600 lat stosunków polsko-tureckich. Ukazuje relacje na różnych płaszczyznach: dyplomatycznej, wojskowej, handlowej, społecznej i kulturalnej. W ekspozycji wykorzystano oryginalne dokumenty, druki, dzieła sztuki oraz elementy uzbrojenia ze zbiorów obu państwa.

Wystawę podzielono na trzy etapy stosunków. Pierwszy od epoki Jagiellonów po bitwę wiedeńską. Druga od pokoju w Karłowicach, aż po XIX w. Ostatnia część ekspozycji poświęcona jest udziałowi Polaków w wielu dziedzinach życia Turcji, na przykładzie takich wybitnych postaci jak Adam Mickiewicz, Józef Bem, Michał Czaykowski – Sadyk Pasza oraz Konstanty Borzęcki – Mustafa Dżelaleddin Pasza.

Wystawa jest wspólnym przedsięwzięciem Muzeum Narodowego w Warszawie i Muzeum Sakıp Sabancı w Stambule. Aż 400 wybranych eksponatów pochodzi z 36 placówek z całej Polski. Ekspozycję można oglądać do 15 czerwca.

Wystawie towarzyszą także inne wydarzenia. Jednym z nich jest konferencja naukowa Distant Neighbour Close Memories - 600 years of Turkish-Polish Relation. Ponadto odbędą się pokazy klasycznych polskich filmów, których gospodarzem będzie Atilla Dorsay, uznany krytyk filmowy i doradca IKSV (Stambulskiej Fundacji Kultury i Sztuki), a także współzałożyciel SIYAD (Tureckiego Stowarzyszenia Krytyków Filmowych).

Niektóre eksponaty wykorzystane na wystawie:

kat_163

kat_046_0 kat_056_0 kat_074_0 kat_110

Źródło: stambul.msz.gov.pl; prezydent.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz