Dyskusja wokół „Polityki Polskiej”


„Między Polską naszych pragnień a Polską naszych możliwości. Wokół +Polityki Polskiej+ – pisma, które w latach 80. współtworzyli m.in. Jacek Bartyzel, Marek Gadzała, Aleksander Hall, Marek Jurek, Kazimierz M. Ujazdowski, Wiesław Walendziak, Tomasz Wołek„ - pod takim tytułem odbędzie się spotkanie w Centrum Informacji im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego w Warszawie związane z nowo wydaną antologią tekstów z ”Polityki Polskiej”.

jpgDyskusja odbędzie się w czwartek, 13 marca, o godz. 18.

„Polityka Polska„ stała się w latach 80. XX wieku jednym z najważniejszych ośrodków krystalizacji myśli i strategii prawicowej opozycji antykomunistycznej. Jej znaczenie polegało przede wszystkim na stworzeniu języka, którym pod koniec lat 80. i w latach 90. niemal cała prawica (i nie tylko) opisywała rzeczywistość schyłkowego PRL-u, proces odzyskiwania suwerenności przez Polaków, dominację na scenie politycznej postsolidarnościowej lewicy, ale i wewnątrz prawicowe spory” – pisze we wstępie do antologii Artur Wołek. Zestawienie artykułów z lat 80. i 90. pozwala zaobserwować, jak kształtowała się myśl i idące za nią działania przed i po zmianie ustroju. Jak duży rozdźwięk powstał między Polską, jakiej autorzy pragnęli, a państwem, w jakim następnie mogli działać i które też mogli kształtować.

Dyskusję z udziałem redaktorów i autorów pisma oraz redaktorów antologii tekstów z „Polityki Polskiej„ – dr Arturem Wołkiem i dr Małgorzatą Bartyzel poprowadzi Mateusz Matyszkowicz („Teologia Polityczna„, kwartalnik ”Fronda”).

Organizatorami spotkania są: Muzeum Historii Polski, Ośrodek Myśli Politycznej oraz Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy. Dyskusja odbędzie się w Centrum Informacji im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego przy ul. Czerniakowskiej 178A w Warszawie.

Wstęp na spotkanie jest wolny.

źródło:http://www.muzhp.pl/

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz