„Witold Pilecki – ochotnik do piekła”. Spotkanie z Jackiem Pawłowoiczem na UW


13 marca w sali 107 w budynku Starego BUW-u odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu seminariów o Żołnierzach Wyklętych. Spotkanie organizowane przez Niezależne Zrzeszenie Studentów Uniwersytetu Warszawskiego będzie tym razem dotyczyło płk. Witolda Pileckiego. O jego działalności w czasie II wojny światowej i po jej zakończeniu opowie pan Jacek Pawłowicz, pracownik Instytutu Pamięci Narodowej.

„Witold Pilecki – ochotnik do piekła”. Spotkanie z Jackiem Pawłowoiczem na UW.

„Witold Pilecki – ochotnik do piekła”.
Spotkanie z Jackiem Pawłowoiczem na UW.

Pułkownik Pilecki nie bez powodu uważany jest za jednego z najważniejszych polskich bohaterów. Był to człowiek, który w 1940 r. opracował plan przedostania się do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz w celu zebrania od wewnątrz informacji o jego funkcjonowaniu. Jako więzień zorganizował siatkę wywiadowczą i przygotował pierwszy raport dotyczący sytuacji w obozie zagłady. Po brawurowej ucieczce brał także udział w powstaniu warszawskim. Po zakończeniu II wojny światowej nie ugiął się i podjął walkę z sowieckim okupantem. Prowadził działalność wywiadowczą w MBP, MON i MSZ. W 1947 roku płk. Pilecki został aresztowany przez komunistów. W areszcie był bezlitośnie katowany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa. O skali okrucieństwa oprawców świadczą słowa pułkownika: „Przy nich Oświęcim był igraszką”. Komuniści zamordowali Pileckiego 25 maja w więzieniu mokotowskim na Rakowieckiej, poprzez strzał w tył głowy. Pochowano go w tajemnicy, by zabić także pamięć o tym Żołnierzu Wyklętym.

Niezależne Zrzeszenie Studentów UW, pragnąć przybliżyć postać pułkownika, organizuje  seminarium „Witold Pilecki – ochotnik do piekła„. Na spotkaniu będzie możliwość wysłuchania wykładu oraz podjęcia dyskusji z panem Jackiem Pawłowiczem – historykiem, który od 2001 roku kieruje referatem edukacji historycznej w Oddziałowym Biurze Edukacji Publicznej IPN w Warszawie. Jest także autorem publikacji naukowych z zakresu najnowszej historii Polski, takich jak: „Nieznani bohaterowie„, „Rotmistrz Witold Pilecki” czy ”Generał Leopold Okulicki”.

Cykl seminariów o Żołnierzach Wyklętych to projekt organizowany przez Sekcję Historyczną NZS UW w ramach ogólnopolskiej akcji „Upominamy się o Was!”. Spotkania te mają na celu propagowanie wiedzy o bohaterach polskiego podziemia antykomunistycznego i przywracanie im należnego miejsca w historii Polski i w pamięci społecznej. Organizatorzy podkreślają, że ten cykl to tylko jedno z licznych działań, jakie NZS UW podejmuje, by upominać się o bohaterów, z którymi komunistyczni zbrodniarze walczyli przez wiele lat nie tylko poprzez fizyczną ich eliminację, ale także poprzez fałszowanie historii oraz próby niszczenia pamięci o nich.

 

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz