Rocznica marszu solnego


Dziś, 12 marca, mija osiemdziesiąta czwarta rocznica od rozpoczęcia słynnego protestu Mahatmy Gandhiego, zwanego popularnie marszem solnym.

Gandhi podczas marszu solnego / autor nieznany, kwiecień 1930 CC-BY-SA-3.0

Gandhi podczas marszu solnego / autor nieznany, kwiecień 1930 CC-BY-SA-3.0

Postaci Gandhiego nie trzeba nikomu przedstawiać; dość powiedzieć, że to między innymi dzięki jego metodzie nieposłuszeństwa obywatelskiego, opisanej niegdyś przez Henry’ego D. Thoreau, Indie wywalczyły sobie niepodległość. Marsz solny z 1930 roku był jednym z wielu aktów nieposłuszeństwa wobec niesprzyjającej Indiom polityki brytyjskiego rządu. Jednocześnie jest to bodaj najsłynniejszy protest Gandhiego.

Punktem zapalnym stała się odmowa przyznania Indiom statusu dominium ze strony Brytyjczyków. Gandhi postanowił, że okaże swoją niezgodę na tę politykę, celując w monopol rządowy na wydobycie i handel solą. Podczas 240-milowego marszu z Sabarmati do Dandi Mahatma zebrał tysiące zwolenników dla postulatów swoich oraz Indyjskiego Kongresu Narodowego. U końca marszu na wybrzeżu Gandhi zebrał dla siebie garść soli, demonstrując tym samym zachętę społeczeństwa indyjskiego do zaopatrywania się w nią samodzielnie i omijania przymusu rządowego.

Marsz, który cieszył się szerokim zainteresowaniem zagranicy, zakończył się 6 kwietnia 1930 roku. Gandhi został aresztowany, a w ciągu najbliższych tygodni władze aresztowały około 80 tysięcy osób, co do których istniało podejrzenie o udziale w marszu.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz