Odkryto królewską siedzibę Anglosasów w Rendlesham


Dla osób zainteresowanych odkryciami archeologicznymi nie będzie żadną nowością wiadomość o wykopaliskach, prowadzonych w Sutton Hoo we wschodniej Anglii, gdzie już w 1939 roku odnaleziono anglosaski grób królewski. Lecz w pobliżu Sutton Hoo – w Rendlesham – prowadzone były od 2008 roku nowe wykopaliska, a opinie na temat tego, co tam odnaleziono, powinny zaciekawić.  

W Rendlesham, położonym osiem kilometrów od Sutton Hoo, umiejscowiona była najprawdopodobniej siedziba tych anglosaskich królów, których grób znaleziono w 1939 roku. Wskazywać mają na to odnalezione przez archeologów przedmioty znajdujące się na terenie osady, przede wszystkim złote i srebrne monety sprzed czternastu stuleci, identyczne z tymi z grobów w Sutton Hoo, a także metalowe narzędzia oraz biżuteria, o których krótki materiał filmowy można oglądać za pośrednictwem portalu BBC1. Łącznie, w ciągu kilku lat pracy, znaleziono ponad 3,5 tysiąca przedmiotów. W Sutton Hoo od 15 marca można te skarby oglądać dzięki nowej wystawie2.

Archeolodzy nie mają wątpliwości, że osada, jaką odkryli, była zamieszkiwana przez wysoko postawione osoby. Świadczyć o tym ma przede wszystkim staranność wykonania znalezisk i ich liczność oraz dogodne usytuowanie osady nad rzeką i na szlaku handlowym. Na potwierdzenie tych tez przytacza się świadectwo Bedy Czcigodnego, który wspominał o wiosce królewskiej w Rendlaesham w Historia ecclesiastica gentis Anglorum. Badacze są także w stanie ustalić, który król mieszkał w Rendlesham – miał być to Raedwald, pierwszy król Anglów Wschodnich, żyjący w VII wieku. Był on, według Bedy Czcigodnego, również czwartym monarchą panującym nad południowymi królestwami anglosaskimi.  W Rendlesham miał on najprawdopodobniej swój dwór.

Eksperci wypowiadają się bardzo entuzjastycznie na temat związku między grobami w Sutton Hoo a wioską w Rendlesham. Podkreślają, że tak jak Sutton Hoo ukazuje zwyczaje grobowe możnych z VII stulecia, tak Rendlesham ilustruje życie codzienne ich oraz innych osadników. Profesor Scull z Uniwersytetu w Cardiff i Uniwersytetu w Londynie dodał, że również sposób zabudowy miejscowości wiele mówi o podziałach w ówczesnym społeczeństwie wyspiarzy, zwracając uwagę na oddzielne usytuowanie budynków możnowładców i reszty społeczności.

Źródła: http://www.bbc.com/news/uk-england-suffolk-26519496http://todayinbritishhistory.com/anglo-saxon-royal-village-rendlesham/

  1. http://www.bbc.com/news/uk-england-suffolk-26519496 []
  2. http://www.nationaltrust.org.uk/sutton-hoo/ []

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz