Znaczki pocztowe na setną rocznicę I wojny światowej


Gratka dla filatelistów. Poczta Królewska Wielkiej Brytanii wyemitowała serię znaczków pocztowych upamiętniających pierwszą wojnę światową, której setna rocznica przypada w tym roku.  

Wśród sześciu różnych wzorów widnieje wizerunek szeregowego Williama Cecila Tickle’a, piętnastoletniego żołnierza, który poległ w bitwie nad Sommą 3 lipca 1916 r. w wieku zaledwie siedemnastu lat. Służył w dziewiątym Batalionie Regimentu Essex. Wizerunek bohatera umieszczony na znaczku pochodzi ze zdjęcia, które podarowała Imperial War Museum jego matka.

Szeregowy Tickle

Szeregowy Tickle

 

Drugim znaczkiem z serii, wyemitowanym przez Pocztę Królewską, jest znaczek z fragmentem wiersza Lawrence’a Binyona „Poległym„ (”For the Fallen”):

 O zachodzie słońca i o brzasku, Ich pamięć będzie trwała.

Sam autor w czasie wojny uczestniczył w działalności Czerwonego Krzyża na zachodnim froncie w 1916 rok.

"Poległym"

„Poległym”

Na trzecim znaczku widnieje czerwony mak symbolizujący śmierci i gotowość do ofiary z krwi.

Czerwony mak

Czerwony mak

Na kolejnym znaczku umieszczono reprodukcję Christophera R.V. Nevinsona, pejzażysty brytyjskiego żyjącego w pierwszej połowie XX wieku. Obraz, zatytułowany „A star Shell”, ma przedstawiać pole walki oświetlone eksplodującą bombą.

A star Shell

A star Shell

Piąty ze znaczków prezentuje maleńki fragment pomnika „The response” dedykowanego brytyjskim żołnierzom pierwszej wojny, zamówionego przez Sir George’a Renwicka na rzecz miasta Newcastle w 1923 roku. Autorem pomnika jest Sir William Goscombe John. Fragment wykorzystany na znaczku przedstawia kobietę i dziecko żegnających żołnierzy.

The response

The response

Ostatni znaczek zawiera zdjęcie mosiężnej puszki, które w 1914 jako świąteczne upominki otrzymywali żołnierze brytyjscy od księżniczki Marii, córki króla Jerzego V. Puszki zawierały upragnione na froncie rarytasy, takie jak tytoń, słodycze, ołówki, przyprawy i zdjęcie młodej księżniczki.

Mosiężna puszka od księżniczki Marii

Mosiężna puszka od księżniczki Marii

 

Źródło zdjęć i informacji: http://www.telegraph.co.uk/history/world-war-one/10702707/First-World-War-soldier-who-enrolled-at-15-remembered-on-stamp.html, autor zdjęć Royal Mail/PA.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz