Zamek Królewski na Wawelu czci 220. Rocznicę Powstania Kościuszkowskiego


W 220 rocznicę rozpoczęcia Powstania Kościuszkowskiego Zamek Królewski na Wawelu prezentuje cenne pamiątki związane z Tadeuszem Kościuszką: dwa listy, jeden bardzo rzadko eksponowany, drugi niepublikowany i wystawiany po raz pierwszy, tabakierki wykonane przez Wodza Insurekcji oraz jego mały portret.

Portret Tadeusza Kościuszki Jan Rustem (1762-1835), ok. 1794 kość słoniowa; akwarela, gwasz.

Portret Tadeusza Kościuszki,
Jan Rustem (1762-1835), ok. 1794
kość słoniowa; akwarela, gwasz.

24 marca 1794 na Rynku w Krakowie został ogłoszony akt powstania narodowego, skierowanego przeciwko Rosji i Prusom. Tadeusz Kościuszko, obejmując urząd Najwyższego Naczelnika Siły Zbrojnej Narodowej, złożył wówczas przysięgę narodowi. Przypominając rocznicę rozpoczęcia heroicznego powstania prezentujemy niewielki, lecz cenny zespół pamiątek po Tadeuszu Kościuszce, przechowywanych w Zamku Królewskim na Wawelu, dotyczących jego działalności i kultu. Dołączono do nich kilka przedmiotów będących w prywatnym posiadaniu w Krakowie.

Walor bezpośredniego związku z postacią historyczną mają dwa autografy. Jeden z dwóch prezentowanych listów, z rysunkiem pejzażu, wykonanym ręką Kościuszki, wiąże się z dziejami innej, znaczącej pamiątki narodowej. W tym niezwykle rzadko eksponowanym liście opisywana jest szabla wielkiego wezyra Kara Mustafy, zdobyta pod Wiedniem przez Jana III Sobieskiego. Przez pewien czas była ona własnością Tadeusza Kościuszki. Drugi, o tematyce, która może wydawać się skromniejsza – dotyczy zaopatrzenia dla wojska – jest bezpośrednim świadectwem podejmowanych działań organizacyjnych na rzecz Insurekcji. Ten niepublikowany list ze zbiorów prywatnych jest pokazywany publicznie po raz pierwszy.

Do najcenniejszych obiektów należą trzy tabakierki wykonane przez Kościuszkę. Naczelnik, wzorem innych osiemnastowiecznych dyletantów z najwyższych sfer, posiadał przenośny warsztat tokarski, wykonując w wolnych chwilach prezenty dla bliskich mu osób lub dla swojego użytku. Jedna z nich ma szczególny charakter. Jest to rodzaj relikwiarza z puklem włosów Naczelnika. Wymienionym zabytkom towarzyszy miniaturowy portrecik Naczelnika, autorstwa Jana Rustema. Powstał on najpewniej jeszcze w okresie trwania powstania. W prezentowanych zbiorach znajduje się także statuetka ukazująca postać bohatera oraz skromny żeliwny medal wykonany około roku 1818. Pokazowi towarzyszy publikacja.

Zwiedzanie

Pokaz w Sali Kolumnowej na pierwszym piętrze zamku można oglądać od 25 marca do 6 kwietnia 2014 .
Wystawa nieczynna: 30 III (niedziela), 31 III (poniedziałek) 2014.

Wstęp

W ramach biletu na wystawę „Prywatne Apartamenty Królewskie” lub po pobraniu w kasach bezpłatnej wejściówki na określoną godzinę : 10:00, 12:00, 14:30.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz