Kolejny zrabowany obraz wraca do Polski. Tym razem Guardi


W przyszłym tygodniu do Polski z Niemiec wróci kolejny zrabowany w czasie II wojny światowej obraz. Tym razem odzyskano Schody Pałacowe mistrza rokoko Guardiego.

"Schody pałacowe" Guardiego (fragment)

„Schody pałacowe” Guardiego (fragment)

Obraz z rąk ministra spraw zagranicznych Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera odbierze szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski.

- Jesteśmy obydwaj bardzo zadowoleni, że to cenne dzieło po około 75 latach powróci do Polski, do Muzeum Narodowego w Warszawie. Przekazanie obrazu jest widocznym symbolem wzajemnego zaufania. Jest ono jednocześnie dowodem skuteczności oraz ważnym impulsem do prowadzonej z zaangażowaniem kontynuacji naszego dialogu w zakresie dóbr kultury – wspólnie oświadczyli ministrowie.

Obraz Guardiego zrabowano w 1939 r. z Muzeum Narodowego w Warszawie. Po zakończeniu wojny dostarczony został do Central Collecting Point w Wiesbaden, stamtąd przekazany do Uniwersytetu w Heidelbergu, a potem do Galerii Państwowej w Stuttgarcie. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego od lat starało się o zwrot obrazu Guardiego. Wniosek restytucyjny polskie ministerstwo złożyło właścicielowi obrazu w 2010 r.

Francesco Guardi był weneckim malarzem okresu rokoko. Specjalizował się w malowaniu architektury i panoram Wenecji. Do jego największych dzieł należą tzw. weduty (pejzaż miejski), czyli prace przedstawiający ogólną widok miasta lub jego części.

Źródło: msz.gov.pl; mkidn.gov.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz