„O tym się nie mówi...” cykl wykładów o kontrowersjach w historii


Koło Naukowe Historii Niemiec z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika od tego roku organizuje wykłady specjalistów poświęcone kontrowersyjnym tematom historycznym. Poruszanych zagadnień w cyklu „O tym się nie mówi...” próżno szukać w głównym nurcie mediów. Grupka studentów historii z UMK stara się ukazać trudną problematykę z innej, nieoficjalnej strony.

wykład A Cała

Cykl wykładów otwarty został 23 stycznia 2014 r. wystąpieniem Leszka Żebrowskiego pt.: „Problem kolaboracji i bandycenia się w polskich organizacjach konspiracyjnych w czasie II wojny światowej”. Zaproszony gość omawiał problem kryminalnych zachowań w szeregach podziemnych organizacji polskich w czasie walki z okupantem. Pojawiła się paląca kwestia napadów rabunkowych na ludność cywilną i sprawa odpowiedzialności za popełniane przestępstwa. Prelegent dokonał rzeczowej krytyki mitu wyrosłego na historiografii z lat PRL, jakoby bandyckich zachowań dopuszczali się wyłącznie ludzie z NSZ i częściowo z AK.

Następny wykład pt.: „Antysemityzm w Polsce w XX wieku” odbędzie się 9 kwietnia 2014 roku o godzinie 13.15 w Collegium Humanisticum w sali rady wydziału (C 0.39). Wygłosi go dr Alina Cała (zajmuje się dziejami ludności żydowskiej oraz kwestią antysemityzmu w Europie Środkowo - Wschodniej).

Wokół tej tematyki zawsze dochodzi do ożywionych dyskusji. Organizatorzy wykładu mają nadzieję, że i tym razem nie zabraknie pytań. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych!

Spotkania z zapraszanymi badaczami prowadzi dr Jacek Młynarczyk.

 

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz